Novela zákonného opatření Senátu-daň z nabytí nemov.maj.

Novela zákonného opatření Senátu o dani z nemovitého majetku vychází právě teď aktuálně (tedy na začátku srpna 2016) ve sbírce zákonů pod číslem 254/2016 Sb. S ohledem na nastavenou účinnost tak začne platit od 1. 11. 2016.

K tomu je zásadní, jaké je rozhodující datum - k této problematice se vyjadřovala informace GFŘ z 6. 5. 2016 - odkaz najdete zde:

Z této informace uvádíme:

Rozhodným dnem pro vznik daňově právního vztahu (a tedy aplikaci příslušného znění zákona) je u nabytí vlastnického práva k nemovitým věcem zapisovaným v katastru nemovitostí v nejčastějších případech (kupní, směnné smlouvy) den právních účinků vkladu do katastru nemovitostí a k nemovitým věcem nezapisovaným do katastru nemovitostí den účinnosti smlouvy.

Raději ještě připomínáme, co novela přináší pro náš sektor - upozorňujeme na nejzásadnější body:

a) daň nově platí striktně nabyvatel

b) ÚSC a DSO jsou při nabytí nemovitostí osvobozeny od této daně a také ani nepodávají daňová přiznání

c) převod sítí (kanalizace, plynovody ...) není výslovně předmětem této daně.

Tedy prosím o rozvahu při načasování prodejů nemovitostí či při jejich nákupu. Doporučujeme také, aby se nové smlouvy na prodej nemovitostí z vlastnictví ÚSC s ohledem na poměrně dlouhý schvalovací proces připravovaly ve znění, že poplatníkem daně z nabytí je kupující, pokud panuje určitá nejistota, zda se stihne či nestihne dát na katastr do 31.10. (aby nenastala situace, že podle smluvního ujednání a tedy i kalkulace ceny daň hradí prodávající, nicméně ve vztahu k podání po nabytí účinnosti novely již ze zákona hradí daň kupující).