Schválení novely daně z nabytí nemovitostí v Senátu

Dnes byla Senátem schválena novela Zákonného opatření senátu k dani z nabytí nemovitého majetku - tedy v zásadě je zřejmé, že daný zákon bude vydán ve sbírce zákonů a to asi spíše v srpnu, v nějaké optimistické variantě by se to mohlo stihnout ještě v červenci. Z hlediska účinnosti opakuji, že novela začne být účinná prvním dnem třetího měsíce po vyhlášení - tedy v hodně optimistické variantě dne 1. 10., jinak 1. 11.

V rychlosti zrekapituluji, co je zde zásadního:

a) daň z nabytí nemovitostí hradí striktně kupující - s ohledem na dlouhý schvalovací proces u ÚSC a dále na délku řízení na katastru nemovitostí tak v případě prodejů nemovitostí z vlastnictví ÚSC doporučuji striktně nyní v přechodné době sjednávat, že poplatníkem daně z nemovitostí je kupující (aby nenastala situace, že bude schválena smlouva, kde bude ještě ujednáno, že daň hradí prodávající, nicméně díky nějakým zdržením na katastru bude daň muset uhradit ze zákona kupující, což samozřejmě povede k problémům  a sporům).

b) ÚSC budou generálně osvobozeny od této daně - tedy doporučuji hodně zvážit, zda nějaká nabytí významných nemovitostí nepůjde o něco odložit - aby se zbytečně neplatila 4% ze sjednané ceny

c) předmětem daně výslovně nebudou sítě - přitom všichni víme, jaké spory jsou v současnosti v oblasti převodů plynovodů či kanalizací - tedy i zde je na místě doporučení ke zvážení, zda neodložit třeba nějaké převody takovýchto sítí na VaK (pokud nejsou splněny jiné podmínky pro osvobození)