Obec účtuje - Vše o účetnictví obcí

Vzory směrnic a tiskopisů k finanční kontrole z MF

Dobrý den, odkaz na metodiku MF k FK: 

https://www.mfcr.cz/cs/legislativa/metodiky/2020/metodicky-pokyn-chj-c-10--vzorova-smerni-39632

Materiál, který zde najdete, se snaží komplexněji řešit vzory směrnic a tiskopisů k finanční kontrole v rozdělení na malé a větší obce. Nedošlo však ke změně předpisů - toto byste víceméně měli mít všichni již zpracováno (předpis platí již 16 let). Materiál ze strany MF vznikl pravděpodobně proto, že došlo k rozšíření povinnosti FK i na DSO a MF zpracovalo vzory pro DSO, tak asi vznikl požadavek i na vzory pro obce. 

Materiál je ale dost dobrý, docela přínosný. Největší přínos vidím hlavně v tom, že vzory nejsou tak byrokratické, tj. byste na obcích měli argument pro kontroly, když si svoje vnitřní předpisy této metodice přizpůsobíte, že "takto to musí stačit, když je to v metodice MF". 

Měla bych pár nápadů na zeefektivnění postupů i k tomuto vzoru (asi ten nejnevýznamněšjí, ale v praxi přínosný je ten, že než u každého podpisu vyplňovat příjmení, že by stačily udělat podpisové vzory a případně tabulka kompetencí). 

Plánujeme, že téma finančních kontrol "oprášíme", zaktualizujeme, dáme znovu do systému a chtěla jsem k němu dělat přednášky na jaře 2021 - když to půjde (nebude pandemie). V rozšíření pro DSO. Můžete si úpravy vnitřních předpisů na základě této metodiky udělat sami, nebo počkat na jaro a upravit komplexněji  - především počkat mohou obce, protože ty již určitě ošetřenu FK nějak mají. 

Hezký den Iva Schn. 

Zpět na domovskou stránku

Návrh a tvorba webu