Obec účtuje - Vše o účetnictví obcí

Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

Dotazy

Hledanému výrazu dar odpovídá celkem 49 dotazů:

  • Poskytování věcných darů - schválení orgánem
    05. 03. 2024

    Naše město poskytuje během roku věcné dary, které účtujeme na pol. 5194. Koukala jsem do vašich dotazů a zjistila jsem, že tyto dary mají být vždy schváleny v orgánu obce - což tedy nemáme. Chceme to mít správně, proto vám píšu konkrétní případy darů a prosím o odpověď, jak tyto dary schválit v radě města? 1. věcné dary do tomboly - kupujeme dary do tomboly - přesně ani dopředu nevíme co 2. Nákup upomínkových knížek pro prvňáčky, bryndáčky pro miminka na vítání občánků 3. Věcné dary - nabité karty na dopravu pro seniory a dárce krve (ty, co si požádájí) 4. Cena města - plaketa pro občana, který dostal cenu města U výše uvedených věcných darů neznáme předem příjemce - u tomboly se jméno příjemce ani nedozvíme. Napadlo nás, zda by šlo schválit dar usnesením např. Rada města schvaluje věcné dary do tomboly (musí tam být částka (pořizovací cena? Stačil by celkový rozpočet na dary do tomboly?) a musí být v usnesení přímo věcné pojmenování daru? , Rada města schvaluje věcný dar pro dárce krve - nabití karty na dopravu ve výši 700 Kč atd. Šly by dary schválit třeba souhrně na začátku roku a vyjmenovat pouze o jaké dary se jedná? Prosím o radu, abychom poskytovaly dary v rámci zákona o obcích, ale aby to bylo "uživatelsky snášenlivé". Děkuji

    Asi víte, že došlo od 1.1.2024 ke změně limitů pro schvalování peněžitých i nepeněžitých darů. U darů se limit posuzuje ve vztahu k jedné FO/PO za kalendářní rok, takže myslím, že jste v pravomoci rady (může přenést pravomoc zcela nebo částečně na starostu) - bavíme se tu o darech (odděleně případy dle bodu jedna až čtyři dotazu) do 100 tis. Kč jedné FO nebo PO v daném roce.

    U hromadných darů není potřeba při schvalování vyjmenovávat individuální příjemce, jestli Vám jde o toto, jak sama uvádíte, např. u tomboly je ani nemusíte znát, tombola je trochu mimo typické dary, prodávají se lístky a pak jsou výhry, myslím, že dobré schválit jako dar, ale dále nemusíte řešit, kdo co přijal - je to prostě hazard :o). 

    Dopředu se nemusí vědět, kdo daný dar skutečně přijme, byť třeba znáte okruh lidí pro nárok (např. děti, důchodci...).  Je důležité uvést účel daru, jeho hodnotu jako celku (nikoliv tedy hodnotu konkrétné jedné věci) s tím, že pokud v souhrnu budou dary na jeden účel do 100 tis. Kč, tak je z toho i jasné, že i individuální dary jsou do tohoto limitu, to jediné je důležité hlídat kvůli pravomoci ke schvalování.

    Problém, na který možná narážíte, vzniká právě totiž tím, že se má hlídat objem poskytnutých darů jedné FO/PO v kalendářním roce, ale je to opět jen pro účely schvalování, tedy pro situace, kdy by některý občan dostal od města v daném roce věcný dar v hodnotě více než 100 tis. Kč, ale to tady asi nehrozí, objemově je to sice třeba větší částka za všechny čtyři případy, ale když se vezme pak částka na občana (kdy všichni nečerpají ani všechno), tak myslím problém nebude. Tam kde to lze, je ale mimoúčetní evidence vhodná, ale opravdu hlavně u hodnotnějších darů, když jeden občan dostane kartu v hodnotě 700 Kč a k tomu plaketu v hodnotě 2000 Kč, tak to opravdu řešit nemusíte.

  • Finanční dar
    02. 06. 2023

    Dobrý den, obec prodala stavební pozemek. Při stavbě byla zjištěna vada a kupující musel změnit projektovou dokumentaci, aby mu tato vada na pozemku nevadila. Obec se rozhodla mu toto přepracování dokumentace uhradit v hodnotě cca 70000,-- Jakou formou postupovat. Zastupitelstvo to schválit musí samozřejmě, ale jakou formu zvolit. Veřejnoprávní smlouvu nebo občanskou smlouvu? Děkuji

    Myslím že v tomto případě to není transfer, ale soukromoprávní náhrada škody z důvodu vady na pozemku. Schválení je v pořádku (jen je otázka co právně s tím, kdyby to ZO nechtělo schválit), zvolila bych účet 549 a pol. 5909. 

    Určtiě bych nevolila formu transferu a už vůbec ne daru, je to náhrada škody, není to žádný dar ani dotace - smlouva by měla odpovídat obsahu případu. 

    Jen doplnění, ale prosím spíše tedy transfer nevolit: 

    A ještě vysvětlení k té veřejnoprávní vs soukromoprávní smlouvě - u transferů se rozhodujeme, zda poskytnete veřejnoprávní dotaci/NFV podle zákona č. 250/2000 Sb. nebo soukromoprávní dar/příspěvek (tady to právně lze nazvat jakkoliv) podle zákona č. 89/2012 Sb. O tom, jakou právní formu transferu poskytnete rozhoduje vždy schvalující orgán podle výše transferu (zákon o obcích rozlišuje z hlediska schvalovacích pravomocí transferů jen pojem dotace a peněžní dar). 

  • Cestovné - směrnice a výpočet
    20. 09. 2022

    V naší obci se nikdy nevyplácelo zastupitelům ani zaměstnancům cestovné, nebylo to třeba, neboť neuvolnění zastupitelé měli ve svém zaměstnání služební auta i k soukromému použití. Nyní by to starosta chtěl změnit. V jedné ze starších odpovědí jsem našla, že musí být směrnice a že ji musí schválit zastupitelstvo. Nikde jsem nenašla žádný vzor směrnice pro malou obec … Jsem v účtování cestovného naprostý začátečník a nevím, ze kterého konce se do toho pustit. Můžete mi, prosím, pomoci ? Cestovné by se týkalo starosty, místostarosty a mě - mělo by to být ve směrnici vyjmenováno ? Stravné by se nevyplácelo. Prosím, kde bych zjistila aktuální sazby za ujeté km osobním autem a aktuální cenu PHM, podle které bych náhrady počítala ? Jak se správně náhrada počítá a zaokrouhluje ? Může si starosta „nařídit“ pracovní cestu sám sobě ? Můžou se náhrady vyúčtovat za celý měsíc najednou a začátkem nového měsíce vyplatit z pokladny ? Na internetu jsem našla různé informace, ale mám pocit že nejsou aktuální a hlavně nejsou určeny pro obce. Velmi děkuji za Vaši pomoc , budu vděčná za každou informaci.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Věcný dar
    19. 09. 2022

    Obec nakoupila historickou publikaci s tím, že by ji darovala do každé domácnosti. Cena publikace je asi 500 Kč a jedná se asi o 200 domácností. Musí tuto záležitost odsouhlasit zastupitelstvo nebo je to v pravomoci rady, popř. starosty?

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Smlouva o nájmu s následným odkupem
    21. 03. 2022

    Dobrý den, naše město se chystá uzavřít s firmou Smlouvu o nájmu s následným odkupem dle OZ ust. § 2202 a násl. § 2079. Jedná se o elektronickou úřední desku. Musí tuto smlouvu schválit zastupitelstvo dle § 85 zákona o obcích? Nejsou myšleny ustanovením písm. h), par. 85 zákona o obcích, že zastupitelstvu je vyhrazeno rozhodování o „dohodě o splátkách s lhůtou splatnosti delší než 18 měsíců“ splátky pohledávek města? Tam bych to chápala, ale tento náš případ vnímám jako jakousi formu operativního leasingu (přesněji smlouvy o nájmu s následným odkupem do vlastnictví), kde jednak celková hodnota věci vyhovuje náležitostem veřejné zakázky malého rozsahu a je tedy v kompetenci rady a "druhak" se v našem případě nejedná o splátku, ale o nájem a v neposlední řadě se domnívám (možná špatně), že zákonodárce měl tímto ustanovením opravdu na mysli splátku pohledávky nikoliv závazku, byť to tam nenapsal (jako např. v odst. i) stejného paragrafu …). Děkuji moc za odpověď.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • individuální dotace a finanční dary SDH
    08. 03. 2022

    Zastupitelstvo schválilo poskytnutí ind. dotace SDH na rok 2022, ve výši 30 tisíc na pořádání kulturních akcí pro občany , tuto činnost musí vyúčtovat. Starosta schválil fin. dar bez vyúčtování ve výši 19 tis. Kč pro SDH na rok 2022, za pomoc při epidemii covid. Prosím o radu, zda je to takto možné, zda musí hasiči podávat do daňového přiznání hodnotu daru? Děkuji

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • ! odměna zastupitele- vzdání se odměny
    15. 02. 2022

    Může se jeden zastupitel obce vzdát své měsíční odměny? Jak postupuje zastupitelstvo při projednání.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Finanční příspěvek
    28. 06. 2021

    Dobrý den, máme radu obce. Starosta by chtěl poskytnout finanční dar postižené obci do výše 20000,-. Při auditu nám bylo řečeno, že pokud je ustanovena rada, tak i tato suma musí být radou schválena. Děkuji za odpověď

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Oprava chyby minulých let
    20. 04. 2021

    Prosíme Vás o radu ohledně bytového hospodářství. Nájemné z bytů máme v hospodářské činnosti a účtuje nám o něm realitní kancelář. Měli jsme stejný problém s účtem 324 jako v dotazu z 1. 2. 2021, opravit jsme potřebovali ale více než 1 mil. Kč. V roce 2020 jsme po zúčtování nájemného zůstatek na účtě 324, který z našeho pohledu je chybný účetní postup (předpis služeb 311/324 bez zohlednění neuhrazených záloh - a netušíme za jak dlouhé období) proúčtovali také přes účet 408. Nyní probíhá audit, který nám chce dát do zápisu pochybení, že při použití účtu 408 tato operace nebyla schválena zastupitelstvem, jelikož se dle jejich názoru jedná o nakládání s majetkem a o významnou částku. Tento účet podle nich nikdy nesmíme použít sami od sebe, jen přes ZM. Jsme jiného názoru, oponujeme, ale naše argumenty, že se jedná o rekonstrukci účetnictví a opravu dlouholeté chyby jim nestačí. Dále nám nařídili, že od 1. 1. 2021 musíme zpětně začít účtovat o bytovém hospodářství v hlavní činnosti - dle Metodiky MF. Jako argument nám byl zaslán auditem dotaz (ze dne 19. 3. 2020), který položila nějaká obec MF ohledně pronájmu obecních bytů, zda lze vést mimo rozpočet jako podnikatelskou činnost. Je opravdu nutné se tímto řídit od 1. 1. 2021 a změnit a opravit všechny účetní operace? Pokud ano, musíme připravit na tuto změnu rozpočet a nevíme, zda tuto změnu nemusí schválit orgán obce.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Schvalování darů
    29. 12. 2020

    Měla bych dotaz ohledně schválení darů. Obec v roce 2020 dala místnímu TJ SOKOL finanční příspěvek na provoz ve výši 120.000,00 Kč (schválilo zastupitelstvo). Příspěvek byl poskytnut na základě zákona 250/2000, takže mi ho vyúčtovali. Dále na jaře dostal stejný spolek formou darovací smlouvy 4 miliony na stavbu kabin (dostali dotaci a touto částkou se podílela obec). Darovací smlouvu schválilo také zastupitelstvo. Teď v prosinci přišli za panem starostou, že by potřebovali ještě 4.000,00 na zaplacení nějakého štěrku nebo co a pan starosta jim dal tyto peníze darem. Sepsali jsme darovací smlouvu na 4.000,00 Kč, já jim peníze převedla na účet a teprve teď mě napadlo, jestli to náhodou nemělo být schválené taky zastupitelstvem. Jestli se ty částky náhodou nesčítají. Omlouvám se za "blbý" dotaz, ale už mi to asi ke konci roku přestává myslet. Děkuji za odpověď a přeji hodně zdraví a pevné nervy do dalšího roku.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Příspěvek na transparentní účet
    02. 12. 2020

    Obec si v rámci rozpočtu pro rok 2020 schválila příspěvek na opravu kostela, který měl být odeslán na transparentní účet zřízený místním spolkem. Stačí k odeslání částky interní sdělení správce rozpočtu nebo musí zastupitelstvo schválit uvolnění peněz v rámci usnesení ze zasedání ZO? Darovací smlouva ANO nebo NE?

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Vyřazení herních prvků
    27. 11. 2020

    Jak účtovat herní prvky víme. Pokud jsou pevně spojené se zemí, účtujeme jako drobnou stavbu na účtu 021. V čem nemáme jasno, je otázka, zda jsou nemovitá věc a co z toho plyne. Občanský zákoník v §498 říká: “(1) Nemovité věci jsou pozemky a podzemní stavby se samostatným účelovým určením, jakož i věcná práva k nim, a práva, která za nemovité věci prohlásí zákon. Stanoví-li zákon, že určitá věc není součástí pozemku, a nelze-li takovou věc přenést z místa na místo bez porušení její podstaty, je i tato věc nemovitá. (2) Veškeré další věci, ať je jejich podstata hmotná nebo nehmotná, jsou movité.“ Máme pochybnost, že herní prvek je součástí pozemku. Spíše se jedná o drobnou stavbu dočasnou, která má nějakou omezenou životnost, ale zákon toto nestanoví. Otázka přemístění je komplikovaná. Ve vnitřní směrnici máme uvedeno, že vyřazení staveb schvaluje rada města. Směrnici schválila rada města. Zastupitelstvo města dle zákona o obcích rozhoduje o nabytí a převodu hmotných nemovitých věcí. O tom, že by mělo schvalovat vyřazení opotřebených nebo zničených nemovitostí nebo staveb tady nic není. Pořízení herních prvků také nedáváme schvalovat zastupitelstvu, ale schvalujeme v rámci rozpočtu peníze. Můžeme pořizovat herní prvky (účet 021) jen na základě schválení rozpočtu? Jsou herní prvky a lavičky nemovitý majetek? Může jejich vyřazení schvalovat rada města, jak máme nastaveno?

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Smlouvy
    23. 11. 2020

    Může rada schvalovat veřejnoprávní smlouvy spolkům s dotací např. 150000 ,- nebo zde platí smlouvy ano, ale jen do 50000,- ? Který orgán schvaluje smlouvu pro město na sociální služby v částce 70000,-? Může starosta schvalovat příspěvky do 20000,- i když je rada? Trochu se tu rozcházíme. Děkuji

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Schválení přijetí finančního daru (pro město)
    16. 10. 2020

    Který orgán je příslušný k rozhodnutí o přijetí fin. daru cca 500 tis. Kč od právnické společnosti (a.s./s.r.o.)? V zákoně o obcích není řešeno, který orgán města má schválit přijetí finančního daru pro město a zda je nějaká vymezená zákonná hranice pro příslušný orgán. Město v rámci plánované další etapy rekonstrukce komunikace by mohlo zbudovat parkovací záliv u návštěvnického centra společnosti, která je velkým zaměstnavatelem v naší obci a zasluhuje se o rozvoj a propagaci města. Společnost má zájem plnou výši výdajů spojených se zbudováním vyhrazeného parkoviště městu uhradit, a to zřejmě formou finančního daru. Neradi bychom se dostali do střetu zájmů. Darovací smlouva by měla být účelová? Můžete nám prosím sdělit Vaše doporučení, jak správně postupovat? Děkujeme za odpověď

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Finanční podpora spolkům - nedodržení podmínek smlouvy
    04. 04. 2019

    Dobrý den, naše obec poskytuje z rozpočtu obce dotace místním spolkům, za tímto účelem je sepsána řádná smlouva o poskytnutí veřejné finanční podpory. V článku smlouvy týkajícím se vyúčtování je uvedeno, že je třeba doložit kopii výpisu z účtu příjemce, prokazující použití dotace. Sešlo se nám několik spolků, jež dokladují pouze účtenkami nebo fakturami placenými v hotovosti, bez výpisu z účtu. Po dotazování nám bylo sděleno, že nákupy byly provedeny za hotové peníze, získané např. za členské příspěvky (výše byla shodná s výší dotace). Nemohou tedy výpisem z účtu prokázat, že námi přidělené prostředků bylo využito. Kontrola finančního výboru na toto pochybení upozornila a označila jej za porušení rozpočtové kázně. Může o dalším postupu rozhodnout pouze obec (zastupitelstvo) např. upozorněním na chybný postup s výstrahou na další období? A další dotaz je k obdobné situaci, kdy spolek použije část přidělené dotace za jiným účelem, než o který bylo původně zažádáno (př. klub vodáků místo pádel zaplatil startovné). Zápis z kontroly FV se odvolává na § 22 zák.č. 250/2000 Sb. o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů a porušení rozpočtové kázně. Dotaz je tedy stejný, může zastupitelstvo rozhodnout o nápravě podle svého uvážení? Nebo v obou případech musí spolky finance vrátit?

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 12 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

← Novější dotazy

Oblasti dotazů

Hledání v dotazech

Tipy pro práci s dotazy

Návrh a tvorba webu