Obec účtuje - Vše o účetnictví obcí

Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

Dotazy

Hledanému výrazu RES odpovídá celkem 1967 dotazů:

  • Obec se stala plátcem DPH - pacht a odpady podnikatelů
    02. 02. 2026

    Od 1.1 se obec stala plátcem DPH a zároveň začíná pronajímat část budovy (která dosud sloužila jako zázemí pro fotbalisty) pro účely provozování občerstvení/hospůdky. Nájem (resp. pachtovné) i zálohy na elektřinu, vodu a stočné bude nájemce platit obci, obec zase platí zálohy (v odlišné výši) dodavatelům. Jak to bude s účtováním DPH u pachtovného a přijatých i odeslaných záloh a jak mám začít účtovat o hospodářské činnosti, když jsme o ní zatím neúčtovali?
    Druhý dotaz se týká platby za tříděný odpad podnikatelů. Jsou mezi nimi plátci i neplátci DPH. Obec s nimi uzavírá Smlouvu o využití systému zavedeného obcí pro nakládání s komunálním odpadem. Má být ve smlouvě od letošního roku pro podnikatele a firmy uvedena i DPH? A platí stejný režim i u plateb za likvidaci bioodpadu?

    Děkuji moc za doplnění.

    K první záležitosti - tady jsou důležité následující věci:

    a) pronájem - vy jste zjistila, že nájemce je nyní neplátce DPH. Za těchto okolností jste povinni nájemné osvobodit od DPH podle §56a - tedy pachtovné budete vykazovat na ř. 50 přiznání k DPH a nájemné tam nebudete účtovat

    b) energie - tím, že je neplátce DPH a zbytek objektu je využíván fotbalisty (také neplátci DPH), tak by se pro Vás nabízel nejjednodušší režim (akceptovatelný v ČR a většinou obcí také využívaný), kdy byste si u energií na vstupu neodčítala žádnou daň a na výstupu nic nezdaňovala (fakticky využila ustanovení §36 odst. 14). Tedy energie na tomto objektu by šly úplně mimo daň (jak na vstupu tak i na výstupu). Jenže se bojím, že to má trochu jednu vadu - honem jsem se díval do Vašeho rozpočtu a mám dojem, že stočné účtuje přímo obec. Pokud tomu tak je, tak se u stočného neumíme bavit o přeúčtování (protože tady byste nepřeúčtovávali, ale skutečně stočné zajišťovali) - potom byste přijatou zálohu na stočné museli zdanit (12 %). Variantně říci, že nájemce platí celkovou zálohu bez rozlišení, na jakou energii to jde (není to dostatečně identifikovaná platba podle §20a ZDPH) a potom zdanit až to vyúčtování. Ale opakuji - nejsem si jist, jak to máte s kanalizací - ale mám dojem, že stočné účtujete Vy jako obec.

    Jinak jen ještě podotýkám, že není povinností mít nájem v hospodářské činnosti - přijde mi to kontraproduktivní pro tyto účely - za mne klidně toto dejte do činnosti hlavní.

    K druhé záležitosti:

    Odpady u podnikatelů zapojených do systému - rovnou avizuji, že je to sporná záležitost. Vím o názorech, že by se s ohledem na zapojení pod systém vyhlášky mělo jednat o výkon veřejné správy. Já o tom mám pochybnosti - zejména jde o to, že podnikatel je v plné volnosti - ve smyslu zapojím se x nezapojím. Dále jsou situace, kdy obce podnikatelům nabízí fakticky to samé, aniž by podnikatele vyhlášce podrobili a tam bychom to měli najednou zdaňovat. Takže já mám tendenci toto zdanit a zatím tak postupuji (samozřejmě to na druhou stranu zakládá možnost uplatnit si v poměrné výši část odpočtu - třeba z nákladů účtovaných od svozové firmy). Z hlediska vystavení daňového dokladu - pokud přijmete mou logiku, bylo by to zdaňované plnění, nicméně mohli byste vystavit zjednodušený daňový doklad pokud je to do 10 tis. Kč - tedy stačí klidně ručně vypsaný pokladní doklad s uvedením povahy služby, částky celkem a poznačením daň 21 %. U BIO pro podnikatele - pokud přijmete režim zdanění u jiných složek odpadu pro podnikatele, potom platí to samé i pro BIO. 

    BIO pro občany - za mne by toto mělo být komunálním odpadem, o který je obec přímo povinna se postarat (respektive převzít jej od občanů) - tam bych nadále aplikoval režim, že se nezdaňuje.

    Započteno na 2 dotazy. 

  • DPH - finanční příspěvek na chodníky
    30. 01. 2026

    Máme uzavřené smlouvy o poskytnutí finančního příspěvku za účelem realizace chodníků pro občany jako přístupu k obchodní zóně. Bude tento příspěvek fakturován mimo režim DPH? Smlouvy posílám e-mailem.

    Za mne je toto oblast, která je skutečně zasažena nejasností. Bavíme se totiž o tom, zda je naplněn charakter předmětu DPH - tedy zda v tomto konkrétním případě dochází k dodání (nemusíme se bavit o úplatě - ta je jasná, neboť obec v souvislosti s realizací akce obdrží od daných subjektů 500 tis. Kč). Je jednoznačné, že se nemůžeme bavit o dodání zboží - nestavíte chodníky s tím, že byste jim je dodávali.

    Tedy řešíme, zda dojde k poskytnutí nějaké služby. No a tady se pohledy začnou lišit - pro někoho je to stavba z rozhodnutí obce, na kterou se dané subjekty rozhodly poskytnout dar, nicméně nevznikají jim žádná reálná práva k dané věci.

    Jiní v tom vidí to, že jim ale zlepšíte využitelnost jejich stavebního projektu a za to jsou ochotni zaplatit nějakou částku. Třeba v té smlouvě s Restaurací je závazek, že chodník musí být veřejně přístupný a  pokud by nebylo toto naplněno, že musí zřídit právo k užívání chodníku Restauraci alespoň po dobu otevírací doby Restaurace - i to by mohlo být spatřováno jako něco, co směřuje k logice poskytnutí služby (byť víme, že je to asi teoretické a pokud Město postaví chodník, tak prostě bude volně přístupný).

    Já si třeba myslím, že za současného stavu by toto většina Měst v ČR nezdanila. Ale jistota tady opravdu není. Vy jste ve smlouvách výslovně sjednali částku bez DPH s tím, že vystavíte daňový doklad. Nebo-li máte právní shodu obou stran, že se bude jednat o zdanitelné plnění a k sjednané částce se daň připočte. Potom je pro nás pragmatickým řešením chovat se tak, že je to zdanitelné plnění a daň odvést.

     

  • Inventarizace
    29. 01. 2026

    V roce 2022 jsme dostali investiční dotaci na přestavbu kavárny. Rekonstrukce byla zařazena na účet 021. Nyní při inventarizaci komise přišla na to, že zařízení kavárny jako je kuchyňská linka, lednice, stoly, židle, které byly součásti investiční dotace nejsou uvedeny na seznamech 028. V přílohách investičních faktur byly tyto položky vyčísleny, ale paní, která to tehdy zpracovávala vše zařadila na 021. Ono to vlastně ani jinam zařadit nešlo (vzhledem k investiční dotaci) Ale co teď s tím? Komise chce tyto položky uvést v seznamech a do inventarizační zprávy uvedla, že majetek není zaevidován.

    Samozřejmě není v pořádku, že jakou součást stavby máte zařazeno movité vybavení. Ale jak píšete, jste schopni to doložit v rámci příloh investičních faktur, takže jednotlivé položky včetně ocenění doložíte. Majetkově je evidováno, jen nepřesně.

    Nejdříve bych si ověřila podmínky dotace. Zmiňujete se o investiční dotaci, tedy zjistit, zda jste mohli pořídit DDHM. Zároveň bývá i v podmínkách časová udržitelnost projektu. Odhaduji, že jste nemohli pořídit DDHM (neinvestiční majetek, dotace má být zachycena na účtu 672), tak vám nezbyde nic jiného než vytvořit soubory a přeúčtovat je na účet 022. To bude přece jenom o něco správnější než součást stavby. 

    Sice se nedoporučuje dělat soubor ze stejných věcí, např. ze stejných kusů nábytku, který je použitelný odděleně, do budoucna se může jednotlivě přemístit jinam a je použitelný nezávisle na sobě - fastro vybavení typu lednice, nějaké jiné přístroje, je vhodné vést odděleně, jako jednu věc (nad 40 tis. Kč) nebo soubor (celý soubor nad 40 tis. Kč, pak účet 022) jen když by byly některé věci funkčně propojeny (fungovaly jen ve spojení jedna s druhou). Ale nic lepšího než "účelové" soubory nyní nevymyslíme.

    Pokud jde o kuchyňské linky, z daňového hlediska (pokyn GFŘ D-59) se tradičně postupuje tak, že tam, kde je kuchyňská linka nezbytná k plnění účelu budovy, dává se do její ceny - např. u bytů, v ostatních případech se účtuje spíše jako samostatná movitá věc. Nicméně v pokynu je od tohoto pravidla zároveň výjimka, kdy zařízení kuchyní a vývařoven pro pro veřejné stravování je samostatnými věcmi. Navíc daňový pokyn není pro účetní posouzení závazný, takže kuchyňskou linku můžete nechat v ceně stavby a vyčleňte vyloženě jen movité vybavení ("co se z domu vysype, když ho otočíte")

    Pokud byste to oddělovala a přeúčtovávala na účet 022, tak přehodíte pouze příslušnou část pořizovací ceny z účtu 021 na účet 022 a oprávky 081 minus D/ 082 D. Zvolte odhadovanou zbytkovou životnost. Nebude to asi významná PC, aby nevznikl velký vliv na VH tím, že byl odpis jako součást stavby pomalejší. Přistoupila bych k tomu teď jako k vyřazení (respektive přeřazení) části stavby, kdy míra odepsanosti stavby aktuálně v roce 2025 je oprávky děleno PC.

  • Okamžik zařazení FVE
    27. 01. 2026

    Na obecních budovách byla v roce 2025 s dotační podporou z RES 3+ vybudována výrobna FVE včetně bateriového úložiště. Přebytky budou dodávány do sítě na základě smlouvy s ČEZ Esco, která bude uzavřena ve 2/2026. Předávací protokol dokončené FVE je ze dne 31. 10. 2025, kdy proběhla zkouška funkčnosti a systém nebyl používán. Teprve dne 5. 1. 2026 byl vydán doklad od ČEZ Distribuce o provedení prvního paralelního připojení do sítě a o tom, že výrobna splňuje požadavky pro připojení a lze ji využívat (po předchozím dvojím zamítnutí a odstranění závad typu chybně značených kabelů apod.) Zařazení do majetku bychom provedli k 5. 1. 2026? Smlouva o dotaci byla podepsána v 7/2025.

    FVE zařaďte kompletně jako TZ příslušné budovy, viz náš dokument:

    https://www.obecuctuje.cz/dokumenty?hledat=Fotovoltaick%C3%A9%20elektr%C3%A1rny%20-%20%C3%BA%C4%8D&jak=fraze

    Pro zařazení v tomto případě platí § 14 odst. 12 vyhlášky č. 410/2009 Sb., kdy souhlasím s vámi, že způsobilost FVE k užívání nastala až 5.1.2026.

    Všechny náklady vznikly asi v roce 2025, pak byste k 31.12.2025 měli zaúčtovat dohadu očekávané výše dotace 388 MD/ 403 D a v lednu ji zadáte spolu s TZ na kartu budovy. 

     

  • Oprava hospodářského výsledku
    21. 01. 2026

    Zjistila jsem, že za dřívější roky 2011-2016 nebyl vůbec účtován hospodářský výsledek. V pozdějších některých letech byl účtován chybnou částkou.
    Účet 432 má být nulový, v současnosti mám na něm zůstatek. Jak ho mám opravit, aby oprava nezkreslila letošní (resp. 2025) HV?
    Je to významná částka, za ty roky jde přes milion, uvažuji o tomto řešení: zisk za minulé roky doúčtuji klasicky 431/432, ztrátu 432/431, chybné částky bych asi anulovala opačným zápisem a zaúčtovala správně.
    Nebo bych měla udělat raději ke každému roku (kvůli orientaci, co opravuji) zápis 432/408, případně 408/432?

    Konečný HV nezkreslíte, protože se neúčtovalo chybně na nákladový/ výnosový účet. Pro opravu nevolte tedy účet 408. Účetní program v rámci závěrečných zápisů vygeneruje z rozdílu mezi náklady a výnosy účet 431, tzn. VH minulých let byste měla mít na účtu 431. 

    Dívala jsem se do aplikace Monitor Státní pokladny a máte tam schválené všechny účetní závěrky od roku 2014. Tzn. opravdu když je ztráta, účuje se při schválení účetní závěrky zápis 432/431, když zisk 431/432. Tento zápis proúčtujte vždy k datu schválení účetní závěrky.

    Možná to máte jen špatně formulované, ale na účtu 432 má být zůstatek právě ve výši schválených výsledků hospodaření minulých let. Naopak nemáte mít zůstatek na účtu 431, když máte schváleny všechny účetní závěrky.

    Tak zvažte, jestli to nemáte dobře :) 

  • Faktury ze zrušené příspěvkové organizace
    20. 01. 2026

    Mám dotaz ohledně přijatých faktur za vyúčtování elektřiny za období od 26.8. 2025-30.12.2025. K 31.12.2025 jsme zrušili naši příspěvkovou organizace, která od 1.1.2026 přechází na město. Na ČEZU bylo dojednáno mimořádné vyúčtování k 31.12.2025, s tím, že od ledna 2026 budou všechna OM na město. Přišlo ukončení všech 40 odběrných míst a i nové platební kalendáře již na rok 2026 na město. Ovšem 14.1.2026 vystavili faktury s datem vystavením i datem DUZP 14.1.2026. Jako zákazník je na dokladech uvedená zrušená příspěvková organizace i jako adresát (město nikde na dokladech nefiguruje). Nákladově ještě stihneme vše zaúčtovat do roku 2025 na příspěvkovku, ale zapsat jako přijaté faktury již musíme do spisovky i do knihy faktur města a i zaplatit již z účtu města, které jsou již také převedené na město. Můžu vyúčtovací faktury s IČ příspěvkové organizace přijmout do spisovky města jakože už za město? Neznám jiné řešení, ČEZ nechce nic opravit ani po vysvětlení, že příspěvkovka již od 1. 1. 2026 právně neexistuje ( i když ve veřejném rejstříku stále výmaz neudělali, takže k tomu nemám ani doklad, ale právník datovkou zrušení na rejstřík v lednu poslal) Nevadí, že budu mít v účetnictví doklady jiné organizace, účetně je dáme v roce 2025 na účet 383 u příspěvkové organizace a letos na městě z 383/321 a 321/ 231 xx.

    Ke zrušení PO máme zveřejněn konkrétní postup v rámci dokumentu ze 4.1.2021:

    https://www.obecuctuje.cz/dokumenty?jak=fraze&stitky[0]=20&hledat=zru%C5%A1en%C3%AD%20p%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvkov%C3%A9%20organizace

    Ohledně DUZP u energií to podrobněji vysvětlujeme v dotazu ze 7.1.2026 "Faktura za spotřebu energií s DUZP 2026".

    To, co popisujete je právní otázka, kterou nikdo z nás nevyřesí. Nicméně jste zřizovatelem PO, tzn. zde nebude podle mě problém převzít uvedené faktury do účetnictví s tím, že k tomu máte právní podklad - nástupnictví. Nic jiného vám ve výsledku ani nezbývá, tady je DUZP takto nastaveno, plnění nastalo v roce 2025 a to, že to platí v roce 2026 již město vychází ze splatnosti faktury, podobné situace mohou při přechodu na město nastat. 

  • Podílové listy
    19. 01. 2026

    Přečetla jsem dotazy a vaše doporučení ohledně PL a stále si nejsem jistá, jak správně účtovat.
    V roce 1999 jsme získali restituční podílové listy. Od té doby je mám na účtu 069 a ještě jsme s nimi nehýbali.
    Dále od roku 2013 máme uložené finance v KB AMUNDI podílový fond - podílové listy a toto máme také na účtu 069.
    A od roku 2018 máme finance uložené v majetkovém investičním fondu EFEKTA, kde máme cenné papíry. Toto také účtujeme na 069.
    Při nákupu všech jsem použila pol.8128 - jakožto dlouhodobé operace.... Každý rok k 31.12. u všech zaúčtuji příjem, nebo úbytek 069/407.
    Ptám se, mám přeúčtovat všechny jak radíte na účet 251? A v případě RH na konci roku podléhá účet 662 daňovému přiznání?

    Podívejte se prosím do dokumentu k CP ze 7.7.2022, podrobněji to tam vysvětlujeme.

    Jakmile podílové listy pořizujete za účelem zhodnocení, nikoliv ovládání dané společnosti, je odpovídající účet 251 bez ohledu na dobu držby cenných papírů. 

    U účtu 069 je přecenění jen rozvahově 069/407 nebo 407/069, ale může nastat situace, že se jedná o cenné papíry, u kterých účetní jednotka neumí určit aktuální reálnou hodnotu (případně by toto určení bylo velice nákladné – například by byl potřeba zvláštní znalecký posudek). V takovém případě můžeme za reálnou hodnotu považovat původní účetní hodnotu.

    U účtu 251 je přecenění na RH na tržní hodnotu vždy k 31.12. zápisem 251/664 nebo 564/251.

    Účet 664 zahrnete jako zdaňovaný výnos do DPPO.

  • Dárkový poukaz pro kulturní komisi
    12. 01. 2026

    Prosím o radu, jak zaúčtovat dárkový poukaz ve výši Kč 10.000,-, který obec chce věnovat kulturní komisi jako odměnu za její činnost, která není nijak odměňována. Částka 10.000,- byla schválena radou. Dárkový poukaz v této hodnotě bude na konzumaci v restauraci, která obci vystaví fakturu, popřípadě bude hrazeno v hotovosti. Je možné také zaúčtovat jako věcný dar 543 s paragrafem 3399 pol. 5194?

    Jako věcný dar můžete poukázku účtovat v případě, kdy je přímo směnitelná za nějakou protihodnotu - například nákup v obchodě apod. Jestli jsem to správně pochopila, tak dárkový poukaz v tomto případě vytvoříte sami s tím, že na jeho základě po dohodě s restaurací bude obci fakturováno konkrétní plnění do uvedené výše. O této poukázce není jak účtovat, nemá sama o sobě hodnotu, pokud nezaplatíte restauraci předem s tím, že následně vystaví danou poukázku.

    Nejlepší by bylo uhradit pohoštění, klidně jako reprezentaci - účet 513 s pol. 5175 a nespojovat to s darem za činnost, jinak by to muselo být zdaněno jako benefit, viz dokument ke zdaňování benefitů (hlavně v situaci, kdy byste jim dali peníze). Když dostanete fakturu na obec od restaurace za pohoštění členů komise, přijde mi zbytečné to právně spojovat s odměnou za činnost, aby tam nebylo identifikováno obcházení zákona. 

  • Příspěvek školní jídelně
    05. 01. 2026

    Prosím o pomoc se zařazením rozpočtové položky pro příspěvek školní jídelně dle nových pravidel od 1.1.2026. Školní jídelna není PO naší obce. Jedná se o síť školních jídelen PRIMIREST. Můžeme použít položku 5212?

    Pokud příspěvek poskytujete jako transfer přímo té společnosti, pak protože jsou s.r.o., je správně položka 5213. 

  • Pořízení majetku pro PO z dotace 5G
    18. 12. 2025

    Obdrželi jsme dotaci – NPO – program č. 117D831000020. Modernizace výuky na základních školách V Benešově a environmentální edukace. – Dotace je investiční – na modernizaci, a neinvestiční na administrativní řízení projektu. Měli jsme požadavek, jestli by si naše školy nemohly majetek rovnou zaevidovat. (Dotace je na nákup notebooků, instalace, školení. Položkový rozpočet je rozdělený podle organizací.)
    Náš dotaz zní. Město je příjemce dotace. Majetek budou školy muset evidovat v souborech. Jak budeme řešit rozpouštění 403?

    -------------------------------------------
    Pravidla pro žadatele a příjemce: příloha č. 6 – popis projektu:
    „Žadatelem a realizátorem projektu je Město Benešov a uživatelem dané základní školy. Pořizovaný
    majetek bude zařazen do majetku dané školy, pravidelně servisován a v případě potřeby obnovován
    a aktualizován.
    Finanční udržitelnost bude zajištěna z rozpočtu školy a škola je připravena tyto náklady krýt po celou
    dobu udržitelnosti. Tím, že zřizovatelem školy je Město Benešov, je zde garance finančního zajištění
    a dohledu nad touto vzdělávací institucí, resp. nad realizací a udržitelností projektu.“
    Rozhodnutí o dotaci, kde je napsáno: „Příjemce dotace se zavazuje, že majetek, na jehož pořízení nebo zhodnocení byla poskytnuta dotace, nepřevede bez předchozího písemného souhlasu poskytovatele dotace do konce udržitelnosti na jinou právnickou nebo fyzickou osobu. „

    Je předchozí písemný souhlas – Pravidla pro žadatele?

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Terminologie u transferů
    17. 12. 2025

    V souvislosti s dotacemi se neustále setkáváme s termíny :
    uznatelné/neuznatelné , způsobilé /nezpůsobilé , přímé/nepřímé náklady (výdaje). Je v tom nějaký zásadní rozdíl z hlediska účtování?? Nám se to zdá být asi stejné - značíme či neznačíme NZUZ, ale přijde mi poslední dobou , že si poskytovatelé dotací na těchto termínech víc zakládají a pletou je i dohromady.
    A ještě mě neustále zlobí neinvestiční náklady u investičních akcí! Firmy, které zpracovávají žádosti o dotace dle mého nemají nejmenší znalosti o účetnictví USC a napíšou do žádostí kde co. My například nyní provádíme přípravy na FVE - procentuální výši dotace neznám, jen mám od dotačního managmentu informace o tom, které faktury jsou způsobilé, a které nezpůsobilé. U způsobilých mám letos označit NZUZ celou výši faktur ! Nechtějí věřit tomu, že to příští rok v účetnictví již neopravím. V rozpočtu akce firma napsala některé výdaje jako neinvestiční ( např. právě dotační managment) - i když jsou to výdaje spojené s pořízením dlouhodobého majetku, tudíž se mají účtovat jako investiční s investiční položkou...Má označení nákladů jako neinvestiční v žádosti o dotaci na to nějaký vliv?
    U nás se jedná o dotaci z SFŽP - Modernizační fond , program Nové obnovitelné zdroje v energetice ( RES+3).

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Odkoupení vybavení restaurace
    16. 12. 2025

    Obec má budovu, kde se nachází restaurace a příslušenství. Nájemce ukončil smlouvu a obec se rozhodla, prošlo Radou, že stávající vybavení odkoupí. Celková cena byla dohodnuta a stanovena na 200.000,- K tomu je doklad, čeho se to týká, ale jen vypsáno restaurace: výčep, obložení dřevem, stoly, židle aj. Klubovna opět obložení, světla, odsávání. Přípravna: stoly, dřezy, klimatizace, mrazák, regály. Zabezpečovací zařízení: ústředna, siréna, čidla. Kuchyně: stoly, dřezy, sklenice, příbory, talíře. Venkovní prostory: venkovní set, stoly, televizor, popelnice, udírna, rošt aj. Vůbec nevím jak zaúčtovat, TZ? 028 x 022. jednotnou cenou?

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • DPH
    15. 12. 2025

    Chtěli bychom zodpovědět dotaz týkající se bezesmluvního užívání movitého majetku a DPH. Jedná se o případ, kdy osoba užívá od 1.7.2025 movitý majetek obce bez uzavřené nájemní smlouvy. Nyní požádala o uzavření nájemní smlouvy do 31.12.2025. Obec by uzavřela nájemní smlouvu od 22.12.2025 do 31.12.2025 s tím, že by se dořešilo pouze bezesmluvní užívání od 1.7.2025 do 21.12.2025 (buď přímo v nájemní smlouvě nebo dohodou o narovnání). Jak to bude s DPH u peněžité částky za bezesmluvní užívání od 1.7.2025 do 21.12.2025, když nájemné od 22.12.2025 do 31.12.2025 bude vč. DPH a hradilo by se skutečně až po podpisu nájemní smlouvy.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • Účelová dotace na opravu schodiště
    11. 12. 2025

    Obci byla schválena dotace na opravu schodiště ve výši 340 000,-Kč od kraje. Podíl kraje je 80% . Dotace je již na účtu, faktura mohla být dle podmínek zaplacena pro krytí nákladů mezi obdobím 1.1.2025-31.10.2025. Prosím, jak s účtováním?

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

  • SF benefit karty
    11. 12. 2025

    Prosím o radu ohledně benefit karet. Letos je využíváme prvním rokem. Máme zřízený SF, ten má svůj zvláštní bankovní účet, máme zastupitelstvem schválený Statut SF. Dle statutu se na benefit kartu zaměstnance či uvolněného zastupitele převede 15 000 Kč na rok (při zkráceném úvazku se tato částka poníží). O čerpání SF SU 419 účtuji v okamžiku, kdy posílám peníze z účtu SF na karty zaměstnanců. Je to tak správně? Jako administrátor mám přehled o čerpání a zůstatcích na kartách. Kdy se benefit zadává do mzdového listu? V tom měsíci, kdy se převede těch 15 000,00 Kč zaměstnancům nebo v ten moment kdy uvidím čerpání z karty? Z této částky se neprovádí odvody, je to jen pro evidenci, ale ať to máme správně.

    Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.

Zobrazit

Hledání v dotazech

Tipy pro práci s dotazy

Acha obec účtuje s.r.o.

Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8

IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091

Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010

Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007

Návrh a tvorba webu