Dotazy k NZUZ (vratky dotací)

Podařilo se mi získat nějaké odpovědi (ještě ne všechny) ke značení NZUZ, tak je zde dávám k dispozici:

1.        Značení vratek a odvodů dotací a případně i sankcí (opět neřešeno metodikou ani předpisem)

1.1.               Otázka:  Obec dostane dotaci před vypořádáním, k vypořádání dosud nedošlo. Dotace je v průběhu čerpání na základě průběžné kontroly VSK krácená o nezpůsobilý výdaj (mám tady jeden případ, je krácená dotace o jeden výdaj, na který dal dotaci i kraj). Ale již uplynul rok, kdy „záloha na dotaci“ byla přijata. S jakou položkou se má část dotace vrátit? Minus 4216 již nelze - je to další rok, položku vypořádání 5364 - nějak se mi nelíbí, když dotace ještě není vypořádaná: A jak s NZUZ - nemohu chytit logiku - při vratce dotace by pak obec vykázala větší čerpání ve výdajích na NZUZ, jasně je tam vazba na položku - ale na jakou?

Odpověď: Dotace se vrací na položce 5364. Vratka dotace se označí nástrojem a prostorovou jednotkou jak u příjemce (na výdajích), tak u původního poskytovatele (na příjmech). Přijatá vratka dotace se zaznamená na položce 2221.

V této souvislosti doplňuji, že se s částmi XI. a XII. finančních výkazů dále pracuje, tj. nevezmou se -1*(SUMA(P) - SUMA(V)) = EU korekce. Pro výpočet EU korekce je důležitá výše předmětných výdajů jednotky. Jenom k nim se připisuje akruální dotace na příjmech. Výdaje týkající se zprostředkování (tj. transferové položky) se na úrovni zprostředkujících jednotek vylučují. Tyto údaje pak slouží ve druhém kroku k předpokladům o EU tocích na úrovni dalších jednotek vládního sektoru (výdajový transfer příspěvkovým organizacím s EU a CZ částí není uvažován jako předmětný výdaj kraje / obce; KP vydá přijatý transfer za předmětné výdaje). Neodstraní se tím samozřejmě problém vykazování před přijetím předmětného výdaje a to ten, že vždy budou existovat neuznané / nezpůsobilé výdaje, které byly neoprávněně zaneseny ve finančním výkazu s atributem „EU“ (pokud je nelze opravit v daném roce). Na centrální úrovni se tento problém řeší individuálním dotazníkem – tabulkou v rámci informací ke zpracování NSR. Na místní úrovni se k tomu nepřistupuje. Ani na centrální úrovni se však nejedná o opravu na položku RS. Tedy to, že obec má ve FV zanesen předmětný výdaj (byla k němu připsána akruální dotace z EU na příjmech), který se ukázal jako nezpůsobilý a následně jej vrací, je nesrovnalost, která se přes rok nedá v současném systému odstranit. Označení vratky (transferový výdaj) nástrojem a prostorovou jednotkou dodatečnou chybu v zaznamenání EU toků nezpůsobí, jelikož k takovému transferu se nepřipisuje akruální dotace. Naopak, tato informace by mohla za určitých podmínek být využita (byť s časovým zpožděním) ke korekci připsaných EU-příjmů o následně zjištěný nezpůsobilý výdaj.

1.2.                Otázka: Dotace je vypořádaná, část se musí vrátit. Zde je jasná položka finančního vypořádání, ale má se tato vratka jako výdaj od příjemce značit v poměrech NZUZ?  (Značí příjem v poměrech NZUZ poskytovatel?)

Odpověď: Ano, vratka se značí s nástrojem a prostorovou jednotkou jak u příjemce, tak u poskytovatele.

1.3.               Dotace je vypořádaná a ukončená. Následně dojde k rozhodnutí o odvodu dotace, případně krácení. Navíc je vyměřeno penále. Zde bychom měli být z hlediska položek již v režimu sankčních plateb (5363, 2211). Má se odvod dotace značit v poměrech NZUZ (značí příjem odvodů v poměrech NZUZ poskytovatel?)

Odpověď: Ano, odvod dotace se značí nástrojem a prostorovou jednotkou u příjemce i poskytovatele.

1.4.               Má se značit v poměrech NZUZ i případné vyměřené penále k odvodu dotace? (Značí je v poměrech NZUZ poskytovatel?)

Odpověď: Nástroj a prostorová jednotka se u penále k odvodu dotace nepoužije. Penále je sankční mechanismus za nesplnění povinnosti jednotky, není způsobilým výdajem v rámci nástroje spolufinancovaného z EU. Právě jenom takové výdaje se značí nástrojem a prostorovou jednotkou. Penále je hrazeno z prostředků jednotky (příjemce neobdržel, ani neobdrží dotaci z EU na hrazení penále za nezpůsobilé výdaje).

Zdroj odpovědí: MF, oddělení veřejné finance, odbor hospodářská politika

P.S. Projdu dotazy na toto téma a upozorním na aktualitu ohledně značení NZUZ u vratek dotací.