Obec účtuje - Vše o účetnictví obcí

Upozornění na dokumenty k DPH

Přeji dobrý den,

na webu najdete aktualizovaný přehled judikatury českých soudů k problematice daní (zaměřeno na oblast DPH). Od poslední aktualizace jsou zde dosti zásadní kousky, které mne vedly také k nutnosti změnit určité dokumenty:

a) máme rozhodnutí NSS ve věci Nemocnice Kolín, který představuje potvrzení předchozího rozhodnutí KS Praha řešícího co je majetek vytvořený vlastní činností - pro mne je to tak zásandí téma, že jsem musel doplnit přechozí materiál zpracpvaný na jaře 2021. S ohledem na velké dopady do rozhodně nelze brát na lehkou váhu - doporučuji všem plátcům DPH k přečtení a promyšlení (pro mne je to jedno z nejzásadnějších rozhodnutí NSS dopadajících potenciálně na činnost USC a PO v celé historii)

b) NSS rozhodl ve věci týkající se platby do notářské úschovy - že tato platba ještě není přijetím peněžních prostředků (tedy proti rozhodnutí KS Brno a proti postupu odsouhlaseném v rámci KOOV v roce 2007). I toto může být zásadní téma (jedná se podle mých zkušeností o řídké situace, nicméně pokud nastanou, tak ve velkých peněžních objemech) - proto je doplněn manuál k DPH č. 4.

Nicméně i další rozsudky jsou zajímavé - například rozsudek týkající se §56 odst. 3 - kdy se rozbíhá časový test "novostavby" v případě, že nemovitost je užívána (zde neoprávněnně) již před kolaudací či je i zajímavé čtení ohledně stanovení poměru u České televize (kde je popis, jak se přišlo na poměrný odpočet DPH ...).

Zpět na domovskou stránku

Návrh a tvorba webu