GFŘ - stanovisko k základu u daně z nabytí nemovitých věcí

Dne 31. 7.  jsem v "Aktualitách" na stránkách "Obecuctuje" informoval o judikátu NSS, v rámci kterého byl rozporován původní postup finanční správy (podložený i důvodovou zprávou), kdy v případě převodů nemovitostí byla daň z nabytí nemovitostí vypočítávána i z DPH, které bylo v případě převodu odvedeno (toto se může dotýkat obcí zejména v mezidobí mezi lednem a listopadem 2016).

Dnes k tomu finanční správa zaujala stanovisko, které najdete zde:

Rozsudek akceptuje s tím, že potvrzuje následující (cituji):

V již ukončených řízeních mohou poplatníci podat dodatečné daňové přiznání, a to nejpozději tři roky ode dne, v němž uplynula lhůta pro podání daňového přiznání (pokud nebyla prodloužena).

Tedy pokud obec např. v dubnu 2016 prodala významné stavební pozemky s DPH a odvedla daň z nabytí nemovitostí z ceny včetně DPH, měla by být již prakticky s odvoláním se na toto stanovisko na 100% úspěšná při podání dodatečného daňového přiznání a FU by jí měl vrátit příslušnou část daně z nabytí (tedy částku odpovídající 4% z hodnoty DPH).