Vratky a doplatky dotací při FV a UZ - dopl. pozn.

Dobrý den, znovu jsme včera na přednášce v Liberci otevřeli otázku, zda při vratkách dotací (např. položka 5364) se má použít UZ. Dnes se mi dostala do "rukou"  reakce z MF v tomto znění:

U vratek by se účelové znaky neměly dávat, protože by to zkreslilo přílohu 9 finančního výkazu. Při finančním vypořádání nám kraje posílají celkovou částku vratky a v komentáři uvádějí její rozdělení o jakou vratku jde. Jak si kraje domluví finanční vypořádání s obcemi, je jejich věc.

Pozn. Z hlediska obecného by použití u vratek přílohu zkreslit nemělo, protože se UZ u výdajů do přílohy nedostávají, ale u příjmů - doplatků by použití UZ přílohu opravdu zkreslilo. Upozorňuji, že kraje se v požadavcích na značení UZ u vratek liší, takže si postup ověřte s příslušným krajem.

V tomto znění jsme opravila materiál ke stažení:  2020 RS - příklady na příjmy

Určitá změna je i v případech značení nástrojem a zdrojem (prostorovým původem). Dostala se ke mně tato informace, rovněž z MF:

V metodickém pokynu značení vratek doposud nebylo řešeno a není v něm upraveno ani po aktualizaci.

Z důvodu zavádění jiného způsobu získávání údajů o vratkách na výdajích ustupujeme od doporučování označovat vratky na výdajích nástrojem a prostorovou jednotkou, nicméně jejich označení na transferových položkách není na závadu.

Na příjmech se nástrojem, prostorovou jednotkou a ÚZ vratky značí.

Zvážíme doplnění metodického pokynu o problematiku vratek, až bude nový zdroj dat finalizován.

Pozn. Můžeme si povšimnout - zdůraznila jsem neshodu větším písmem, že v tomto nejsou jednotné ani odbory MF, natož mezi kraji. Řeší se to již hodně let a již nemám víru, že se někdy podaří vyřešit - moje doporučení zůstává - značím, jak mi řekne kraj. Je mi to líto. Hezký den Iva Schn.