Judikát NSS - základ daně z nabytí nemovitostí a DPH

dnes jsem při studiu judikatury zachytil poměrně významnou záležitost týkající se určení základu daně z nabytí nemovitosti - zda zahrnuje také DPH či nikoliv (v případě, že prodej nemovitosti je zatížen daní). Víme (a sami jsme to i prostřednictvím SMO  projednávali s MFČR se snahou dosáhnout jasnější výslovné úpravy v zákoně), že finanční správa (i MF) zastávala názor, že základem daně je celková cena - tedy včetně DPH.

Nyní se objevil judikát NSS č. 4 Afs 88/2017 ze dne 28.6.2017, který označuje postup za chybný s tím, že by základem daně měla být pouze hodnota odpovídající základu daně. Vím, že je to nyní trochu pasé - potenciální využitelnost by byla jen pro podání nějakých dodatečných přiznání na převody uskutečněné do 31.10.2016 (tedy před účinností novely). Pokud by v tom ale byly nějaké větší peníze, můžete o tom určitě zauvažovat (a určitě stojí za to si judikát přečíst, pokud byste o tomto nějak uvažovali).