Stravenkový paušál - část směny, uvolnění zastupitelé

Ze strany MF se objevil výklad, že stravenkový paušál lze, jako pro zaměstnance osvobozený příjem, vyplatit i za část směny. Například můžeme zaměstnanci poskytnout stravenkový paušál i za den, kdy čerpá 1/2 dne dovolené. Znamená to potvrzení, že můžeme postupovat, jak bylo doposud zvykem u stravenek, tzn. lze si interně stanovit, za jakou část odpracované doby bude zaměstnanci poskytnut stravenkový paušál. Pořád ale platí, že za dny nepřítomnosti zaměstnance (nemoc, celý den dovolené apod.) nelze stravenkový paušál poskytnout (respektive lze, ale muselo by se zdanit).

V této souvislosti upozorňujeme na nedořešenou situaci u uvolněných zastupitelů. Ti sice mají obecně nárok na příspěvek na stravování v rozsahu, v jakém je schválen zastupitelstvem obce, ale nevztahuje se na ně ustanovení o směně podle zákoníku práce, protože funkci vykonávají nepřetržitě (7 dní v týdnu). Objevují se výklady, že by ZO mělo určit, co se  u uvolněného zastupitele rozumí, "odpracovanou" směnou (pro účely příspěvku na stravování), ale obecně je spíše doporučení posečkat s vyplácením stravenkového paušálu uvolněným zastupitelům do doby vyjádření MF (dávat jim zatím stravenky). Až budeme vědět názor MF, tak jej v aktualitě zveřejníme.