Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Hledanému výrazu RES odpovídá celkem 1967 dotazů:
Obec uzavřela směnnou smlouvu s občanem obce, předmětem směny ze strany obce je pozemek klasifikován - zahrada, ze strany občana orná půda, ostatní plocha. V směnné smlouvě je uvedeno, že dohodnuté ceny jsou stejné, bez udání žádného "čísla". Poradíte mi prosím, jak se zaúčtováním a z pohledu DPH, zda to má vazbu ?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Měla bych dotaz ohledně výstavby fotbalových kabin. Dívala jsem se do dotazů a na podobný dotaz jste odpovídala 15.12.2014 což už je dlouhá doba, třeba se od té doby něco změnilo. Obec má v majetku staré fotbalové kabiny, které spolu s hřištěm pronajímá za 1,00 Kč spolku TJ SOKOL. Spolek má přislíbenou dotaci na výstavbu nových kabin, ale protože nemají žádné peníze, zastupitelstvo na podzim schválilo, že obec doplatí čtyři milióny, které představují vlastní podíl spolku na výstavbu. Tuto částku už mám schválenou v rozpočtu na rok 2020. Nevím, jak budou nastaveny podmínky dotace, ale předpokládám, že nějakou dobu bude muset mít spolek nové kabiny v majetku a po uplynutí doby udržitelnosti by byly kabiny převedeny do majetku obce. Můj dotaz je, jakým způsobem jim dát ty čtyři miliony. Moje představa je, že mi vždy donesou fakturu, kterou mají zaplatit a já jim tu částku pošlu na účet. Ale na základě čeho? Když sepíšeme veřejnoprávní smlouvu podle zákona 250, tak jim dávám dotaci (čímž bych dávala dotaci na vlastní majetek, jak píšete v dotazu z 15.12.2014). Nehledě na to, že už mi donesli fakturu na 250 tisíc, kterou by potřebovali zaplatit a veřejnoprávní smlouvu mi musí schválit zastupitelstvo, které se v dnešní koronavirové době scházet nechce (nevím, jestli jde udělat zastupitelstvo po telefonu nebo internetu??...nesetkala jste se s tím?). Takže bych uvítala nějaké řešení, které by nemuselo schvalovat zastupitelstvo (které ale s výstavbou tímto způsobem souhlasí). V dotazu z roku 2014 píšete, vést prostředky, které jim vyplatíme jako pohledávku? Ale na základě čeho a jak účtovat (MD 377/D ?). Budu jim vystavovat zálohové faktury, které pak budou jako protihodnota až nám převedou kabiny do majetku nebo sepíšeme nějakou smlouvu? Jsem naprosto bezradná. Navíc už mám na nedokončeném majetku zaúčtované částky za projekt na kabiny, stavební povolení a další částky, které platila obec a nevím co s tím. Podle mě bych jim tuto částku měla převézt, aby to měli vše v majetku oni a pak mi to zase celé převedou zpátky. Ale na základě čeho budu účtovat o převodu částky z SU 042 a jak (např. MD -042, MD 377??). V dotazu z roku 2014 jste psala, že by měla být Smlouva o právu provést stavbu, můžu účtovat třeba na základě této smlouvy (snad si tento problém vyřeší zastupitelstvo s paní právničkou)? Moc děkuji za jakoukoliv radu nebo třeba i odkaz na někoho, o kom víte, že tuto situaci už řešil. Ještě jednou děkuji a přeji hodně zdraví.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Město uzavřelo s podnikatelským subjektem smlouvu o spolupráci při realizaci stavby s tím, že město poskytne firmě příspěvek ve výši 1 200 000,- Kč třetinově po dobu tří let na akci Obnova komunikací v rámci stavby podnikatelského subjektu, odkanalizování centra a rekonstrukce vodovodů. Firma v rámci své stavby kanalizace by opravila jen tu dotčenou část komunikace města, ale město požadovalo udělat dodělat povrchy až ke krajnicím. Zatím máme celou sumu na účtu 972. V rozpočtu 2212 6313. Vyúčtování žádné nebude. Jak o tomto příspěvku prosím účtovat?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obracím se na Vás s dotazem ohledně zvláštního příjemce důchodové dávky.
V následujících dnech se staneme zvláštním příjemcem důchodové dávky pro 2 starší osoby. Osobám bude zřízen bankovní účet, který bude zřízen městem. Na tento účet jim bude chodit důchod a my z těchto prostředků budeme hradit inkaso, nájem a zbylé prostředky budeme dle dohody vyplácet v hotovosti. Můj dotaz zní, pokud budeme vyplácet peníze v hotovosti, stačí nám pouze podespsaný výdajový doklad, neboť si myslím, že po takovýchto osobám nemůžeme požadovat paragony, neboť nejsou zbaveny svéprávnosti. Účetnictví o jejich prostředcích se povede odděleně mimo rozpočet, ale netuším, pokud by přišel audit, zda mu bude stačit v pokladně podepsaný výdajový doklad osobami, nebo zda bude požadovat audit nějaký další doklad.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, starosta poskytl naší příspěvkové organizaci -základní škole finanční dar ve výši 14.000,- Kč na pořádání jejich školského plesu. Smlouva o finančním daru byla podepsána oběma účastníky.
Lze zaúčtovat pouze na 3113 pol. 5492 a 572 nebo 543?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Ohledně prodeje pozemku. Na zastupitelstvo překládáme návrh kupní smlouvy, kdy město J prodává pozemek. Jedná se o pozemek v katastru vedený jako orná půda, na pozemku nestojí žádná stavba, zatím zde nebyly prováděny žádné stavební úpravy, u pozemku nejsou žádné inženýrské sítě, připojení k těmto sítím bude složité a bude si ho kupující řešit na své vlastní náklady až po prodeji pozemku. K pozemku nebylo vydáno stavební povolení ani souhlas s provedením ohlášené stavby. Pozemek je v současné době dle územního plánu určen k zastavění, což ale podle výkladu, který mám, neznamená, že je pozemkem stavebním podle zákona o DPH.
§ 56 Zákona o DPH
(2) Stavebním pozemkem se pro účely zákona o dani z přidané hodnoty rozumí pozemek, na kterém
a) má být zhotovena stavba pevně spojená se zemí a
1. který je nebo byl předmětem stavebních prací, nebo správních úkonů za účelem zhotovení této stavby, nebo
2. v jehož okolí jsou prováděny nebo byly provedeny stavební práce za účelem zhotovení této stavby, nebo
b) může být podle stavebního povolení, společného povolení, kterým se stavba umisťuje a povoluje, nebo udělení souhlasu s provedením ohlášené stavby podle stavebního zákona zhotovena stavba pevně spojená se zemí.
V kupní smlouvě bude mít město podmínku dokončit výstavbu rodinného domu na pozemku do pěti let a pro splnění této podmínky bude také sjednána výhrada zpětné koupě. Považuje se tato podmínka výstavby za správní úkon za účelem zhotovení stavby??? Protože pokud ne, tak si myslím, že nemusíme kupujícímu navyšovat cenu ještě o DPH (už tak bude mít zvýšené náklady na dotažení sítí a úpravu příjezdové komunikace). A pokud ano, tak jaká výše DPH se musí uplatnit?
Děkuji předem za Vaše informace.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Pěkný den,
prosím o radu ohledně reálné hodnoty - obec má ve Směrnici uvedeno, že reálná hodnota śe rovná kupní ceně - hladina významnosti je stanovena na 500 tis.Kč. Není ta cena příliš vysoká? A v případě jedné Kupní smlouvy o prodeji více pozemků se to posuzuje v rámci kupní smlouvy nebo každého pozemku zvlášť? Co je tzv. nejčistší? Děkuji
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Naše obec a pět okolních obcí vytvořily v devadesátých letech sdružený sociální fond, který má samostatný účet a je účtován v naší obci. Příjmy do tohoto fondu jsou účtovány 245 0800 x 419 801, výdaje 419 0811 x 245 0800. Pokladna není.
Příjmy tvoří odvody jednotlivých obcí z mezd a úroky na účtu, výdaje jsou následující:
- příspěvek na rekreaci, dary při jubileích zaměstnanců, výdaje spojené se setkáním zaměstnanců – schůze, zájezdy (hrazeny přímo z fondu)
- příspěvek na obědy, penzijní připojištění (vypláceny přímo jednotlivými obcemi a následně kompenzovány obcím z fondu)
V jednotlivých obcích účtujeme:
Odvod z mezd do sociálního fondu: 528 0300 x 231 par.6330 pol. 5342
Příspěvek na obědy: fakturu za obědy od dodavatele předepíšeme na 527( náklad organizace), 335 ( pohledávka za zaměstnancem), 377 (pohledávka za sociálním fondem) x 321
Úhrada celé faktury z hlavního účtu obcí 321 x 231 6171x 5499
Kompenzace z účtu sociálního fondu na základě vydané faktury od obcí: - MD 377 x – D 231 6171x 5499
Příspěvek na penzijní připojištění: Předpis penzijního připojištění na jednotlivých obcích 521 x 378
Úhrada penz.pojištění jednotlivým zaměstnancům na daný penzijní fond 231 6171 x 5011 x 378 v jednotlivých obcích (měsíčně)
Kompenzace z účtu sociálního fondu : - MD 521 x -D 231 6171 5011 nebo raději účtovat do výnosů MD 231 6171 x 2324 x 649??
Prosíme o radu, rády bychom to měly sjednocené všechny obce. Děkujeme.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Majitelka nemovitosti jedná s plynárnou o zřízení VB. Obec bude povinná. Plynárna nechce platit poplatek a tak majitelka nemovitosti uhradila poplatek obci sama. Zatím ale nemáme smlouvu s plynárnou. Prosím o radu jak zaúčtovat příjem poplatku za VB.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
PRODEJ PODÍLOVÝCH LISTŮ (prosím o kontrolu účtování)
V 2015 jsme nakoupili podílový list za 100,-. Účtovala jsem 069/231 pol.8128.
Od 2015 – 2019 jsem přeceňovala na RH : 564, 664.
Nyní v 2/2020 prodej PL za 150,-
V UCR evidovaná hodnota 90,-
1) Příjem na BÚ v PC: Md 231 pol. 8127/ ……………….100,-
2) Příjem na BÚ rozdíl mezi PC a prodejní cenou:
Md 231 (6310 pol.2149)…..50,-
3) Prodejní cena : Dal 661………………………………….150,-
4) Vyřazení PL v evidované ceně : Md 561 / Dal 069 …….90-
Na účtu 661 má být celková prodejní cena???
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Zapomněla jsem minulý rok vrátit přeplatky spojené s vyúčtováním za teplo u zdravotního střediska. Nyní mi tam zůstaly na 314 zaplacené zálohy a přeplatek jsem vracela v lednu 2020. Prosím o radu jak zaúčtovat vrácení přeplatku z minulého roku a zrušení záloh. U jednoho lékaře mám i doplatek.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
A) obec koupila starý dům, který nechala zdemolovat a místo něj postaví nový bytový dům se sociálními byty. Prosím o radu - obec je plátcem:
1. Jelikož bytový dům bude sloužit jen pro tyto účely, tak u všech souvisejících prací neuplatňujeme DPH, jelikož nájem bude osvobozen bez nároku na odpočet?
2. Nyní už víme, že budeme stavět novou jednotku a tudíž související práce zahrnujeme do pořizovací ceny bytového domu (demolice, odpojení sítí atd)?
3. Při samotné dodávce stavby domu by nám dodavatel měl fakturovat 1. sníženou sazbu daně tj. 15%?
B) Dále prosím o radu, obec je vlastníkem prostoru sloužících k provozování restaurace, které nyní je pronajala neplátci DPH. Nájem prostor je tedy osvobozen. Energie bude obec hradit sama a nájemce bude hradit obci zálohy.
1. Při platbě záloh dodavateli energií a následném vyúčtování si můžeme uplatňovat DPH?
2. Jak je to se zálohami a vyúčtováním energií. Můžeme vystavit platební kalendář na energie, kdy nájemce bude platit měsíční zálohy v celkové ceně (plyn, elektřina a voda), jelikož nevíme konkrétní částku za určitou energii, nebudeme ze záloh odvádět DPH?
3. Až při samotném vyúčtování energií budeme fakturovat s DPH?
4. Na vybavení máme samostatnou smlouvu o nájmu zařízení, kde z nájmu movitých věcí odvádíme DPH. Obec nyní koupila do restaurace nějaké vybavení, můžeme si tedy z koupi uplatnit DPH?
Nevím zda jsem napsala dotaz srozumitelně, bude li třeba doplnit nějaké informace, prosím kontaktujte mne.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Prosím Vás tímto o radu - pokuty za úsekové měření na D1. Odbor dopravy zasílá výzvu k úhradě určené částky. V roce 2018 bylo předepsáno cca 17 mil. Kč, v roce 2019 1,5 mil Kč zápisem 315/642. Kdo určenou částku neuhradil byla tato stornována a zahájeno správní řízení. Objem stornovaných pohledávek v r. 2019 byl ve výši 5.5 mil Kč zápisem -315/-642. Z tohoto důvodu došlo k tomu, že ú. 642 máme mínusový. Nevím jak toto vyřešit – zaúčtovat a jak postupovat v účtování při dalším měření, které nás čeká.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Vybavení šatny v sokolovně, která je v majetku obce.
Stůl, židle, křesla , botník, věšák atd. Pouze tři kusy nábytku přesahují částku 3000,- Kč, zbylé jsou pod limitem tří tisíc. Mám zařadit do majetku na 028 pouze ty tři kusy a nebo mohu zařadit celé vybavení šatny pod jednou částkou a vyjmenovat jednotlivé kusy na kartu majetku. Celková částka je necelých 30 000,- Kč.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Blíží se termín finančního vypořádání dotací se SR: dotace přímo z ministerstva - peníze jen ze SR jsme obdrželi v 2019, použili v 2019, více nedostaneme. V rozhodnutí máme napsáno "závěrečné vypořádání do 15.1.2020". Máme vyplnit tabulku vypořádání pro ministerstvo za rok 2019 nebo až za rok 2020? Druhý dotaz: provádí se toto vypořádání i pro státní fondy? A poslední dotaz: projekt měl být kompletně ukončen v 06/19, na ministerstvu však nestihli udělat "závěr" a doplatit poslední splátku. Mělo by se provést vypořádání dle smlouvy nebo až po poslední úhradě - tedy bude-li nějaká. Pročítala jsem dotazy z minulosti a asi na to stále nebude jasný názor. My jsem ale k provádění vypořádání vyzýváni každoročně naším KÚ.
Děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková