Obec účtuje - Vše o účetnictví obcí

Termínové vklady u obcí a krajů, daň a rozpočet

Dobrý den, 

1. TV a srážková daň u obcí

V dotazech jsem se setkali s případem, že banka strhla z úroků připsaných na TV srážkovou daň v případě obce. Jsme přesdvědčeni, že neoprávněně, protože vklady a účtu u obcí a krajů srážkové dani nepodléhají (586/92 Sb., §36, odst. 5). Protože se může jednat o docela velké peníze, tak prosím ověřte, jak máte smlouvy u banky nastaveny a případně žádejte banku o vrácení stržené srážkové daně, pokud se vám to stalo a dle výpisu vidíte sraženou daň. Je možné, že banka mohla chybně vyhodnotit právní postavení obce a srážkovou daň na TV obce  "nasadila". Vysvětlení najdete v dotazech z pátku 21.10.2022. Zatím již víme o dvou případech, kdy banka provedla zdanění úroků z TV u obcí. Na obce se v případě úroků z účtů, spořících a TV nevztahuje ani 15% srážková daň. 

2. Rozpočtové opatření a TV 

V případech záporného financování se nejedná o výdaj (zákon č. 250/2000 Sb., § 9, pokyn MF k S pojmy výdaje). Rozpočtové opatření je povinné jen v případě výdaje nekrytého rozpočtem. U řízení likvidity není RO povinné, pokud si zastupitelstvo neschválilo jednotlivé položky financování jako závazné ukazatele.

Pokud nemáte financování dle jednotlivých položek schválené jako závazné ukazatele, doporučujeme  v rámci  "změny rozpisu rozpočtu" dle zjištěné skutečnosti ke konci roku upravit rozpočet dle skutečnosti přes položky 8118 (8128), 8117 (8127) a případně 8115 (není to povinné, jen to prostě lépe ve výkazu FIN 2-12M vypadá :o).

Také není problém rozpočtovat řízení likvidity vždy 81x8 a zároveň 81x7 a v rámci rozpisu rozpočtu upravit až na konci roku. V případech řízení likvidity se nejedná o "typické výdaje", pouze jakoby o dočasné svěření pen. prostředků za účelem jejich zhodnocení. Doporučujeme neřešit zvýšení financování na položkách 81x8 přes 8115 MD.

Podrobnější vysvětlení najdete v dokumentu ke stažení 2022 Povinná rozpočtová opatření (včetně RO u financování) v oblasti "Rozpočet". 

Hezký den Tým obec účtuje

Zpět na domovskou stránku

Návrh a tvorba webu