Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Hledanému výrazu RES odpovídá celkem 1967 dotazů:
Dobrý den, obec poskytla spolku programovou dotaci dle zákona č. 250/2000 Sb. V programu i ve veřejnoprávní smlouvě je uvedeno datum vyúčtování dotace 20.12.2019. Spolek vyúčtoval dotaci 30.12.2019, dodržel účel dotace. Ve veřejnoprávní smlouvě nejsou uvedeny odvody za méně závažné porušení. Musí spolek vrátit celou dotaci 50 000 Kč, když dodržel účel, ale nedodržel termín vyúčtování? Kdo by případně rozhodl o nižší vratce? Podle čeho spočítat nižší vratku? Má tu pravomoc Zastupitelsvo nebo Rada obce? Jelikož není možnost nápravného opatření, bude se zasílat výzva k vrácení dotace. Má výzva někde určené přesné náležitosti? V případě neakceptování výzvy a nevrácení dotace se jedná o porušení rozpočtové kázně. Pokud by k tomu došlo, jak má obecní úřad postupovat. Děkuji za odpověď
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obdrželi jsem dotaci na opravu střechy restaurace, kterou vedeme jako hospodářskou činnost. Dotaci mám v RH na pol. 4122 a fakturu za opravu mám v hospodářské činnosti na 511/8901, Jedná se mi o to, jestli mám tuto dotaci převést do HČ ? V případě že jo, jak zaúčtovat?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Prosím o radu ohledně reálné hodnoty k zamýšleným prodejům pozemků města. Z roku 2011, 2013 máme v účetnictví evidované reálné hodnoty k pozemkům, které byly vypočítány na základě zamýšlených prodejů schválených orgány města. Dosud však nedošlo k jejich realizaci, nejsou ale zároveň v současnosti považovány za neuskutečnitelné. Tyto reálné hodnoty jsou pod hladinou významnosti, kterou v pozdějších letech město směrnicí stanovilo pro účtování reálných hodnot ve výši 260.000,-- Kč. Jak se máme v současné době nevýznamným reálným hodnotám postavit? Chtěli bychom je z 036 odúčtovat, ale nevím, zda je toto povoleno. Není rozhodnuto o zrušení záměru prodeje. Nebo je musíme na 036 ponechat, když už tam jsou zaúčtované?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně fakturace tepla a výše DPH.
Jsme výrobci a dodavatelé tepla v městských domech a pronajatých nebytových prostorech, kde nám nájemci platí zálohy. Z těchto záloh jsme každý měsíc odváděli 15% DPH. Na konci roku zpracováváme náklady, které slouží jako podklady pro vyúčtování tepla (ÚT a TUV) na jednotlivé domy. Tyto celkové náklady už s DPH se přeposílají firmě, která náklady rozdělí na jednotlivé nájemce. Sestavy zpracované firmou se předávají nájemcům v bytech v rámci vyúčtování služeb a nájemcům nebytových prostor se přikládají k vystaveným fakturám za vyúčtování služeb.
1. Jakou výši DPH v programu na zpracování tepla za rok 2019 u nákladu nastavit, když vyúčtování proběhne až v měsíci únoru pro nebytové prostory a v dubnu 2020 pro byty s nákladem na teplo k 31.12.2019? Nájemcům nebytových prostorů se vystavují faktury a někdo může mít přeplatek a někdo nedoplatek, ale jednotlivým nájemcům v bytech se vyúčtování předává do schránky a v účetnictví je zaúčtován jeden souhrnný doklad na jednotlivé služby k bytům i s vyúčtování DPH.
2. Jak se bude vyúčtovávat DPH ze záloh? A jak to bude u základu a DPH u doplatku nebo přeplatku? Pokud nebude DPH u nákladu a záloh stejné, nemůže se rozdíl u základu a DPH u doplatku nikdy správně vyčíslit.
Př: náklad 100.000 + 10.000 DPH = 110.000 (DPH 10%)
zálohy 60.000 + 9.000 DPH = 69.000 (DPH 15%)
doplatek 41.000 (DPH 10%)
Př náklad 50.000 + 7.500 DPH = 57.500 (DPH 15%)
zálohy 60.000 + 9.000 DPH = 69.000 (DPH 15%)
přeplatek 10.000 + 1.500 DPH = 11.500 (DPH 15%)
Děkuji za odpověď
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Měla bych na vás dotaz, zda mám správně zaúčtováno nebo jak to mám opravit, aby to bylo správně. V 5/2019 jsme dostali ROD na 2 003tis Kč na výstavbu nového obecního úřadu ze Zelené úsporám. Vyúčtování dotace proběhlo v 10/2019. V 11/2019 jsme poslali vyúčtování dotace a ta nám byla uznána v plné výši a též byla ve stejném měsíci vyplacena na účet obce. Zaúčtovala jsem: 231/346 a 346/403. V prosinci proběhla kolaudace budovy, ale pouze přízemí. Patro se stále dodělává, práce účtuji stále na 042. A teď nevím, jestli mám nějak zaúčtovat tu kolaudaci, jakože zařadit do majetku půlku budovy? nebo to mám nechat, až bude i kolaudace patra, což by mělo býti někdy na jaře 2020. A účtování 403 mám takhle nechat? Moc děkuji za pomoc.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V říjnu jsme dali na katastr nemovitostí smlouvy o prodeji bytů a přilehlých pozemků stávajícím nájemníkům, v prosinci došlo z katastru nemovitostí, že přerušují řízení než se založí společenství vlastníků.
Musím vrátit do majetku podíl na bytovém domě i na pozemcích k 31.12.2019? Dát to s novým inventárním číslem? Odpisování bude budovy bude od ledna 2020?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, obec provozuje ČOV a vybírá stočné paušálně za osobu a rok. Splatnost plateb a DUZP máme stanoveno na 30.6. kalendářního roku. Jenže spousta lidí tyto platby uhradí dříve, někteří platí už v lednu. Mám tedy stočné předepisovat rovnou s DPH 10% pro všechny nebo to musím dělit na ty, co zaplatili do 30.4. = 15% a ostatní = 10%?
Docela by to bylo obtížné rozdělovat v PC programu...….
Děkuji za odpověď a pomoc a přeji vám všem šťastný a úspěšný rok 2020 (i přesto, jakou máme naši legislativu :)).
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Město uzavřelo směnnou smlouvu na směnu pozemků s občanem. Na směňovaném pozemku ve vlastnictví města je v zemi retenční nádrž, která je vedená v majetkové evidenci jako stavba se samostatným inventárním číslem. V usnesení ZM o směně pozemků se o tom, že se s pozemky směňuje i stavba, vůbec nehovoří, znalecký posudek také zmiňuje pouze pozemky a ve směnné smlouvě se v jednom článku uvádí, že na pozemcích odevzdávaných městem se nachází stavba železobetonové retenční nádrže, a dále město ve smlouvě souhlasí s jejím odstraněním, přičemž se zavazuje poskytnout potřebnou součinnost. Právník města k tomu vydal vyjádření, že stavba nádrže není jako samostatná stavba evidovaná v katastru nemovitostí, je zapuštěna v pozemku a tudíž je jeho součástí a že uzavřením směnné smlouvy tak přešlo vlastnické právo k pozemkům i ke všem jejich součástem na nového majitele. Můj dotaz zní: jak máme vyřadit z majetkové evidence nádrž, když na základě usnesení ZM o směně a na základě posudku nedošlo k jejímu přecenění (nebyla o ní v dokumentech zmínka)? Přeceněn je pouze pozemek, na nádrž žádné ocenění neexistuje - můžu tedy pouze na základě smlouvy nádrž vyřadit (bez přecenění) současně s pozemkem, nebo mám čekat na nějaký doklad o tom, že nový majitel nádrž zlikvidoval (jak se zavazuje ve smlouvě) a do té doby ponechat stavbu v evidenci? Nevím si s tím rady, vždyť to, že není stavba zapsaná v KN neznamená, že ji v evidenci nevedu samostatně (jedná se o pozemky a stavby bývalých kasáren) a že ji automaticky převádím s pozemkem, nebo ano?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obec směňuje pozemky s fyzickou osobou s doplatkem.
Směňované pozemky obce o výměře 258 m2 (zahrada) a směňované pozemky občana o výměře 111m2 (statní plocha).
Cituji ze smlouvy - smluvní strany se dohodly na směně pozemků s tím, že do výměry 111m2 jsou mezi sebou vzájemně vypořádáni, neboť se směňují pozemky stejné hodnoty. Pokud jde o přesahující výměru směňovaných pozemků ze strany obce, dohodly se strany tak, že fyz.osoba zaplatí obci náhradu ve výši ceny v místě a čase obvyklé, tj. 70 Kč za m2, celkem tedy za 147 m2 částku 10290,- Kč.
Hranici pro přecenění máme 260000,- Kč.
Prosím o celý postup účtování vč.majetkového vyřazení. Děkuji.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obec dostala rozhodnutí o poskytnutí dotace na kůrovce za období 10/17 až 12/18. Předkládaly se k žádosti faktury z tohoto období. Jak se prosím řeší zaúčtování faktur, které jsou již ve starých obdobích. Mám pol.4116, UZ 29030, výdaj na les 1032 5169 UZ 29030, ale zde nevím, čím pokrýt výdajovou stranu, nebo zda to zůstane jenom čistě zaúčtované v rozpočtu ?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Jsme malá obec, ze zákona je zřízen finanční a kontrolní výbor.
Od 1.1.2020 je nově vykazována zpráva o výsledcích finančních kontrol za rok 2019. Budeme ji také zpracovávat, když nevykonáváme veřejnosprávní kontrolu a nezřídily funkci interního auditu nebo se na nás bude vztahovat výjimka podle zák.č. 416/2004 Sb., § 32 odst. 4 ?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Prosím o radu jak účtovat úhradu za zřízení věcného břemene dle smlouvy o zřízení VB, kde povinný jsou majitelé pozemku (občané obce) a oprávnění jsou GasNet, s.r.o. a GridServices, s.r.o. Město je v pozici investora, resp. dle smlouvy se investor zavázal dodatečně uhradit veškeré nároky třetích osob vznesené z důvodu zřízení a provozování plynárenského zařízení na jejich pozemcích, které nebyly vypořádány v rámci původní stavby formou věcného břemene. Mohu účtovat pouze o službě?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Potřebovali bychom poradit s účtováním příjmové pokladny. Máme více pokladen, které nám podle šablon účtují 261/06xx a odvádí hotovost na účet. 262/261. Složením hotovosti na účet se nám projeví rozpočtová skladba (příjmové položky u účtu 231). Zaúčtování je 231/262. Audit nám nařídil, že musíme účtovat v příjmové pokladně přes položku 5182. Máme tedy účtovat rozpočtovou skladbu na účet 231 hned v pokladně a vyrovnávat to položkou 5182 nebo raději zvolit účtování rozpočtové skladby u účtu 261? Výdajovou pokladnu vedeme odděleně, kterou dotujeme z výdajového účtu přes položku 5182 a rozpočtovou skladbu účtujeme také na účtu 231. Rozhodujeme se,zda nemáme zavést účtování rozpočtové skladby přímo u účtu 261.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obec nakupuje písek většinou pro vlastní spotřebu. Písek se přiveze vysype se na sběrný dvůr. Ale někdy se stane, že občané přijdou, že by potřebovali kolečko písku, malou lžici (na bagru), kárku atd. tak si to za cca 200,-Kč odkoupí. (cena je podle množství) Při auditu mi bylo doporučeno dávat písek na sklad a nakládat s ním jako se zásobou a vytvořit si vnitní směrnici. Dosud jsem účtovala 3745/5139.
Teď bych teda měla účtovat : nákup písku - 261-0300-3745-5138/132 zavedu si skladovou kartu ?? a při prodeji když přijde občan : 261-0300-6171-2112/604-0300 ??? + vnitřní doklad - 504-0300/132 ??
Pokud by to spotřeboval OU :
vnitřní doklad 112/132, 501-0300/112 a 231-0100-3745-5138 -D / 231-0100-3745-5139 +D ?? jsem z toho nějaká zmatená a zamotaná :( prosím o radu jestli takto může být a jestli je to způsob A nebo B ??? ještě jsem se s tímto nesetkala, možná si to moc komplikuju !!
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
1 obec dostala dotaci (projekt separace odpadů = celkem 3 obce - obce obdrží popelnice pro občany, které budou mít zatím ve výpůjčce). Naše obec bude dávat pouze účelovou neinvestiční dotaci obci, která dotaci obdržela (jako část pokrytí vlastních zdrojů). Jedná se o částku 90 000,- Kč.
Já budu účtovat jako Poskytnuté transfery k vypořádání v běžném kalendářním roce, poskytnuté zálohově? (myslím si)
předpis : 999 09 ( a teď si nejsem jistá, jakou mám dát analytiku 973 ? MD/ 999 D Dále výdej částky: 373 0000 MD / 231 0010 § 3723 pol. 5321 D a na konci roku : 572 0300 MD/ 34 (přiznám se, že zase nevím jaký účet zde použít? a pak 34x MD / 373 D
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková