Směrnice inventarizace a pokladna

Dobrý den, tak jsem se posnažila a vložila ke stažení 13 dokumentů. Z toho 12 jsou všechny možné vzory k inventarizaci včetně návrhu směrnice.

Jako bonus přikládám vzor Směrnice k pokladně a k finančnímu majetku zpracovanou panem Ing. Šamonilem z Rakovníka, který ji poskytl i Vám jako příklad, za což mu velmi děkuji. Dokument má název „ 2011 Směrnice finanční majetek“.

Nejdříve zpráva pro ty, kteří nejsou registrovaní: pokud jste si objednali směrnice pro obce, tak všechny vzory i metodika k inventarizaci  budou na přiloženém CD a něco i vytisknuto v hlavní metodice ke směrnicím obecně. Pokud se nemáte ke směrnicím a vzorům inventarizace jak dostat, tak jen upozorňuji, že u nás platí, že kdo se zaregistruje v červnu, že se mu registrace automaticky prodlužuje až do 30.9.2012!

Teď k inventarizaci: Všechny dokumenty začínají 2011 Invent....

Prvním dokumentem je návod na složení ostatních dokumentů - je rovněž ke stažení, ale zde jeho text pro přehlednost uvedu:

Návod na zajištění inventarizací dle požadavků vyhlášky č. 270/2010 Sb.

Směrnice k inventarizaci – vzor č. 1 (schválit radou)

Plán inventur – vzor č. 2 (schválit radou)

Příloha plánu inventur – vzor č. 3

Metodika inventarizace – vzor č. 4 (není třeba upravovat – je určen pro členy IK)

Náležitosti inventurních soupisů – vzor č. 5 (nakopírovat do dalších listů excelu a upravovat na jiné syntetické účty nebo jejich seskupení dle metodiky k inventarizaci)

Náležitosti dodatečných inventurních soupisů u hmotného majetku – vzor také č. 5 (nakopírovat do dalších listů excelu a upravovat na další syntetické účty nebo jejich seskupení)

(Inventurní soupisy se pak vytisknou pro vyplnění IK při inventurách)

Inventarizační zpráva  - vzor č. 6

Příloha inventarizační zprávy – vzor č. 7 (upozorňuji- je to část a příklad, jak by mohla rekapitulace inventurních soupisů vypadat – neváže v příkladu na vzor č. 3)

Zařazovací a vyřazovací protokoly – vzor č. 8

Jednací řád škodní a likvidační komise – vzor č. 9

Harmonogram prací – vzor č. 10 (Havířov)

Ověřovací dopisy – právník, věřitelé… - vzor č. 11

Vzory – snažila jsem se dodržet systém: co je navázáno na ustanovení předpisu, je běžným písmem, co je vzor postupu vyplnění (co si má účetní jednotka přizpůsobit) je kurzívou. Kurzívou jsou rovněž doplňující poznámky, mělo by toto jít snadno rozlišit.

Pozn. Omlouvám se, pokud jsme někde neuhlídala systém vzorů ohledně kurzívy.

Celkový systém inventarizace se od původního před účinností vyhlášky liší v pojmech a názvech tiskopisů a v rozšíření povinností daných předpisem. Pro ty, kteří nebyli na přednášce od „Obec účtuje“ na inventarizaci to může být těžké, pak prosím, aby se nejprve seznámili s vyhláškou a jejím komentářem, který je rovněž v dokumentech ke stažení „2011 Inventarizační vyhláška podrobně“, což v orientaci pomůže.

Moc prosím, najdete chybu, něco nebude jasné – dejte mi vědět. Nedělám si ambice, že vše je dokonalé. S ohledem na zatím nemožnost ověření v praxi to na poprvé ani nejde, ale s Vaší pomoci by se mohlo dát  vyladit k široké využitelnosti. Za případné pochopení nedostatků děkuji. Nějak se prostě začít musí. Užijte ve zdraví. Iva Schn.