Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Hledanému výrazu RES odpovídá celkem 1967 dotazů:
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně převodu majetku (kanalizace) z obce na DSO Vodovody a kanalizace. Měli jsme vloženou kanalizaci na základě Smlouvy o vkladu majetku do DSO Vodovody a kanalizace, oni měli majetek v rozvaze, já na podrozvaze. Nyní bylo domluveno, že se jim majetek daruje. Podepsali jsme dodatky ke Smlouvám o vkladu majetku, kterými se majetek vrací obci a ve stejný den se podepsala Darovací smlouva, na základě které obec ten samý majetek daruje svazku. Zajímalo by mě, když všechno proběhlo ve stejný den, jestli si musím znovu naúčtovat majetek do rozvahy podle údajů, které mi dá paní účetní svazku (to bych měla práci na celý den) nebo stačí jen odúčtovat z podrozvahy (999/909) na základě darovací smlouvy. Přijde mi strašně zbytečné navádět vše zpět do rozvahy, když bylo vše podepsáno a předáno v jeden den.
A ještě bych chtěla znát váš názor k evidenci zásob na skladě. Účtuji zásoby způsobem B a doteď jsem to dělala tak, že mi na konci roku vždy při inventurách spočítali, kolik toho máme a já k 31.12. odúčtovala stav na účtu zásob a naúčtovala to, co spočítali. A tuto částku jsem měla v rozvaze celý další rok. Teď jsem ale zjistila, že to je asi špatně, že mám k 1.1. částku z rozvahy odúčtovat (tzn. že na účtu zásob budu mít během roku nulu) a k 31.12. zase naúčtovat jen to, co mi spočítají při inventurách? Asi to nechápu, já přece ty zásoby v průběhu roku mám fyzicky na skladě, tak bych měla mít něco i v rozvaze, aby bylo vidět, že něco mám. A to, že mi to nesedí v průběhu roku na skutečnost jsem si myslela, že je právě dané tím, že účtuji způsobem B, takže každý, kdo se podívá do rozvahy, tak ví, že něco na skladě mám, ale neodpovídá to skutečnosti. Přijde mi to jako menší zkreslování údajů v účetnictví než když to na začátku roku všechno odúčtuji a pak mám celý rok v rozvaze nulu, takže kdo se do rozvahy podívá, tak si může myslet, že nemáme na skladě nic.
Moc děkuji za odpovědi a přeji pěkný den.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Realizujeme urbanistické studie, které nejsou výhradně zpracovávány za účelem přípravy a realizace projektových (výhradně investičních) záměrů. Jedná se o dokumenty, které přímo neřeší budoucí kroky v rámci jednotlivých projektů, spíše slučují jednotlivé záměry do logických celků, tedy etap, které jsou již připraveny, nebo se na jejich přípravě pracuje. Jedná o koncepční dokumenty, které jsou zpracovávány v souladu s nařízením vlády č. 390/2017 Sb., a to pouze a účelově jako povinná příloha žádosti o dotaci ze Státního fondu podpory investic (dříve Státní fond rozvoje bydlení), který spravuje a rozděluje dotační prostředky na regeneraci sídlišť. Podle zmíněného nařízení vlády jsou tyto podklady, včetně příloh, nazývány "koncepcemi", případně urbanistickými koncepcemi. Objednávané dokumenty jsou pak nazývány např. Regenerace sídliště apod., přičemž zhotovitel je při jejich zpracování povinen se řídit zmíněným nařízením vlády, vč. jeho příloh. Tyhle urbanistické studie jsou pak realizovány bez ohledu na skutečnost, zda na danou etapu dostaneme či nedostaneme externí finance. Námi objednávané koncepční dokumenty nejsou závislé na jakékoli fázi životního cyklu projektu a jsou zpracovávány v kterékoli jeho fází (před zahájením přípravy, před/po/během realizace projektu).
