LHO a MF

Dobrý den, jedna kolegyně nám poslala odpověď z MF ohledně účtování LHO od roku 2018 po změně položek rozpočtové skladby. Můžete se setkat s tím, že vám kraj pošle "investiční dotaci" , jejíž příjem máte zaúčtovat na položku 2324 a výdaj na položku 5169. K odpovědi uvedené níže uvádím jen tuto úvahu.

Mám obavy, že došlo ke značnému nepochopení problému napříč ministerstvem MF i jednotlivými ministerstvy. Totiž MZe mělo problémy s PaP, protože neznalo konečná IČ příjemců. Přes RS se toto však vyřešit nedá (ale přiznávám, že se možná mýlím, že v tom je ještě i něco jiného, proč se zrušil systém dotací na "lesy"). V každém případě, když máte postupovat dle ČÚS 703, tak investiční dotace je na 403 s IČ Mze a pokud MZe nedá IČ k 572 či k jinému účtu, když se volí položka 2324, tak je možné, že výdaje bude mít např. na položce 5192 a účet např. 518 nebo 549, tak určitě křížové kontroly nevyjdou a bude se zaúčtování obcím vracet při kontrole PAP jako chybné (můj odhad). No nic, odpověď z MF, jak účtovat, máte..., takže položky 2324 a 5169 , ale na 041 a dotaci na 403. Nicméně s odpovědí MF souhlasím, protože se z účetního hlediska  o DM opravdu jedná a navíc i z hlediska plnění dotace není dost dobře možné majetek krytý účelovou investiční dotací na LHO z minulých let vyřadit z majetku...kvůli změně rozpočtové skladby, která není účetním předpisem.

Citace odpovědi a dotazu: Popis řešení:  Dobrý den, dotaz byl řešen s tazatelkou telefonicky. Z pohledu rozpočtové skladby se použije aktuálně platné zatřídění dle vyhlášky č. 323/2002 Sb., o rozpočtové skladbě, ve znění pozdějších předpisů, z pohledu účetnictví veřejného sektoru se v uvedeném případě jedná o transfer podle Českého účetního standardu pro některé vybrané účetní jednotky č. 703 – Transfery (dále jen „ČÚS č. 703“). V případě, že se jedná o pořízení dlouhodobého majetku, bude o investičním transferu účtováno právě v souladu s ČÚS č. 703. Problematika bude dále řešena v rámci pracovní skupiny pro řešení transferů (PS Transfery), přičemž tabulku účetního a rozpočtového zachycení transferů z VPS Vám zašlu prostřednictvím e-mailové adresy. V brzké době bude dokončena také tabulka účetního a rozpočtového zachycení transferů z MŠMT a dále budou řešeny i transfery z ostatních ministerstev (MPSV, MŽP, MZE, MV, MMR atd.).

Děkuji Vám za spolupráci. S pozdravem Ing. Nikola Kortanová Ministerstvo financí ČR | Ministry of Finance of the Czech Republic Odbor 28 – Regulace a metodika účetnictví | Department of Accounting Regulation and Methodology Oddělení 2802 – Regulace účetnictví veřejného sektoru | Accounting Regulation of Public Sector Ministry of Finance of the Czech Republic Letenská 15, 118 10 PRAHA 1, CZECH REPUBLIC tel.: +420 257 043 249 e-mail: nikola.kortanova@mfcr.cz

Dotaz

Stručný popis: Účtování náhrady na zpracování lesních hospodářských osnov
Detailní popis: V roce 2017 byla podepsána smlouva o dílo na zpracování lesních hospodářských osnov. Ke kompletnímu předání díla dojde nyní v druhé polovině roku 2018. V roce 2017 jsme první fakturu za zpracování lesních hospodářských osnov účtovali na účet 041 – Nedokončený dlouhodobý nehmotný majetek a přijatou dotaci na účet 403 – Transfery na pořízení dlouhodobého majetku, kde dotace čeká na zahájení odpisování do okamžiku zařazení majetku do užívání na účet 019 – Ostatní dlouhodobý nehmotný majetek.  Příjem dotace v roce 2017 byl účtován v souladu s platnou rozpočtovou skladbou na položce 4216 – Ostatní investiční přijaté transfery ze státního rozpočtu a pod účelovým znakem 29516. Druhá (konečná) faktura byla vystavena dne 9. 7. 2018.
V letošním roce dostaneme další dotaci na ty samé lesní hospodářské osnovy, které jsou ve stadiu rozpracovanosti, ale dle novely vyhlášky č. 323/2002 Sb. o rozpočtové skladbě se mají přijaté prostředky z Ministerstva zemědělství přes Moravskoslezský kraj účtovat jako náhrada na položce rozpočtové skladby 2324 – Přijaté nekapitálové příspěvky a náhrady, paragraf 1036 – Správa v lesním hospodářství a bez účelového znaku.
Nyní mám zaúčtovat tu druhou fakturu z položky rozpočtové skladby 5169 a účetně na účet 518 – Ostatní služby, což je v rozporu s tím, že první fakturu mám zaúčtovanou na účtu 041. Přijatou náhradu mám zaúčtovat na položku rozpočtové skladby 2324 a účetně pravděpodobně na účet 649 – Ostatní výnosy z činnosti, což je zase v rozporu s tím, že první dotaci mám zaúčtovanou v roce 2017 na účtu 403, kde čeká na dokončení a zařazení majetku do užívání. Dotace za rok 2017 byla finančně vypořádána v rámci finančního vypořádání.
A co teď s tím?
1. varianta: V letošním roce přeúčtovat náklady z účtu 041 na účet 518 a transfer z účtu 403 na 649. Náklady i částka dotace jsou ve stejné výši. Částka k přeúčtování je ale ve výši cca Kč 262 000,--, což je nad hranicí významnosti (u nás nad hodnotu Kč 260 000,--), takže se nabízí i možnost účtovat z účtu 041 na 408 a z účtu 403 na 408. Víc se mi ale zamlouvá ten první postup, protože se nejedná o klasickou chybu (ale o legislativní změny) a akruální princip to také zásadně neovlivní, protože bude stejná částka účtována v nákladech i výnosech.
2. varianta: účetně 2. fakturu účtovat na účet 041 ale rozpočtově na položce 5169 a náhradu na 403 a rozpočtově na 2324. Po zavedení majetku do užívání začít dotaci časově rozpouštět s odpisy majetku.
Při zadání zpracování dalších lesních hospodářských osnov v následujících letech již neúčtovat o pořízení nehmotného majetku, ale již jen přes náklady a výnosy.
Prosím o velmi brzkou odpověď, protože je již dílo dokončené a já musím buď zahájit, nebo nezahájit odpisování majetku a transferu. Děkuji.