Obec účtuje - Vše o účetnictví obcí

Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

Dotazy

Hledanému výrazu dar odpovídá celkem 6 dotazů:

  • Škola - odměny/věcné ceny dětem
    19. 10. 2023

    Vážení, v rámci kontroly hospodaření naší PO jsme narazili na problematiku možnosti dávat dětem ceny/odměny za účast v soutěžích, nebo na jiných školních akcích (lyžařský výcvik, adaptační kurz, návštěva Mikuláše ve škole, , při Dni dětí, nebo za úspěšnou účast na recitační soutěži, nebo matematické olympiádě apod). Řešíme otázku, jestli taková odměna žákům je/není darem resp. jestli je škola oprávněna takovou odměnu dítěti poskytnout. Víme, že existuje výklad, že taková odměna je vlastně darem a ten škola nesmí poskytovat. Nicméně kdysi jsme narazili na výklad, který uváděl, že toto není zcela jasné a je na zřizovateli, jak se k této problematice postaví a pokud zřizovatel bude souhlasit s tím, aby se z příspěvku odměny dětem hradily, tak lze tyto odměny považovat za materiál na akci (nikoli dar). Jelikož dar nemá "jakoby protiplnění", kdežto tady se jedná o odměnu za účast na nějaké soutěži, kurzu, vlastně náklady spojené s pořádání takového kurzu, soutěže apod. Existuje k této problematice nějaký výklad? Jaký je Váš názor na tuto problematiku. Existuje nějaký limit, co nelze hradit z příspěvku zřizovatele? Děkujeme

    Musím Vás zklamat - nic k tomu oficiálně neexistuje.

    Snažili jsme se před lety o změnu zákona 250/2000 Sb. v tom směru, aby povolili, že PO může poskytovat dary v rozsahu, který jim zřizovatel vymezí (a pokud to neudělá, nebude moci). MF s tím ale nesouhlasilo.

    Nalézt hranici, co je v tomto případě dar a co například výhra v soutěži - to je fakticky nemožné - takže souhlas s tím, že to není jednoznačné. U některých organizací do toho promítá například otázka hranice "propagace" a "daru" - respektive to, že někdy se dávají dary v rámci propagace (například propagační předměty) - opět otázka - může se to? Jak se mám postavit třeba k tomu, že příspěvková organizace "divadlo" dá po premiéře kytici hlavní představitelce a režisérovi - přeci je to běžné a je to slušnost - může se to ale podle práva? Nebo si to mají řešit z různých "černých fondů"? 

    Můj postoj k této situaci:

    - jste jako zřizovatel jediní oprávnění toto kontrolovat - tedy i napadat, že v určitém případě porušují zákaz darovat v zákoně 250/2000 Sb.

    - za sebe bych jasně řekl, že nesmí jako organizace poskytovat klasické dary nesouvisející přímo s jejich aktivitou (byť by to bylo jakkoliv bohulibé - takže podle mne PO nemá dávat dary postiženým tornádem .... ). Může maximálně pomoci zorganizovat sbírku s tím, že ona není dárcem a chová se k tomu jako k cizím prostředkům.

    - odměny typu těch, které uvádíte - já bych je třeba akceptoval, ale po dohodě zřizovatel a PO (možná bych jen požadoval nastavení určitých finančních mantinelů, aby nebylo výsledkem, že tímto způsobem rozdají 10 % rozpočtu za to, že na Mikuláše děti děti odrecitovali básničku - pardon - to byl pokus o odlehčení). Zdůrazňuji, že toto by za mne mělo vzniknout jako dohoda mezi PO a Zřizovatelem (respektive rozhodnutí zřizovatele o nastavení pravidel)

    A jen na závěr - možná někdo řekne, že jsem moc benevolentní. Ale je to jako s prohibicí u alkoholu. Když řeknu, že se nic takového nesmí, tak se to jen bude dělat přes nejrůznější "černé fondy" - ať to již budou peníze bokem, nebo třeba nějaká SRPŠ. Takže za mne nastavení rozumných pravidel v této oblasti může vést spíše k lepší transparentnosti peněžních toků.

      

    - existují případy, kdy školy přímo poskytují dary 

  • VSK u příspěvkových organizací města
    03. 10. 2023

    Dobrý den. Externí audit nám vytkl, že v rozporu se zákonem o finanční kontrole neprovádíme veřejnosprávní kontrolu u našich PO 1x ročně. Prosíme o váš názor, zda zákon o finanční kontrole skutečně tuto povinnost takto striktně (1x ročně VSK u každé PO) ukládá. Všechny naše PO mají nastaven vnitřní kontrolní systém, mají k tomu příslušnou směrnici, dále předkládají každý rok radě města Zprávu o výsledku hospodaření organizace. Vedle toho realizujeme VSK (na místě) u každé organizace 1x za tři roky. Děkujeme za váš názor

    Vycházíme z § 9 zákona č. 320/2001 Sb. (o finanční kontrole), kde se uvádí:

    (1) Územní samosprávné celky kontrolují podle tohoto zákona hospodaření s veřejnými prostředky u příspěvkových organizací ve své působnosti.

    (2) Územní samosprávné celky vykonávají veřejnosprávní kontrolu u žadatelů o veřejnou finanční podporu nebo u příjemců veřejné finanční podpory, kterou jim poskytují.

    (3) Územní samosprávné celky jsou povinny vytvořit systém finanční kontroly podle tohoto zákona, kterým zajistí finanční kontrolu jak svého hospodaření, tak i hospodaření svých organizačních složek a příspěvkových organizací ve své působnosti. Současně zajistí prověřování přiměřenosti a účinnosti tohoto systému a pravidelně, nejméně jednou ročně, jeho hodnocení."

    V zákoně se tedy nehovoří o povinnosti vykonávat VSK jednou ročně. 

    Pro argumentaci: 

    https://www.mfcr.cz/cs/kontrola-a-regulace/rizeni-a-kontrola-verejnych-financi/financni-kontrola/zakladni-informace, část citace z info MF: 

    Zákon o finanční kontrole nestanoví, jak často má zřizovatel provádět veřejnosprávní kontrolu. Proces výkonu veřejnosprávní kontroly na místě se řídí kontrolním řádem, který stanoví, že kontrola má být primárně vykonávána na základě plánu. Při sestavování plánu veřejnosprávních kontrol musí orgán veřejné správy vycházet zejména z cílů finanční kontroly (§ 4 zákona o finanční kontrole), tedy je potřeba kontroly plánovat a organizovat s ohledem na výskyt rizik u podřízených organizací a zásady účelnosti, hospodárnosti a efektivnosti. Pokud územní samosprávný celek nebo dobrovolný svazek obcí (zřizovatel) tímto způsobem vyhodnotí, že každoroční veřejnosprávní kontrola není účelná, hospodárná a efektivní, protože neodráží míru rizik souvisejících s hospodařením s veřejnými prostředky svěřenými příslušným podřízeným příspěvkovým organizacím, není nutné každoročně provádět veřejnosprávní kontrolu na místě. Územní samosprávné celky a dobrovolné svazky obcí jsou u svých podřízených organizací oprávněny vykonávat veřejnosprávní kontrolu předběžnou, průběžnou a následnou.

  • Finanční kontrola obce, PO a doplňková činnost
    26. 10. 2021

    Dobrý den, trochu se potýkám se zákonem o finanční kontrole, tak bych poprosila o zodpovězení mi nejasných otázek: 1) je nutné mít na všechny dodavatelsky objednané služby (nebo zboží) písemnou objednávku?? Nebo by někdy stačila ústní ( např. na nižší hodnoty) ?? Je objednávka forma předběžné kontroly dle zák. 320/2001 Sb? 2) Je z hlediska fin. kontroly možný tento postup: Přijde faktura, já ji zaeviduji do účetního programu, starosta mi ji slovně odsouhlasí, já ji zaplatím (rozpočet na ni OK) a teprve poté se vytiskne likvidační lístek (košilka) na níž je programem vše doplněno - zaúčtování předpisu i úhrady vč. BV a čísla dokladu, kterým je faktura uhrazena. Jde mi o to, že před úhradou probíhá jen slovní fin. kontrola. Pokud vytisknu likvidační lístek při prvním evidování faktury do programu před úhradou, příkazce operace ji může před úhradou podepsat, ale já poté musím zaúčtování úhrady a příslušný BV, a doklad kterým je zaúčtována dopisovat ručně. Vyřešil by to podpis příkazce na faktuře místo slovního odsouhlasení?? 3) Finanční kontrola u PO - stále je neochota PO nechat kontrolovat "státní" peníze. Prý máme nárok kontrolovat jen námi poskytnuté. No, to si snad vyříkáme, ale naše PO přijímají finanční dary od soukromých dárců v hotovosti-zastávám názor, že nestačí jen darovací smlouva, ale musí být vydán i příjmový pokladní doklad-mám pravdu?? 4) stále se trochu "pereme" s doplňkovou činností - vaření obědů pro cizí strávníky. Nevychází jim kalkulace, jsou ve ztrátě. Abych to mohla kontrolovat, musím si to nastudovat - nemáte někde v dokumentech něco šikovného k účtování doplňkové činnosti?? Např. co se do nákladů k ní zahrnuje a co ne ( zjistila jsem, že např. odpisy se nezahrnují ). Lze např. část mzdy a odměny účetní PO účtovat do nákladů k doplňkové činnosti, když je jinak hrazena ze státních prostředků?? 5) neplánujte školení na doplňkové činnosti u PO ?? Děkuji za odpověď.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Příkazce operace
    31. 10. 2018

    Mám dotaz k funkci příkazce operace. Dosud mělo město uvolněného starostu a neuvolněného místostarostu. Funkci příkazce tedy plnil starosta. Nyní máme uvolněného starostu a uvolněného místostarostu (stal se jím bývalý starosta) Mám dotaz zda může místostarosta být pověřen funkcí příkazce operace, nebo to musí být starosta.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Fond odměn PO
    29. 09. 2014

    Vím, že se týká příspěvkové organizace, ale ona nemá registraci na Vašich stránkách, tak jsem jim slíbila pomoc. Moc Vám děkuji. ,,Ve fondu odměn příspěvkové organizace zůstalo 0,45 Kč, vyplatit se to asi nedá, po dohodě s městem převedeno do rezervního fondu, ale při kontrole uzávěrky z kraje bylo řečeno, že by to audit mohl napadnout jako porušení rozpočtové kázně. Může to v tom fondu samozřejmě příštích pár let viset, ale PO se toho chce zbavit. Kam částku zaúčtovat ?"

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Schválení příspěvků
    05. 03. 2013

    Dobrý den, každý rok škola a fotbalisté ze sousední obce podávají žádost na různé příspěvky. Na školení jste se zmiňovala o problematice schvalování jakýchkoliv příspěvků a darů - musí se zveřejnit záměr přispět na daný účel, můžete popsat postup a znění, jak by to cca mohlo vypadat? případně v jakém zákoně nebo vyhlášce to najdu.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

← Novější dotazy
Starší dotazy →

Oblasti dotazů

Hledání v dotazech

Tipy pro práci s dotazy

Návrh a tvorba webu