Dotaz zní, zda v rozpočtu máme určit ke studiím položku rozpočtové skladby neinvestiční 5166 nebo 5169, ale co se týká zaúčtování, šlo by to do majetku na účet 019 i přesto, že jsou to z pohledu rozpočtu položky neinvestiční a nešlo by to tedy do nákladů (jedná se o docela vysoké částky cca 600 tis. Kč)? Nebo se má volit kapitálová položka dle rozpočtové skladby pol. 6121 (nebo pol. 6119, ta se používá při pořízení územního plánu) a opět se zařadí v účetnictví do majetku na účet 019? Respektive, můžeme mít neinvestiční položky a současně účtovat do majetku? Děkujeme.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V minulých letech jsme pořídili traktor z dotace MMR. Tento byl požárem úplně zlikvidován - pojišťovnou uznán jako totální likvidace. Budeme pořizovat nový traktor, který musí dle MMR mít stejné parametry jako ten starý, nový bude náhradou za zničený. Takže zničený traktor vyřadím včetně zbývajícího nerozpuštěného transferu, co ale s tím zbytkem transferu, neměla bych jej přiřadit k nově pořízenému traktoru?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Slyšela jsem, že jiná MČ v Brně vyplácí členům (nezastupitelům) komisí odměny ve formě nějakých poukázek či stravenek.. Nejsou to zaměstnanci, takže si myslím, že to tak možná ani nejde, ale dost mě to zaujalo, protože u nás se vyplácí normálně peněžně a zbytečně se to málo, co se lidem dá, zdaňuje... Je to takto možné obejít? Jaké jiné možnosti v tomto směru jsou?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
Už mám zase problém. Vlastně dva propojené problémy, ale nevím, jestli se mi je podaří pochopitelně popsat.
Město má dotaci od IROPu na revitalizaci zámku. Projekt běží od roku 2019, končit by měl příští rok. Samotné stavební práce začaly až na jaře 2021. Výdaje i dotace jsou NIV i INV. Nyní v půlce stavebních prací vychází poměr těchto prací asi 20% INV a 80% NIV.
Vedlejší výdaje jsem účtovala jako NIV. U všech vedlejších výdajů jsme se předem ptali projektové manažerky, zda jsou uznatelné a NIV. Předpokládala jsem totiž, že je v systému předem pevně dané, které výdaje jsou jaké. Teď v souvislosti s níže popsaným problémem jsem se dozvěděla, že záleží na účetní obce, jak si faktury vyhodnotí a zaúčtuje. A podle toho to ona uvede v systému a podle toho MMR vyplatí dotaci.
O proplacení dotace se žádá každého půl roku. Projektová manažerka zkontroluje faktury a jejich zaúčtování a zadá je do systému. Poskytoval opět vše prověří. Někde v systému se čtyři faktury (dvě za TDS a dvě za BOZP) změnily z NIV na INV. Vše to byly faktury z roku 2021 a dvě byly proplaceny v roce 2021 a dvě letos. Neboli na faktury, které mám zaúčtovány jako NIV nám přišla INV dotace. Projektová manažerka pátrala po příčině a zjistila u poskytovatele, že došlo k systémové chybě, kdy NIV přeskočily po kontrolách poskytovatele na INV. Poslední dobou prý systém "blbne". Poskytovatel to již změnit nemůže. Nevadí mu to, z jejich pohledu není nesoulad INV a NIV považován za chybu. A až prý přijde FÚ na kontrolu, tak by nám měl vyměřit snížený odvod za porušení rozpočtové kázně, tedy jen 0,1% – 1% z neoprávněně použité částky.
Tak nevím, mám zpětně opravit ony čtyři faktury na INV, když úhradu těch dvou proplacených vloni si můžu opravit už jen perem? Mám začít řešit poměr INV a NIV alespoň u letošních vedlejších výdajů? Nebo stačí jednorázově navýšit hodnotu majetku na 042 až po dokončení, podle skutečného poměru prací? Nebo něco úplně jiného?
P.S.: Nemáte nějaké nové zprávy ohledně účtování zhodnocování denních vkladů pomocí e-Trading obchodů?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obrátila se na mne účetní z naší PO ( podotýkám, že se paní účetní vrátila z mateřské dovolené) a neví si rady s tím, co jí zanechala na účtu 042 její předchůdkyně.
V roce 2020 provedla PO investiční akci - montáž podlah v částce
Kč 1 285 502,--, zaúčtovala takto:
příjem faktury 042/321; úhradu faktury 321/241, fond a majetek 416/401. PO měla povolené čerpání z fondu investic od města, budovu svěřenou do užívání.
Nyní se paní účetní PO ptá, co s účtem 042 ? Zda bylo vůbec účtováno správně na investice? Jak tuto investiční akci správně zaúčtovat v roce 2022 - co se s tím dá udělat?
Děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, obracíme se na Vás s kombinovaným dotazem. Jedná se o ojedinělý případ, kdy obec povolila ČEZu vykácení stromů z důvodu nutnosti vyčištění ochranného pásma elektrického vedení. ČEZ provede kácení na vlastní náklady, kdy dřevo zůstane uloženo na pozemku obce ve formě cca 5m kulatiny a zbytek materiálu bude podrcen a musí zůstat ležet na místě bez dalšího využití. Obci tedy nevznikne žádný náklad spojený s kácením a zpracováním dřeva. Vedení obce se rozhodlo, že toto dřevo prodá firmě v místě. Můžeme tento prodej uskutečnit bez předchozího schválení orgány obce en na základě rozhodnutí starosty? Můžeme prodejní cenu stanovit s přihlédnutím k ceně obvyklé v okolí? Můžeme prodej provést mimo DPH z důvodu mimořádného prodeje?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Budeme schvalovat na zastupitelstvu obce poskytnutí jednorázového příspěvku městu s rozšířenou působností, do které spadá naše obec ve výši 15 tis. Kč pro uchazeče - našeho občana, který si žádá o chráněný byt zvláštního charakteru v tomto městě. Jedná se o byt v domech s pečovatelskou službou a chráněných bytech určených pro starobní a invalidní důchodce. Pro přidělení bytu je v podmínkách zapsání uchazeče do pořadníku na přidělení bytu, že uchazeč, který má bydliště ve správním obvodu obce s rozšířenou působností, doloží k žádosti o byt usnesení ZO o schválení tohoto příspěvku včetně rozpočtového opatření.
Předpis příspěvku: 572 0300 MD / 349 0100 D
Platba příspěvku: 349 0100 MD/ 231 0010 D par. 4351 (nebo par. 4357)/pol. 5321
Děkuji
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Město plánuje výstavbu nové smuteční síně. V současné době byla dokončena projektová dokumentace, která zahrnuje několik stavebních objektů: Novostavbu smuteční síně, demolici původní síně, atrium, kolumbárium a parkovací místa. Původní smuteční síň jsme využívali k ekonomické činnosti (krátkodobý pronájem), a tak předpokládáme, že v případě výstavby nové budovy máme nárok na odpočet ze stavby nové síně + související demolice původní budovy. Na tyto dva stavební objekty nám to dle rozpočtu z PD vychází poměrem na 80%ní nárok odpočtu DPH. Atrium, kolumbárium a parkování je podle nás mimo ekonomickou činnost. Nyní bychom si tedy z PD odpočítali 80%, ale co by nastalo v případě, že by se stavba atria (z důvodu financí) vůbec neuskutečnila? Tím by se poměr odpočtu zvýšil např.na 90%. Mohli bychom si rozdíl odpočtu douplatnit z projektové dokumentace následně (na základě výsledku zadávacího řízení), samozřejmě z již vysoutěžených cen jednotlivých staveb?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V obci budeme budovat komunikaci, veřejné osvětlení a dešťovou kanalizaci, vše bude budovat obec, finančně se na tomto budou podílet vlastníci přilehlých parcel částkou 200 000,-- Kč, při podpisu smlouvy zaplatí 20 000,-- Kč jako záruku k zajištění závazku a při vydání stavebního povolení na infrastrukturu zaplatí 180 000,-- Kč. Prosím o radu jak se zaúčtování a RS, starosta sdělí podíl jednotlivých nákladů na kom., VO a dešť. kanal., infrastruktura bude ve vlastnictví obce. Částka 20 000,-- již byla zaplacena a 180 000,-- bude zaplaceno ještě letos, budovat se začne příští rok.
Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem. Andrea Bělíková
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, PO - škola má svěřený majetek - budovu, ve které se nachází vyvařovna a jídelna, kterou pronajímá a byt, který se rekonstruuje, nyní pro Ukrajince, následně bude sloužit k pronájmu. Pokud škola tyto prostory pronajímá, komu připadne nájem? Faktura za rekonstrukci bytu je vystavena na město, následně po dokončení se bude navyšovat cena svěřeného majetku. V jakém režimu bude vystavena faktura za rekonstrukci bytu, když se jedná o svěřený majetek škole? Děkuji
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
prosím o radu ohledně DPH. Máme Sportovní halu , ve které byla vybudována úniková místnost Harry Potter a vybíráme vstupné. Tápu , zda by mělo být osvobozeno od DPH podle §61 na ř.50 nebo zatíženo DPH jako poskytnutá služba ve snížené sazbě 15% či 21%. Nevím jak správně zařadit tento typ služby ve Sportovní hale určené ke sportu.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Uzavřeli jsme veřejnoprávní smlouvu na účelovou dotaci na činnost s oblastní charitou. Peníze jsme již převedli. Dotaci by měli realizovat do konce roku 2022. Prosím o pomoc s účtováním. Jedná se o charitu ve stejném okrese.
Nevím jaké účty a odpa pol použít, případně záznamovou jednotku.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V únoru 2022 nám připojili na elektriku nový bytový dům (BD), od 1.4. se nastěhovali nájemci a začali platit zálohy. Na dohad. účtu 502/389 jsem bohužel k 31.12.2021 nepočítala se zálohami na BD, protože nájemci měli mít svoje hodiny a energie si platit sami. Až při kolaudaci jsem se dozvěděla, že to půjde přes obec.
Obec platila ČEZu zálohy 2-6/2022 = 24.040 Kč, vystavená Fa ČEZ za el. k 30.6.2022 = 24.788,33 Kč, doplatek obec 748,33 Kč.
Nájemci: zaplatili obci zálohy 4-6/2022 3 x 4.000 Kč = 12.000 Kč, spotřebovali 19.150 Kč, vystavila jsem 4 fa na celkovou částku 7.150 Kč.
Ve 2 bytech jsou Ukrajinky s dětmi, náklady jdou za obcí, kompenzované příspěvkem od města na základě vystavené fa předpis 311/649, platba 231 6221,2324/311. tzn., že to, co zbyde na faktuře od ČEZu po přeúčtování nájemcům, účtuji jako klasickou fa náklad obce za el. 502/321, 321/231 3639.5154?
Dosud jsem obvykle energie účtovala: dohad k 31.12. 2021, 502/389, na kterém mám ale teď 0.
Faktura ČEZ 502/321, zálohy 389/314, předpis plateb nájemci 311/602, platba 231 3612.2111/311, vystavená fa nájemci doplatek 311/602, 324/311.
Abych kvůli DPH snížila obrat na účtu 602, přeúčtovala jsem k 30.6. po vyúčtování energií nájemcům za období 1-6/2022 jednorázově účty 502/602 mínusem.
Prosím o variantu vyúčtování faktury za energie bez dohady ČEZu, nastavení účtování záloh ČEZu na další období, také nájemcům, účtování vystavených fa na doplatky a přeplatky nájemcům bez nákladových a výnosových účtů. Použiji účet 315 nebo 377?
Totéž řeším u stávajících záloh za nájem komerčních prostor v občanském centu (OC). Dříve byla 1 faktura za období 7/2021-6/2022. S tím jsem počítala na dohadu. Nyní jsou i 3 faktury během roku, první od 1-6/2022, (loni mi vyúčtovali zvlášť i prosinec 2021), kdy se zvedly ceny i zálohy v průběhu roku a na dohadu 389 už mám v červnu pouze zbytek na vyúčtování plynu. Mohu zaúčtovat další fa bez dohady? Jak? Nebo mohu navýšit dohadu v průběhu roku? Od 1.7. bych chtěla účtovat také bez 5XX a 6XX.
A co mě nejvíc pálí: Máme k dnešnímu dni na DPH obrat 984 tis.
1 mil. obrat přesáhneme nejpozději v září 2022, v říjnu se přihlásíme, od listopadu jsme plátci, v prosinci budu žádat o zrušení DPH od 1. 2023, zvýšení obratu na 2 mil. od 1.1. (pokud nabude novela účinnosti) A my dosáhneme s rezervou během příštího roku obrat max. 1,5 mil/rok. Naše aktivity jsou převážně bez možnosti odpočtu DPH (osvobozené) nebo silně krácené, nevyplatí se nám ani do budoucna být plátci.
Máte nějaký tip, jak s těm 2ma měsícům plátcovství vyhnout? Obrat DPH mám zkontrolovaný daňovým poradcem a účty zahrnuté do obratu mám správně.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Na budovu OÚ budou namontovány fotovoltaické panely - dodávka včetně montáže, není pro byty, jen pro OÚ k výrobě el. energie. Bude sazba DPH tedy
21 %? Předpokládám, že nebude v režimu PDP, když je to správa? Účtování 6171 6122, do majetku 022?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková