Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Hledanému výrazu RES odpovídá celkem 1967 dotazů:
Město by rádo nakoupilo nemovitosti , které sice stojí na území města, ale vlastníkem je církev, která má sídlo na Slovensku. Jak pohlížet na tento nákup z hlediska DPH? Nejsme plátci.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, pořídili jsme univerzální solární dobíjecí stanici (nabíjení elektrokol, mobilů, kompresor atd.) za cenu 129 tis. Kč. Tato stanice je ukotvena k zemi. Prosím o radu, na jaký SÚ zařadit, zda 021 nebo 022. A dále prosím, jakou zvolit kategorizaci. Moc děkuji.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nájmu nebytových prostor. Obec (plátce DPH) má v majetku víceúčelovou budovu se sálem, který je využíván jako tělocvična (osvobozená plnění) i pro pořádání kulturních akcí (zde odvádím DPH). K této budově byla přistavěna restaurace, která se pronajímá osobě, která je také plátcem DPH. Obec s touto osobou uzavře smlouvu o nájmu movitých věcí (obec restauraci vybavila spotřebiči apod.), kde budu z nájmu odvádět DPH (vystavím nájemci splátkový kalendář, podle kterého mi měsíčně bude platit 3.000,00 Kč s DPH)) a klasickou smlouvu o nájmu prostor k podnikání – restaurace. Chtěla bych vědět, jestli z vlastního nájmu restaurace musím také odvádět DPH (stačí také splátkový kalendář?) nebo může být v režimu osvobození? Restaurace je nová, takže nepředpokládám, že se bude v dohledné době moc opravovat a při stavbě jsem si DPH nenárokovala, tak bych raději volila režim osvobození. V obou smlouvách máme výslovně uvedeno, že částka za nájem je včetně DPH. Děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V roce 2019 obec odeslala žádost na KU o poskytnutí dotace , název akce Zřízení oplocenky, dotační titul 2019 Podpora ochrany lesa . Dne 17.12.2019 došla email korespondence o schválení dotace, podepsaná smlouva byla doručená v březnu 2020, v dubnu 2020 byla dotace připsaná na účet. Náklady byly zaúčtované v roce 2019.
Nevím, zda-li informace zaslaná emailem je natolik závazná, že do roční účetní závěrky mělo být provedeno zaúčtování na dohadný účet, tj. 388/672.
V roce 2020 jsem po obdržení dotace provedla zaúčtování 231/346, s označením org.
Pokud v roce 2019 měl být proveden dohad a nebyl, tak se domnívám, že v roce 2020 musím provést opravu výnosů minulého roka, vzhledem k tomu, že se nejedná o významnou částku, tak provedu zápis 346/672 s org.
Mám povinnost doplnit ručně org. na dokladech z roku 2019?
Děkuji za odpověď
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, dne 19.5. jsem dávala dotaz na DPH ohledně prodeje pozemků. Děkuji moc za odpověď, byla pro mě velmi přesná a srozumitelná. S ohledem na tento případ mám ještě dotaz , jak je to s daní z příjmů právnickýh osob. Výnosy budou 31 844 000Kč, předpokládané náklady 22 766 150 Kč, zisk 9 077 850 Kč. Kupní smlouvy budou podepsány v únoru 2021 po vybudování inženýrských sítí a zpevněné komunikace. Předání pozemků bude dáno v kupní smlouvě až po zapsání na KN a to u všech pozemků jednotně (tj. v jeden měsíc).
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Zastupitelstvo schválilo směnu pozemků s místním občanem - ubyde nám část silnice a na druhé straně přibyde pár metrů také silnice - jedná se o jeden pozemek v KN - komunikaci a ve výsledku nám podle GP 27 metrů ubyde. Těch 27 metrů zaplatí občan doplatek 50,- Kč za m2. Protože má obec důvod tuto směnu provést - aby vůbec byla komunikace průjezdná pro ostatní občany, dohodli jsme se, že obec zaplatí geometrický plán(cca 5-6 tis), smlouvu u právníka (cca 6 tis) a návrh na vklad (2tis.). Výměra pozemku je 4732 m2 a cena v majetku je 82689,- Kč. Jak mám zaúčtovat veškeré výdaje se směnou a upravit v majetku - vyřazení těch 27m2. A ještě jeden dotaz - bylo by možné dát občanovi těch 27 m2 i bez doplatku - když je to v zájmu občanů, aby byla komunikace vůbec průjezdná a on byl ochoten nám tuto část pozemku převést? Děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, řešíme pořízení zboží od neplátce z EU. Nejsme si jisti, jak postupovat v oblasti DPH. Zda toto zboží dodaňovat dle § 24 odst. 1 resp. odst. 3 zákona o DPH nebo se řídit § 2a odst. 2a) a hodnotou zboží do výše 326.000,--Kč bez DPH nezdaňovat?
Děkujeme za Vaši odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
přečetla jsem všechny dotazy, které jsem našla k předfinancování dotací PO, ale tak jsem se zamotala, že píši vlastní myšlenkové pochody…
ZŠ má rozhodnutí na dotaci ex post z MMR. Akce má být ukončena na podzim 2021 a proplacena v roce 2022. Dle žádosti o dotaci budou celkové náklady projektu 3,7 mil. Kč., podíl EU 95%, vlastní podíl 5% a 700 tis. jsou nezpůsobilé. A vše se dělí na převažující investiční část a část neinvestiční. Ještě není vysoutěženo, přesné částky nejsou známy.
Zastupitelstvo schválilo poskytnutí zálohové dotace škole ve výši 3,7 mil. Kč na tento projekt s tím, že po ukončení akce vrátí škola městu dotaci, kterou obdrží z MMR, a nevyčerpané prostředky. Uvedenou částku pošle město škole ve dvou splátkách - půlku dnes a tu druhou v lednu. Dnešní splátku posíláme jako investiční s pol. 6351.
Domnívala jsem se, že městem zaslanou dotaci budu účtovat jako zálohu 471/231. Jenže škola má investiční fond téměř na nule a potřebuje přijaté finance účtovat na něj. Mám tedy účtovat shodně se školou, tzn. 401/231? Nebo škola může přijmout dotaci od města 241/374 a zároveň 401/416?
V případě, že mám účtovat 401/231 a škola by letos hradila nějaké neinvestiční náklady, můžeme část již zaslané dotace přeúčtovat na neinvestiční dotaci (my 471/231 5331, škola 472)?
A mám nyní účtovat nějaký předpis zastupitelstvem schválené zálohové dotace ať už na rozvahu nebo podrozvahu?
Děkuji
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
1/ V roce 2018 město uzavřelo smlouvu o prodeji pozemku správa
majetku podala vklad do KU, a kupující zaplatil v roce 2018 dle smlouvy. Na základě tohoto záměru jsem proúčtovala na reálné ceny . ROZHODNUTÍM Č. V950-/2019-208 ze dne 11.3.2019 návrh zamítnut. Nově byla uzavřena Kupní smlouva o převodu vlastnického práva k nemovitosti a smlouva o zřízení věcného břemeno , která byla opět zamítnuta a poté uzavřen dodatek č. 1 návrh na vklad 26.5.2020 v KU zapsáno 16.6.2020
dle výše uvedeného schváleného dodatku jsme kupujícímu vraceli část kupní ceny cca 400 000,-, co s tím v letošním roce v rozpočtu,
když tato částka nebyla rozpočtována - zda máme udělat rozpočtové opatření na vratku.
2/Na základě zřizovací listiny z r. 2016 je správou a údržbou městského hřbitova ve své hlavní činnosti pověřena příspěvková organizace Technické služby města Nymburka. PO má zřízeno středisko Hřbitovní správa a příjmy tohoto střediska jsou odváděny do rozpočtu města. Pan kolega dává aktuálně dohromady nový ceník za hřbitovní práce a služby a při té příležitosti jsme se nějak totálně zamotali v části služeb, které jsou vykonávány podle zákona o pohřebnictví, a v části služeb ostatních.
Podle ceníku máme stanoveny služby, které jsou vykonávány naší příspěvkovou organizací (správcem pohřebiště) podle zákona o pohřebnictví, jsou tedy v kategorii výkonu veřejné správy a mimo DPH. Domníváme se a shodli jsme se na tom, že příjmy od klientů za tyto služby by měly být odváděny do rozpočtu města a neměly by být zahrnuty do příjmů příspěvkové organizace.
V ceníku hřbitovních prací je ovšem uvedena i celá řada dalších služeb, souvisejících s provozem hřbitova, ale tyto služby mají Technické služby vedeny ve své hospodářské činnosti a uplatňují u nich DPH. A tady se nemůžeme domluvit. Technické služby mají mezi těmito službami uvedenou např. exhumaci a kopání hrobu, přestože zákon o pohřebnictví uvádí v § 18 odst. 1), že "Provozování veřejného pohřebiště zahrnuje zejména výkopové práce související s pohřbením a exhumací, .....". Úplný zmatek nám v tom udělaly ceníky hřbitovních služeb, které jsme hledali v ostatních městech, každý je naprosto jiný.
Děkuji
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
1/ Naše ZŠ a MŠ, má dle zřiz. listiny( majetek svěřený do správy, obec na podrozvaze ). V letošním roce technicky zhodnocujeme zahradu na Odpočinkovou a výukovou zahradu. Investice bude probíhat ve 2 etapách - 1 etapa bude hrazena ve výši 650 000,- z dotace Nadace K. Komárka a zbývající prostředky cca 360 000,- budou doplaceny z rozpočtu ZŠ. 2. etapa bude hrazená z rozpočtu města (cca 650 000,-) a zbývající prostředky z nadace cca 50 000,-Kč. Chceme se ujistit o správnosti
účtování - fakturace bude probíhat na 3 instituce :
na ZŠ, město a nadaci.
Po ukončení investič. akce město zaúčtuje 042/021 401/021 a potom převedeme na 909 a škola zaúčtuje na 021/.
Celé technické zhodnocení město zaúčtuje na podrozvahu a škola na maj. účty a bude odepisovat a dotaci rozpouštět. Děkuji
2/Město uzavřelo smlouvu o uzavření budoucí kupní smlouvy,
předmětem této smlouvy je garážové stání v polyfunkčním domu,
prodávající a kupující se vzájemně zavazují uzavřít kupní smlouvu
na výše uvedené gar. stání do 90 dnů od uplynutí 20 let od kolaudace domu (což bude v roce 2021).
Nevím si rady, zda tento záměr prodeje garážového státní mám mít proúčtován na reálných cenách. Kupující zaplatil částku dle smlouvy do 15 dnů od uzavření smlouvy.
Město má tuto budovu na účtu 021 v celkové
cca 100 000 000,- tento majetek odepisuje a rozpouští dotaci
a v roce 2021 uplyne 20 letá doba od kolaudace tohoto domu a na část bytů byly uzavřeny před 19 lety smlouvy o uzavření budoucí kupní smlouvy - měla jsem mít zaúčtované i tyto smlouvy na reálných cenách ?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, město odkoupilo likusovou budovu. Ta má dvě spojené a průchozí části. Jedna byla již dříve zkolaudována a využívána jako ubytovna. Ve druhé části je restaurace, ta je stále v provozu. Ubytovna je zavřená a zatím není rozhodnuto, zda bude její chod obnoven. Vše nasvědčuje tomu, že nebude. Máme tuto budovu vést v majetku na účtu 021 jako bytový nebo nebytový dům?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Rozšiřujeme sběrný dvůr, na který dostaneme dotaci Ex-post.
Přišla mi faktura - je to způsobilý výdaj - investiční výdaj. Ale jde mi o to, že je to plechový kontejner 4ks - 1x za 52.030 Kč, dále také ocelový kontejner ale jiný rozměr 2 ks - 1ks za 59.290 Kč a pak 2x plastový box 1ks za 4.356,- Kč. a k tomu 2x víko plastové 1ks za 1089 Kč. Všecky nástroje, zdroje a UZ vím. Ty velké kontejnery teda asi přes 042, ale co ty malé plastové boxy? majetek jako takový zařazuju přes 042, ale toto je nízká hodnota. Jde to opravdu přes 558? Toto jsem nikdy nedělala tady to vybavení u nějaké investiční akce. A když pak zařazuju do majetku celou "akci" tak když ty nádoby levné nejsou přes 042 tak jak mi to vstoupí do hodnoty celého toho majetku? Děkuji za odpověď. Já to pořád nechápu.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s vybavením restaurace. Obec dokončila přístavbu restaurace a bude ji pronajímat. Nájemce už byl schválen, ale obec pořád ještě dokupuje různá zařízení.
1. Pořídil se konvektomat (předpokládám, že ten nechám v majetku obce a on ho bude pouze užívat - SU 022).
2. Místní truhlář dodělal parapety, garnyže (ty budou asi ještě součástí stavby - 042).
3. Dále vyrobil různé poličky, věšáky a skříňky v hodnotě od 1.000,00 - 3.000,00 Kč (cca 15ks). To bych měla evidovat na SU 902?
4. Místní šikovný kutil nakoupil materiál a vyrobil nerezové stoly do kuchyně, různé držáčky na kytky apod....materiál v hodnotě 9.000,00 Kč + práce (dohoda o provedení práce na 30.000,00 Kč). A s tím si teda nevím rady vůbec. Aktivaci materiálu? Ale co mám zaevidovat do majetku, když mi není nikdo schopen říct, co vlastně všechno vyrobil?
5. Obec nakoupila vybavení kuchyně (nerezové stoly, fritézy, gastro nádoby, lednice, mrazák...) a veškeré stoly a židle dovnitř i na terasu. Zaúčtovala jsem na SU 028, případně 902.
A teď co s tím vším. Vypsat vše jako přílohu ke smlouvě, nechat v majetku obce a nájemce to bude jen užívat? (A když to rozbije, tak mu koupíme nové?) Nebo dát ke smlouvě a vyřadit z majetku? Vůbec nevím co s tím. Moc děkuji za každou radu.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, v lednu jsme podali daňové přiznání a zaplatili jsme siniční daň za rok 2019 - 3 600,- Kč za vlastní auto, které využíváme jako provozovatel ČOV.
Nyní nám došel platební výměr na úrok z prodlení 237,- Kč. Na dotaz FÚ mi bylo řečeno, že se má daň platit zálohově a že můžu tedy pro letošní rok zaplatit klidně i celou částku 3600,- Kč jako zálohu najednou.
Silniční daň v lednu 2020 za rok 2019 jsem zaúčtovala: 531/231 6399-5362.
Jak mám nyní zaúčtovat zaplacenou zálohu pro rok 2020 3600,- Kč a co pak udělat na konci roku, když budu v lednu zase platit normálně 3600,- Kč jako siniční daň při podání daň.přiznání?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Firma pro nás zpracovává v rámci projektu "vytvoření strategických dokumentů" Koncepci rozvoje kanalizace". Aby mohli zpracovat dokumentaci, pasportizaci, výkresy atd. fakturovali nám proplach kanalizace, TV monitoring kanalizace a dohledávání šachet se sazbou ve výši 10%. Samotnou koncepci již s 21%. Máme pochybnosti s tou sazbou 10% zda nemělo být vše v základní sazbě když se to netýká údržby ale zmapování situace pro vytvoření "dokumentu".
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková