Obec účtuje - Vše o účetnictví obcí

Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

Dotazy

Hledanému výrazu dar odpovídá celkem 175 dotazů:

  • Prodej pozemku
    19. 04. 2024

    Město v roce 2004 získalo bezúplatným převodem od Pozemkového fondu ČR pozemek 476/44 o výměře 235889 m2. Ve smlouvě je uvedeno, že pozemek je určen k zastavění veřejně prospěšnou stavbou nebo k realizaci zeleně. Pozemek nemáme zahrnut v obchodním majetku, v územním plánu je veden jako plocha pro bydlení a v regulačním plánu je na části pozemku počítáno s jízdárnou pro koně. Nyní nás občan požádal o prodej části pozemku pro vybudování jízdárny. Chci se zeptat, jestli prodej tohoto pozemku bude mimo režim DPH nebo zda budeme muset DPH odvést FÚ. Pozemek je veden jako orná půda, není zasíťovaný, nebylo provedeno geometrické zaměření.

    Děkuji za doplnění - domnívám se, že to bude v sazbě 21 %.

    Důvody jsou následující - pozemek je v současnosti pronajímán a je používán k ekonomické činnosti. Za těchto okolností nemohu arumentovat, že obec nejedná jako osoba povinná k dani.

    Pozemek je v zastavitelné části obce (to by pro mne nebylo úplně to rozhodující), nicméně co je ještě důležitější - účelem je umístění stavby, navíc došlo k úpravě reulačního plánu (začlenění jízdárny) právě na základě zájmu daného občana. Za mne je tedy situace celkem jednoznačná - tento prodej by měl být s DPH 21 %. 

     

  • Kulturní a cestovní služby
    21. 03. 2024

    Dobrý den. Naše město je plátcem DPH. Pořádáme následující akce: - zájezd na kulturní představení – hromadně nakoupíme předem vstupenky, dále hradíme dopravu. Od účastníků zájezdu vybereme přesnou částku za vstupenky a dopravu (případně částku nižší). - pořádáme zájezd např. do ZOO do Ostravy – zde vybereme od účastníků předem částku za dopravu a vstupné si hradí účastníci sami na místě. - pořádáme zájezd do zahraničí (např. termály v Maďarsku) – zde vybereme od účastníků předem částku za dopravu. Vstupné si již hradí účastníci na místě sami. - pořádáme zájezd do zahraničí (znovu termály v Maďarsku)¨- zde vybereme od účastníků předem částku za dopravu a za pojištění (uzavřeme hromadnou smlouvu na pojištění osob) – vstupné si již hradí účastníci na místě sami. Prosím o posouzení těchto akcí z pohledu DPH. Zda se jedná ještě o kulturní akci nebo spíše o „cestovní služby“ (§ 89). (z pohledu cestovní služby nemáme žádnou přirážku, která by se musela zdaňovat). Posouzení se bude týkat spíš toho, zda se jedná o plnění osvobozené, které vstupuje do koeficientu nebo bude plnění mimo režim DPH.

    Nebudu zastírat - ta situace může být dost diskutabilní - zkusím popsat svůj názor, ale neberte to prosím jako dogma:

    - zájezd na kulturní představení - za mne je objektiktivním cílem pro uživatele kulturní představení - považoval bych to tedy za poskytnutí kulturní služby a klasifikoval bych to jako plnění od DPH osvobozené §61e

    - zájezd do ZOO - zajišťujete pouze přepravu - dle mého názoru jako obec v tomto případě pouze poskytujete přepravní službu (Vaším plněním je lidi tam dopravit, nikoliv ještě zajišťovat "kulturní program na místě") - tedy z mého pohledu plnění v sazbě DPH 12 % (hromadná přeprava osob) s nárokem na odpočet (případně pokud jsem správně pochopil, aplikujete režim "přeúčtování")

    - zájezd do zahraničí - s variantou, že pouze účtujete přepravu - za mne nejsme v režimu cestovní služby (není to kombinace služeb - viz požadavek §89 odst. 2 písm. c), ale podle mne jsme v režimu mezinárodní přepravy osob. Český úsek je od daně osvobozen - §70, Slovenský úsek by také měl být obdobně. Ale jak to mají v Maďarsku - to skutečně nevím (třeba Rakousko zdaňuje za svůj úsek mezinárodní přepravu). Jenže to se mne ptáte na věc, která je podle konkrétních národních předpisů - prosím zkuste řešit ještě s dopravcem, zda Maďarsko osvobozuje svůj úsek, zda tam není nějaké zdanění - bohužel místa plnění jsou podle jednotlivých úseků a já netuším, co mají v Maďarsku v zákoně.

    K této mé klasifikaci viz např. příklad 3 k Informaci GFŘ k aplikaci DPH u služeb cestovního ruchu:

    Příklad č. 3:

    Cestovní kancelář nakupuje letenky od letecké společnosti a prodává je vlastním jménem zákazníkům. Cestovní kancelář neposkytuje žádné další informace ohledně destinace ani další jiné přidružené služby cestovního ruchu, avšak nakupuje službu přepravy a následně jí prodává dále. Na prodej letenek (přepravní služby) aplikuje běžný režim a obecná pravidla zákona o DPH. Přeprodej letenek v tomto případě nelze považovat za cestovní službu pro účely použití zvláštního režimu pro cestovní službu, neboť není ve spojitosti s cestou a s obvyklými službami cestovní kanceláře. Podle obecných pravidel je přeprava osob mezi členskými státy a do třetích zemí osvobozena od daně s nárokem na odpočet daně podle § 70 zákona o DPH.

    - zájezd do zahraničí - kombinace dopravy a pojištění (předpokládám, že se jedná o cestovní pojištění) - tady se omlouvám - netuším, zda tato kombinace stačí k tomu, abych to prohlásil za cestovní službu. V §89 se mluví o kombinaci (možná to stačí) - třeba když by to bylo nastaveno tak, že třeba zajišťujete nějakého průvodce, nebo člověka, který "výpravu vede" tak bych se §89 nebál - a potom rozumím, že není co zdaňovat (není přirážka) . Ale takto nevím:

    Například ve výše zmíněné Informaci je příklad č. 2 - cituji:

    Příklad č. 2:

    Cestovní kancelář poskytuje cyklozájezd, který obsahuje autobusovou přepravu po různých cyklotrasách v rámci Rakouska. Autobusovou přepravu nakupuje od jiného podnikatele. Zákazník se ubytovává v různých kempech ve vlastním stanu na vlastní náklady. CK poskytuje informace a rady ohledně tras cyklostezek či jiného využití v místech jednotlivých zastávek během zájezdu (např. prohlídka měst, zámků). CK poskytuje cestovní službu podléhající zvláštnímu režimu.

  • DPH - přefakturace
    04. 03. 2024

    Dobrý den, v roce 2022 jsme rekonstruovali kotelnu v PO - Mateřská škola. Protože se nejedená o ekonomickou činnost, je to pro nás veřejná správa, akce byla fakturována včetně DPH, které jsme si neuplatňovali. Protože firma, která celou rekonstrukci prováděla, neodstranila v termínu závady, které byly zjištěny při předávání, byla dle smlouvy o dílo oprava objednána u jiných firem a vzniklé náklady budou přefakturovány firmě, které rekonstrukci prováděla. Část oprav prováděla firma, která je plátcem DPH, fakturu vystavila v PDP - měla být v PDP? Druhou část prováděla firma, která není plátcem DPH. Jak mám prosím postupovat při přefakturaci u plátce a jak u neplátce. ( kdy bude přefakturace v PDP, kdy si budu uplatňovat DPH, případně kdy budu odvádět DPH?) A druhý případ - přefakturace elektrické energie na bytě pro Ukrajince, 1. pololetí se jednalo o náklady města, (byly ještě náhrady za ubytování) a za druhé pololetí už budou náklady přefakturovány naší PO, která má na starosti vyúčtování služeb k nájmu. Lze si u částečně přefakturovaných nákladů uplatnit DPH na vstupu a následně u přefakturace na výstupu DPH odvést? Děkuji

    Nejprve začnu tím druhým - to je jednodušší. Ano základní varianta je, že pokud přeúčtovávám například energie a jsem plátce, tak postupuji ve standardním režimu - tedy uplatním si odpočet DPH a zase odvedu DPH na výstupu. To, že někdy dojde k přeúčtování mimo režim DPH (tedy aplikace §36 odst. 13 ZDPH) je možnost, navíc v ČR někdy nadužívaná (protože v řadě případů se provádí přeúčtování mimo DPH, byť není splněna podmínka jednání "jménem a na účet jiné osoby"). Takže určitě je v naprostém pořádku to, co popisujete - že byste si za ten půl rok odečetli DPH a vyúčtovali to s DPH.

    Druhý případ - to je složitější a tady je to o úhlu pohledu na věc (a co bylo věcně domluveno).

    Totiž první pohled (a odhaduji že i věcně správnější pro tento případ) je, že chybným provedením prací a neodstraněním závad Vás dostali do situace, že jste si to museli odstranit sami a Vy jim vyúčtováváte náhradu škody. Tedy něco, co vůbec není zdanitelným plněním. No a škoda Vám u faktury od neplátce vnikla ve výši fakturované částky a u té firmy - plátce DPH - ve výši základu daně + DPH, které jste měli odvést (v této variantě to skutečně na PDP nebylo, ale to bych již neřešil). Nevýhodou je, že v této variantě se přijde o tu daň od plátce (ta firma, co rekonstruovala kotelnu si nemůže nic odečíst - protože jí vyúčtovaná náhrada škody není zdanitelným plněním). 

    No a druhý pohled je, že opravu zajistil dodavatel po dohodě s Vámi tak, že si na to objednal obec... - no a potom se můžeme bavit o Vaší ekonomické činnosti a o přeúčtování - potom by PDP režim na Vás byl OK a vy fakturace těchto prací také v PDP režimu. No a ty práce od neplátce - pokud byste je přeúčtovali bez DPh - i to by v zásadě šlo - byť samozřejmě jak jsem uvedl již v tom prvním dotazu, máme problém s tím nadužíváním režimu přeúčtování v rámci ČR.  

    Ale z toho, co popisujete mám dojem, že správnější pro tento případ je ta první varianta - že prostě ta firma na problémy nereagovala a tak jste byli donuceni vynaložit náklady na odstranění vzniklých závad a nyní od nich chcete kompenzaci vzniklých nákladů - to více odpovídá té náhradě škody.

  • Uplatnění DPH u fotovoltaiky
    26. 02. 2024

    Dobrý den, budeme umisťovat fotovoltaiku pro obecní úřad a hospodu, které neslouží pro ekonomickou činnost. Budeme si nárokovat odpočet DPH při pořízení fotovoltaiky? Přebytek elektřiny budeme prodávat. Žádáme o dotaci a potřebujeme vědět, zda DPH je uznatelný výdaj, nebo si DPH budeme nárokovat. Žádost o dotaci máme odeslat ve středu ráno a proto prosíme o brzkou odpověď. Děkujeme.

    Pokud chci řešit, zda a případně jaký by byl odpočet DPH, tak bych měl prvotně provést klasifikaci jednotlivých činností:

    - prodej přetoků do sítě - to bude zdaňované plnění

    - použití pro obecní úřad - tady bohužel asi z větší části mimo ekonomickou činnost (teoreticky je zde souvislost se všemi plněními - mimo ekonomickou činnost, osvobozenou a režimem "není předmětem DPH")

    - hospoda - tady nevím, v jakém režimu funguje. Pokud by to byla hospoda provozovaná obcí, je to ekonomická činnost. Pokud by tady byl třeba nájemce, tak bychom museli řešit, zda mu vyrobenou energii budete přeprodávat - potom by to byla také ekonomická činnost. Ale třeba o může být jen bývalá hospoda, která nyní funguje jako sál pro scházení se obyvatel ... (dost možná zdarma) - potom rozumím tomu, že to není ekonomická činnost.

    Takže jsem přesvědčen, že se určitě nedostanete k plnému odpočtu DPH - bylo by to potenciálně o propočtu odpočtu v nějaké poměrné výši .. Jak to u FVE spočítat (kolik by to konkrétně bylo, to je velký problém) - jsou to skutečně jen odhady. Nicméně šlo by to takto a z nějakých informací vím, že u dotací na FVE se s možností částečných odpočtů počítá.

    A nebo ještě máte dle mého názoru jednu možnost - prohlásit, že ten objekt nemáte zařazen v obchodním majetku (a potažmo i FVE) - tedy říci, že při pořizování FVE nejednáte jako osoba povinná k dani - tedy bez jakéhokoliv nároku na odpočet. 

  • DPH - začínající
    21. 02. 2024

    Malá obec kterou již 5 let účtuji, jako neplátce se stala dobrovolným plátcem DPH. Budou budovat domovní čistírny odpadních vod. Tak proto. Jenom bych prosila poradit, jestli někde není nějaký ucelený soubor, jak na DPH? Na co je nárok v odpočtu a na co ne. Poplatky jsou osvobozené - vím, ale třeba i faktura od svozové firmy na odpady nebo telefon starosty mohu nárokovat? Zákon už jsem si přečetla, ale vlastně nevím, jak začít. Moc děkuji!

    To je hrozně těžké. Nevím, jestli raději "čtete" nebo "posloucháte".

    Varianta pokud radši čtete:

    - otevřete si na webu dokument "DPH pro starosty a vedení obcí"  z 30.11.2021, kde je základní vysvětlení principu DPH obcí v těch nejdůležitějších oblastech. Není nyní sice naaktualizován na poslední stav zákona o DPH - ale to nevadí - pokud se týká principů, tak ty jsou platné

    - potom si otevřete dokument "první přiznání k DPH ..." - z 19. 10. 2020 - také si jej projděte a na něj je připojen dokument "stávám se plátcem " - to si projděte také.

    Pokud pochopíte to, co je tam napsané, tak si myslím, že alespoň v nějakém základu budete schopna s DPH u obce nakládat. No a postupně další prohloubení v Manuálech k DPH, které jsou na webu - klíčové jsou zejména úplně na začátek Manuál č. 2 (ale ten je také nesložitější), 8, 9, 10 a 12. No a hned za nimi 4, 5 a 6.

    Varianta, že se raději díváte třeba na videa ... - zase na webu v e-learningu máme tři "školení" - jedno na rozdělení činností obcí, druhé na nemovitý majetek a třetí na dopočty DPH (a také ve videích najdete nějaké nahrávky a záznamy z kusů přednášek - třeba DUZP, sazby daně ...).

    Víc asi z naší strany neumím poskytnout.

    A jen několik poznámek k tomu, co uvádíte - pokud to hodně zjednoduším, tak platí pravidlo - abyste měla nárok na odpočet DPH, musíte prokázat souvislost s nějakým zdaňovaným plněním (tedy něco, z čeho daň odvádíte - samozřejmě odvod musí být reálný, ne symbolický). Takže u výstavby DČOV bude nárok na odpočet DPH např. tehdy, pokud budete třeba průběžně účtovat lidem stočné. Pokud DČOV budou jen využívat zdarma... - potom nárok na odpočet DPH není. Faktura od svozové firmy za odpady - tam je souvislost s poplatkem, který není předmětem DPH a také potenciálně s odměnou od EKO-KOM - ta se zdaňuje. Takže u separovaného odpadu nárok jen na poměrný odpočet DPH - vysvětluji to ve videu, které najdete na webu a v dokumentu "odpočty DPH - separovaný odpad ...". Telefony starosty a obdobné režie - odpočet případně jen částečně v kombinaci poměr a koeficient - na to prosím nyní zapomeňte - nemá o tom cenu vůbec uvažovat, dokud si nebudete s DPH jistá (a u takto malých částek to ani nebude mít cenu).

  • Fotovoltaika
    14. 02. 2024

    Dobrý den, v současné době zařazujeme do majetku fotovoltaickou elektrárnu a v této souvislosti řešíme několik problemů. Žádám Vás tímto o radu k níže uvedené problematice. Město s pomocí dotace na snížení energetické náročnosti budovy postavilo na budově ZŠ fotovoltaickou elektrárnu, na kterou je napojen i nově instalovaný systém vzduchotechniky a rekuperace. Udržitelnost dotačního projektu je na dobu 5 let. Město je majitelem zmíněné budovy a poskytuje ji formou výpůjčky vlastní zřízené příspěvkové organizaci Základní škole, která je na FVE napojena a je jediným odběratelem vyrobené energie. FVE ale po dobu udržitelnosti projektu nebude součástí výpůjčky a bude ji provozovat město. ZŠ se obává vysokých nákladů na údržbu a případné hospodářské činnosti s plátcovstvím DPH, které by souviselo s prodejem přebytků el.energie. Zatím ZŠ provozuje pouze hlavní činnost a není plátcem DPH. Nově teď město uzavírá smlouvu s energetickou společností o výkupu přebytku el.energie z provozu FVE, kterou ZŠ nespotřebuje. Prodejcem přebytku bude město a předpokládám, že fakturace bude včetně 21% DPH. Jak bude město řešit dodavatelsko odběratelský vztah se svou vlastní PO, která čerpá energii z FVE, kterou město provozuje? Existuje nějaká možnost bezúplatného čerpání dodávky el.energie? Děkuji Vám předem za odpověď.

    Myslím si, že Vámi uvažovaná varianta je možná (jinou otázkou je, zda je to vhodné ve vztahu k vyčislování nákladů, kolik stojí provoz školy ...).

    Takže

    - dodávka energie pro školu - poskytováno bezúplatně (tady si nejsem úplně jist, jak to právně ošetřit - pokud to chcete výslovně definovat jako právo školy, že to má zadarmo - napadá mne, zda to jen nedat jako bod rozhodnutí rady. 

    - dodávka přetoků - fakturuje Město jako plnění - tad bude v režimu přenesené daňové povinnosti, protože je to dodávka energie obchodníkovi

    Tím by měl vznikat u Města potenciální nárok na odpočet DPH v poměrné výši - produkce přetolů/celková produkce FVE. 

     

  • Ocenění městské policii
    08. 01. 2024

    Městská policie dostala za úkol vymyslet pravidla pro oceňování svým zaměstnanců za zásluhy, dostali by děkovný dopis a plaketu v ceně kolem 1000 Kč. A teď se tu zabýváme zda se tedy nejedná o nepeněžní dar a neměl by se zdanit a odvést sociální a zdravotní :-( https://www.pruvodcepodnikanim.cz/clanek/zamestnanecke-benefity-danove-zmeny-2024/ na tomto odkaze jsem našla, že benefity jsou osvobozeny do výše 21 tis. Kč, ale že osvobození "věcných darů" již není. Když bude Město dávat jiným složkám - jako například dobrovolným hasičům, kteří zaměstnanci nebudou schválí ocenění RM a nic se neděje... nejsou pak zaměstnanci diskriminováni? Nešlo by to vymyslet jinak?

    Máme k tomu výklad v dokumentu "Benefity zaměstnanců" z 10.12.2023, cituji Vám stěžejní část k Vašemu dotazu:

    "Do konce roku 2023 platí osvobození u nepeněžních darů do 2 tis. Kč (úhrn za rok). Od 1. 1. 2024 se toto ruší a tyto dary jsou zdaněny.

    Příklad:

    V pravidlech sociálního fondu máme nastaveno, že zaměstnancům při životním jubileu 50 a 60 let poskytujeme dar v hodnotě 1 500 Kč (v nepeněžní formě – zaměstnanec si vybere co chce a obec mu to objedná, zaplatí a dar potom předá). Jaký bude režim u těchto darů od roku 2024?

    Od roku 2024 budete muset tyto dary zdanit. Takže se domníváme, že pokud chcete takovýto dar nadále poskytovat, je skoro pro Vás jednodušší poskytnout peněžitý dar (technicky je to jednodušší a zdanění bude shodné). Samozřejmě pokud by dar směřoval pod plnění uvedená v §6 odst. 9 písm. d) (například kniha, vstupenka do divadla, příspěvek na sport), bylo by možné využít osvobození do úhrnného ročního limitu 21 983 Kč."

  • Projekt intenzifikace ČOV
    16. 12. 2023

    Dobrý den, jsme plátci DPH. Máme v majetku od roku 2015 kanalizaci, kterou nám provozuje Vodárenská a.s. My máme příjem pouze z pronájmu kanalizace. Stavbu musíme mít v majetku dle tehdejších podmínek dotace deset let, čili do roku 2025. Chtěli bychom potom kanalizaci předat Vodárenské a.s. Při stavbě kanalizace jsme si nárokovali DPH. Nyní musíme ČOV intenzifikovat, máme první fakturu k této akci - za přípravu zadávací dokumentace k veřejné zakázce na Projekt intenzifikace ČOV. Prosím Vás o radu, zda si můžeme i nyní uplatnit nárok na DPH u všech faktur, týkajících se této stavby. Děkuji Vám

    Abyste měli nárok na odpočet DPH, musíte prokázat, že existuje přímá vazba konkrétního vstupu ke zdaňovanému plnění. Tím zdaňovaným plněním by mělo být nájemné stavby účtované s DPH. Zároveň je důležité (a berme to jako podmínku), že výše nájemného nebude symbolická (k tomu například viz manuál k DPH č. 2 - asi bych měl problém s obhájením odpočtu, pokud by to byla třeba stavba za 100 mil. Kč a byla by pronajímaná například za 10 tis. kč  DPH za rok).

    Takže budu předpokládat, že podmínky splňujete - je účtováno nějaké "přijatelné" nájemné s DPH. Nyní zamýšlíte dělat technické zhodnocení na takto pronajímané věci - ano - potom máte nárok na odpočet DPH (u všech položek týkajících se této intenzifikace).

    Musíte ale potom dát pozor na to, co se bude dít v tom roce  2025. Netuším, jako formou to budete předávat "Vodárenské" - je potřeba zajistit, aby se to realizovalo jako zdaňované plnění (byťo to třeba bude formou vkladu do základního kapitálu ...) - to je potřeba v dostatečném předtihu předjednat s tou Vodárenskou.  Pokud by se to realizovalo jako plnění osvobozené od DPH (což by možná mohlo nastat - podle podmínek, co to znamená ta intenzifikace"), tak by to mělo za důsledek to, že se bude muset následně většina odpočtu DPH vrátit, což nechceme a pokud se to dobře domluví předem, tak je možné se tomu vyhnout.

  • převod kanalizace a DPH
    28. 11. 2023

    Prosím o radu s převodem kanalizace a ČOV z majetku DSO na členskou obec. DSO byl příjemcem dotace na kanalizaci a ČOV a je plátcem DPH - uplatnil si DPH při pořizování kanalizace a ČOV. Letos uplynulo 11 let od poslední kolaudace. Během posledních 5 let neproběhlo žádné TZ ani žádná oprava nad 200 000,00 Kč. Nyní se bude svazek rušit, kanalizace se bude převádět na členskou obec, ve které byla vybudována. Obec přes svazek uhradila veškerou spoluúčast na dotaci. Platby probíhaly tak, že obec zaslala peníze svazku a ten hradil faktury. Nevím, jak správně postupovat při převodu majetku na obec, nevím, zda se bude nějak dopočítávat DPH a zda se může převést bezplatně.

    Podle údajů zákazníka i tohoto odkazu na kontakt na Vás:

    https://www.rakovnicko.info/svazek-mest-a-obci-rakovnicka/kontakt/

    plátci DPH nejste. Ale ptáte se jako plátce DPH (DSO), tak z toho budeme dále vycházet. 

    Pokud se to udělá formou bezúplatného převodu na obec, musíme vycházet z toho, že je to darování majetku, u kterého jste uplatnili nárok na odpočet DPH a tedy vzniká tzv. fikce dodání pro účely DPH. Nicméně povaha této fikce dodání je taková, že se jedná o převod osvobozený od DPH, neboť uběhlo více než 5 let od kolaudace stavby. Nicméně zároveň je potřeba řešit, zda není důvod na straně svazku pro případnou úpravu odpočtu DPH - tady platí 10-ti letá lhůta - jsou to stavby (ne 5-ti letá - ta je pro movité věci). Pokud by třeba proběhlo nějaké TZ kanalizace před 8 lety, tak by se v rámci úpravy odpočtu DPH muselo vrátit 2/10 uplatněného odpočtu .... Pokud poslední investice (TZ ...) bylo ale před 11 lety, je stav takový, že převod bude od daně osvobozen a nebude způsobovat potřebu úpravy odpočtu DPH podle §78 a násl.. Přitom není důležité, že obec, která je nabyvatelem, není plátcem DPH.

  • DPH - opravy budov škol a školek
    20. 11. 2023

    Naše město je plátcem DPH. Svůj nemovitý majetek – budovy škol a školek bezúplatně na základě zřizovací listiny školám a školkám půjčujeme. Stále se potýkáme s problémem určení, zda u oprav těchto budov – stavební práce, které patří do kategorie CZ CPA 41- 43 (střechy, kanalizace, chodníky, přestavby učeben) jsme plátci DPH (správa majetku) a musí zde uplatněn režim PDP. Nebo se jedná o výkon veřejné správy a v tom případě nevystupujeme jako osoba povinná k dani a režim PDP logicky odpadá.

    Pro vás je důležité, že jste samostatný subjekt z pohledu DPH. Tím, že budovy poskytujete školám a školkám zdarma, tak v nich nerealizujete ekonomickou činnost. Ekonomickou činnost v nich provozují případně ty příspěvkové organizace, nikoliv Vy. Z tohoto pohledu se domnívám, že při nakládání s těmito nemovitostmi byste neměli jednat jako osoba povinná k dani - tedy neměl by být ani aplikován režim přenesené daňové povinnosti, byť se jedn á o stavební práce (není splněna podmínka §92a odst. 2).

  • Nové sběrné místo pro separovaný odpad - DPH
    16. 10. 2023

    Obec dodavatelsky ( 3 dodavatelé ) zbudovala sběrné místo ( zpevněná, oplocená plocha ) kde jsou umístěny kontejnery na separovaný odpad. Celkem 11 kontejnerů . V režimu svozu separovaného odpadu EKO-KOM si uplatňujeme DPH dle přílohy č. 4 - Standardy složení komunálních odpadů a podílu obalové složky - způsob sběru nádoby a pytle. Vyhodnotili jsme tedy, že zbudování tohoto sběrného místa je v režimu MVVČ. U všech vstupů, které podléhaly DPH jsme uplatnili odpočet DPH v plné výši, následně jsme všechny náklady na zbudování sběrného místa na 042 dodanili a chceme si uplatnit poměrný odpočet. Vycházíme z počtu a druhu umístěných kontejnerů, jejichž složení se nebude měnit. Tzn. Náklady na jeden kontejner x počet kontejnerů dle druhu separovaného odpadu a odpočet dle přílohy č. 4 . Je tento postup možný? Děkujeme za odpověď

    Za mne ano. A i kdyby se následně změnili, tak budete jen hlídat změnu o více než 10 procentních bodů a to je podle mne spíše nepravděpodobná.

  • Vystoupení zahraniční skupiny z Maďarska
    14. 04. 2023

    Naše město si objednalo na srpen koncert maďarské skupiny KISS FOREVER BAND. Smlouvu nyní uzavírá město s Art-Gym Kft, H- 1171 Budapest, Rákoskert Sugárút 5/ asz: 25170021-2-42/Puskás László – zástupce firmy. Na internetu jsem dohledala, že se jedná o maďarské s.r.o. Pokud jsem hledala dobře, tak plátci DPH asi nejsou (i když mají daňové číslo 25170021-2-42). Odměna je sjednána na 1700 EUR, v čistém. Osvobození podle Smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Maďarskem nepřipadá v úvahu, na koncert se bude vybírat vstupné. Budeme zřejmě muset odvést 21 % DPH. Daň z příjmů řešit nemusíme nebo ano? Zatím mám zkušenosti jen se situací, kdy zahraniční umělec byl fyzickou osobou, odváděli jsme srážkovou daň 15%. Toto je však jiný případ, jedná se o osobu právnickou. A ještě bych se potřebovala zeptat na případný kurzový rozdíl. 1700 EUR chtějí bohužel v hotovosti, budeme muset tedy zajet pro eura do směnárny. Ve směrnici máme uvedeno, že pro případ nákupu cizí měny použijeme kurz, za který byla měna skutečně nakoupena. Peníze budeme vedoucímu kapely předávat cca o týden později, těsně před koncertem. Budeme muset účtovat v den předání hotovosti o nějakém kurzovém rozdílu nebo to není nutné? Děkuji Vám za pomoc.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • DPH při nákupu nemovitosti od slovenského plátce DPH
    20. 02. 2023

    Slovenský plátce DPH (slovenské DIČ) bude prodávat našemu městu (plátci DPH) dva bytové domy postavené v našem městě. Zkolaudovány byly 18. března 2018. Nabízí nám také okolní pozemky, které vlastní spolu s další slovenskou firmou (také plátce). Na pozemcích byly povoleny stavby místní komunikace, parkovitě a chodníků, které jsou vybudovány, ale nejsou zkolaudovány. Vybudovány byly současně s bytovými domy, konečná povrchová úprava o něco později. V KN jsou vedeny jako orná půda, ale převáděly by se pozemky, včetně dopravních staveb (Buď by je ještě zkolaudovali vlastníci nebo by se převáděly jako rozestavěné, nezkolaudované). Bytové domy byly rozděleny na bytové jednotky, všechny mají do 120 m2. Prosím o informaci, co tento nákup pro nás znamená z hlediska DPH. Podle mého názoru se zde uplatní PDP, takže odvádět DPH bychom měli my. Pokud dojde k prodeji po 18. březnu 2023, bude nákup domů osvobozen (více než 5 let po kolaudaci). Kde se to projeví v našem přiznání k DPH a v kontrolním hlášení? Může jít návrh na vklad do katastru třeba hned 19. března 2023? Zastupitelstvo města se má sejít 13. března 2023. Místní komunikace, parkoviště a chodníky budou zřejmě veřejným prostranstvím. Z nákupu pozemků bude tedy nutné odvést DPH v PDP. Odvod v jaké sazbě DPH? V jakých částech KH a přiznání k DPH se prosím tento odvod projeví? Možná by se tam ale mohla dát cedule slepá ulice a tvrdit, že jsou plochy určeny pro obyvatele domů. Nebo by bylo možná ještě lepší, kdyby nám bytové domy vlastník prodal a okolní pozemky oba vlastníci darovali. To bychom se DPH při nákupu pozemků zcela vyhnuli?

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Odpočet DPH - nové odpadové centrum
    08. 02. 2023

    Dobrý den. Obec obdržela dotaci na vybudování nového odpadového centra. V současné době máme sběrný dvůr (který však kapacitně nestačí), kde občané odevzdávají víceméně zdarma veškerý odpad - plast, papír, kovy, textil, nebezpečný odpad, velkoobjemový odpad apod. Platí mírný poplatek pouze za odevzdání nekompletního elektrospotřebiče a pneumatik pokud jsou jako jeden celek (rám i plášť). Jsme zapojeni v systému EKO-KOM, fakturujeme s DPH. Jsme plátci DPH, neuplatňovali jsme si zatím nic. A nevíme, zda bychom si při budování nového odpadového centra mohli uplatnit nějaký odpočet DPH.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • DPH - částečný odpočet
    11. 01. 2023

    V roce 2022 jsme dokončili revitalizaci centra obce za cca 26 mil. Kč bez DPH. Součástí akce byla zejména výstavba budovy obecního domu, dále veřejného osvětlení, kruhové terasy, opěrné zdi, chodníku, parkovací plochy, parku, rampy…. Chceme uplatnit částečný odpočet DPH z budovy obecního domu – resp.pouze z 1.NP, které je pronajímáno plátci DPH. Ve druhém 2. NP je společenská místnost (bude sloužit spolkům, ZUŠ, ZŠ (zdarma), jako volební místnost, dále ke krátkodobému pronajmu na rodinné oslavy a školení (s DPH). Dle výměr jednotlivých NP jsem rozdělila cenu budovy. Hodnota cca 8 mil. Kč připadá na 1.NP, 9,4 mil. Kč na 2.NP. Mohu tedy z celého projektu uplatnit odpočet DPH poměrem ve výši cca 30 % nebo musím ještě uplatnit koeficient? Tabulku s výpočtem zasílám na email. Velice děkuji.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

← Novější dotazy

Oblasti dotazů

Hledání v dotazech

Tipy pro práci s dotazy

Návrh a tvorba webu