Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Hledanému výrazu RES odpovídá celkem 1967 dotazů:
Pořizujeme fotovoltaiku v celkové hodnotě 1 044 527,81 Kč (042). Rozhodnutím z 26.3.2025 máme přislíbenou dotaci na FVE z Modernizačního fondu RES+ v maximální výši 900.863,54 Kč (máme na podrozvaze). Prozatím není podepsaná smlouva s poskytovatelem - o smlouvu je zažádáno skrz vyúčtování dotace v systému poskytovatele (k 1.12.) - v Interaktivním nástroji pro výpočet dotace vyšla částka dotace ve výši 706 418,47 Kč.
Nyní potřebuji technické zhodnocení a transfer zařadit. Dílo bylo předáno 1.9.2025 (předávací protokol), zařazuji ale až k 25.11. na základě protokolu technického dozoru. Je v pořádku pracovat k datu zařazení 25.11.s částkou dotace z interaktivního nástroje 706.418,47, tj. z vyúčtování, které jsme odeslali 1.12.?
Je správný účetní postup viz dále? Děkuji
k 25.11.:
dohada dotace 388 / 403 org - ve výši 706 418,47 Kč
zařazení majetku 021 / 042 org ve výši 1 044 527,81 Kč + zařazení transferu na kartu majetku ve výši 706 418,47 Kč
snížení podrozvahy - 999 / 955 org - o částku 194 445,07 Kč (900.863,54 – 706.418,47)
K datu přijetí dotace (pravděpodobně až v roce 2026), pokud bude v očekávané výši 706 418,47 Kč:
346 / 388 org
231 / 346 UZ nástroj zdroj par. pol.
999 / 955 org
Jak se účtují případné rozdíly v očekávané a skutečně poskytnuté dotaci? Upravují se karty majetku?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V září letošního roku začala obec platit energie (elektřina a plyn) za školu a školku. Do té doby si PO platila energie sama, obec PO poskytovala neinvestiční příspěvek. Musí teď obec přefakturovat PO zaplacené zálohy na energie a PO si následně požádá o zvýšení neinvestičního příspěvku? Pokud tomu tak je, jaký důvod má toto přelévání peněz? Snaha o lepší hospodaření s energiemi?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
1.Naše obec přijala v březnu 2025 Rozhodnutí o poskytnutí fin. prostředků ze SFŽP ČR v rámci Programu financovaného z prostředků Modernizačního fondu, Výzva: „3. Nové obnovitelné zdroje v energetice (RES+) č. 3/2024, projekt: Realizace FVE v obci, dotace celkem 1.757.841,19 Kč. V Rozhodnutí je uvedeno, že příjemce uzavře se SFŽP Smlouvu o poskytnutí podpory, která bude obsahovat další podmínky poskytnutí podpory, dále že podpora je poskytována na základě rozhodnutí a řádně uzavřené smlouvy. Dále je v Rozhodnutí uvedeno, že Smlouvou může být upřesněna výše podpory, dále specifikace akce na investiční a neinvestiční část. Smlouvu obec zatím uzavřenu k dnešnímu dni nemá (k uzavření bude třeba doložit další dokumenty), máme jen Rozhodnutí.
Chci se zeptat: když máme jen Rozhodnutí, nemáme smlouvu:
Musíme na základě Rozhodnutí navést do návrhu rozpočtu na r. 2026 příjem z dotace?
Tuto situaci jsme s Vámi řešily dotazem z 15. 4. 2025, kdy jsme se dotazovaly na nutnost navedení dotace do příjmů hned během r. 2025. Vaše odpověď zněla, že pokud nepotřebujeme krytí výdajů, není rozpočtové opatření obecně povinné (v r. 2025 jsme FVE zatím nerealizovali).
Realizace FVE má proběhnout v r. 2026, s krytím výdajů v návrhu rozpočtu není problém – výdaje jsme schopni pokrýt bez zapojení dotace. Příjmy z dotace bychom zatím nechtěli v návrhu rozpočtu řešit – zapojili bychom do rozpočtu až během r. 2026 (pomocí rozpočt. opatření), až bude jasná přesná výše dotace (jak jste psala v první odpovědi: výše transferu se odvíjí od technických parametrů FVE, nejsme schopni odhadnout výši transferu). Na základě popsané situace: musíme – je povinnost zapojit do návrhu rozpočtu na r. 2026 příjem z dotace na základě Rozhodnutí? Nemůže nás někdo napadnout za nezapojení transferu do příjmů rozpočtu při návrhu?
2. výdaje na mzdové náklady pracovníků naší PO (ZŠ), jak pro nepedagogické pracovníky, tak pro pedagogické. Oboje v rámci provozního příspěvku, rozpočet obce: par. 3113, pol. 5331?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Pročítala jsem dotazy a prosím o kontrolu, jestli účtuji správně. FVE je na budově OÚ. Dle rozhodnutí od SFŽP činí dotace 469.395,22,-Kč ze schválené částky 899.678,-Kč, což je 52,17%. Rozhodnutí jsme obdrželi na konci roku 2024, zaúčtovala jsem 955/999. Bohužel již v 2024 mám Fa na studii stavebně tech. řešení pro potřeby žádosti a přípravu a podkladů k žádosti o dotaci na MF RES+, účtováno 042/321, 321/ 231 6171 6121 ve výši 42.500Kč, ale bez UZ, nástroje a zdroje, které jsem po obdržení rozhodnutí nedoplnila. Co mohu dělat? Mělo být asi takto 231 6171 6121 UZ 90504, nástroj 171,zdroj 5 částka 22.172,25 a vlastní podíl N 171, Z 1 částka 20.327,75.
V roce 2025 Fa na dotač. Management 10.000,-Kč, účtováno 042/231 6171 6121. Přeúčtovala jsem na UZ 90504, N 171, Z 5 částka 5.217,-Kč a vlastní podíl N171 a Z5 ve výši 4.783,-Kč.
A nyní přišla Fa 885.674,02 Kč za SOD: 042/231 6171 6121 ZU 90504, N171, Z5 442.005,97 a vlast. Podíl 443.668,05 s N171, Z1. FVE účtováno jako TZ na základě předávacího protokolu 021/042, včetně dohady 388/403 469.395,22.
V rozhodnutí je uvedeno, že podpora je poskytována na základě rozhodnutí a řádně uzavřené smlouvy.
Nyní posíláme podklady na SFŽP a čekáme na smlouvu. Až přijde smlouva budu účtovat 346/388 a pak příjem dotace 231 4213 UZ 90504, N171, Z5/346.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Chtěla bych poradit s první zálohovou fakturou na investiční akci FVE, která bude zřízena na budově vodárny. Žádost na akci FVE na budově vodárny byla podaná u SFŽP, RES+3. Pouhým e-mailem nám sdělili, že žádost je zaregistrovaná a úspěšně podaná. V e-mailu bylo sděleno aktuální výše dotace, která bude 885 700,- Kč, t.j. míra podpory bude činit 55,33% a celkové způsobilé náklady na FVE, které budou ve výši 1 600 000,- Kč. Jsme plátci DPH a u budovy vodárny to bude přenesené působnosti. Obdržela jsem podle smlouvy o dílo od firmy zálohovou fakturu ve výši 30% (bez zdanitelného plnění) a konečná faktura bude vystavena až v roce 2026 ve výši 70% kde bude uvedeno DUZP. Jedná se mi jak zaúčtuji zálohovou fakturu a co provedu k 31.12.2025 ohledně dohadných účtů.
Zaúčtovala bych tu první zálohovou fakturu : 052 / 231 0100 2310/6121 (TZ budovy vodárny) nebo 6122 (stroje, přístroje a zařízení).
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Sousední obec zřídila pro okolní spádové obce Dětskou skupinu, do které tyto obce umístily děti ze své obce, které se již nedostaly do MŠ ve své obci z kapacitních důvodů. Byly podepsány smlouvy o zajištění financování mezi jednotlivými obcemi a obcí, jež tuto skupinu zřídila, kdy byla stanovena sazba za 1 umístěné dítě za měsíc. Nyní nám přišla faktura na úhradu domluveného financování. Prosím o radu, jak účtovat jak předpis faktury, tak její úhradu.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Propachtovali jsme centrální kotelnu společnosti, která bude vyrábět teplo pro objekty (bytové domy a nebytové domy), které jsou ve vlastnictví města a teplo bude prodávat. Město platí měsíčně zálohy s DPH za dodávku tepla pro jednotlivé domy.
Nájem bytů je osvobozený od daně, je správné nenárokovat si DPH u zálohových (případně vyúčtovacích) faktur od společnosti a nájemníkům účtovat celou cenu i s DPH za teplo při ročním vyúčtování?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Poskytli jsme ZŠ investiční příspěvek "bez vypořádání" ve výši 5,5mil.Kč na sanaci budovy, následně uzavřena SOD za 4,5 mil.Kč, za tuto cenu i zhotoveno. Nyní, ke konci roku by škola potřebovala navýšit příspěvek na provoz o 900 tis.Kč.
1. Má nám ZŠ 900 tis.Kč vrátit, a my jim je obratem pošleme zpět v rámci příspěvku na provoz? S tím, že jim můžeme zbývajících 100 tis.Kč ponechat v Investičním fondu? (v rozpočtu bychom ponížili POL 6351 vzhledem k vratce v běžném roce)
2. Nebo máme nařídit odvod z fondu investic ve výši 900 tis.Kč a poté poslat zpět příspěvkem na provoz? (do rozpočtu bychom přijali s POL 2122)
3. Nebo lze provést účetně, změnu/převod z investičního příspěvku na provozní, aniž by došlo k převodu finanční částky? Pokud by ZŠ nepotřebovala navýšit příspěvek na provoz, zůstala by jim zbývající částka v IF.
Můžu poprosit o pomoc s účtováním na straně obce i PO, dle Vámi doporučené varianty?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Mám dotaz ohledně částky za GP z roku 2024. Nechali jsme na žádost kupujícího udělat GP na oddělení pozemku pro kupujícího s tím, že až bude GP zapsán a pozemek se prodá, bude tato částka požadována po kupujícím ( zaúčtováno na účet 377). Pozemek se letos prodal, dostala se ke mně kupní smlouva, až když se vše již dalo na katastr a bylo zapsané. Samozřejmě starosta na GP již nemyslel a částka se nikde v kupní smlouvě neobjevila. Co s tím? Mám částku na účtu 377. Pán by cenu GP ještě dodatečně doplatil. Můžu mu vystavit doklad na zaplacení GP k prodanému pozemku? Jsme plátci DPH, ale nebude to náš výnos, jen tím vyruším 377, takže DPH se na toto nevztahuje. Můžu takto postupovat?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Prosím o zaúčtování následujícího případu. Obec jako dárce podepíše smlouvu o poskytnutí neinvest. přísp. jiné obci za eshop pro prodej pozemků.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obec požádala v roce 2025 o dotaci od SZIF, jejímž předmětem bylo restaurování kapličky z 19. století, která je zapsána jako kulturní památka. Žádosti bylo vyhověno a dotace byla SZIF vyhodnocena jako investiční. Akce byla vysoutěžena v roce 2024 a restaurátorské práce byly rovněž provedeny v roce 2024. Sakrální stavba i pozemek jsou ve vlastnictví dvou firem, z nichž každá vlastní ideální polovinu pozemku i stavby.
Obec uzavřela následně s vlastníky pozemku a stavby smlouvu o výpůjčce na dobu 10 let s klauzulí, že půjčitel přenechává Předmět výpůjčky vypůjčiteli a zavazuje se mu umožnit její bezplatné a dočasné užívání, a to konkrétně na dobu od 3. 9. 2025 do 3. 9. 2035 za účelem celkové rekonstrukce samotné sakrální stavby Božích muk.
Kaplička byla zařazena pod samostatným inventárním číslem do majetku obce v pořizovací ceně 481 897,20 Kč ke dni uzavření smluv o výpůjčce, tj. 3. 9. 2025. Transfer byl na kartu majetku zařazen ve výši přiznané investiční dotace, tedy 261 360,00 Kč, ke stejnému datu.
Dotaz zní:
Lze provést technické zhodnocení cizí stavby a jakým způsobem ho zaúčtovat? Může být kulturní památka odpisována pouze po dobu výpůjčky, tedy 10 let? Jakým způsobem se s majetkem naloží po uplynutí doby výpůjčky – jak ho vyřadit a převést zpět vypůjčitelům, kteří nejsou vybrané účetní jednotky. Je správně, že po deseti letech obec nebude mít majetek. na který vynaložila finanční prostředky?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Z odboru investic chtějí vyvést PD z r. 2009-2013, které zajišťovali na akci lesní cesty, kterou měli původně realizovat. Nyní zjistili, že akci provedla sama PO a chtějí PD PO předat. Jedná se o 6 ks faktur na PD a zaměření evidovaných na příslušném odboru na 042 v celkové hodnotě 769 455,- Kč.
Po konzultaci případu s PO jsme zjistili, že akci opravdu v r. 2015 zrealizovali a daná cesta je evidována na PO jako vlastní majetek na pozemku města, který má PO svěřený.
Chtěli bychom se zeptat:
1. Může mít PO ve vlastním majetku nemovité věci? Běžně je pouze svěřujeme. Dle sdělení PO mají ve vlastním majetku více staveb a i pozemky.
Pokud může, je tedy možné předat PO nedokončený majetek, v tomto případě PD na 042, aby si kartu navýšili?
2. V případě, že by měla PO mít tyto stavby a pozemky svěřené (což si myslíme, že ano), tak by nám je měli předat, předpokládáme že bezúplatným převodem, my bychom následně navýšili hodnotu o PD a dodatkem ZL svěříme?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
1) máme k dispozici pouze "Rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků ze Státního fondu ŽP ČR v rámci programu financovaného z prostředků Modernizačního fondu" od ministra životního prostředí ČR na podporu výstavby FVE. Je na tom uvedena jen částka 2 mil. Zde je uvedeno, že teprve uzavřeme smlouvu se Státním fondem ŽP ČR. Mám již toto rozhodnutí evidovat na podrozvaze ? Není na něm ani datum, takže ani nevím kdy bylo vydáno - asi někdy v létě.
2) Realizace se předpokládá v roce 2026, je po vývěrovém řízení - můžu si již na základě tohoto "Rozhodnutí ministra" dát dotaci do příjmů v návrhu rozpočtu? Byla by to položka 4213?
3) Můžu již uznatelné náklady na základě tohoto "rozhodnutí ministra" značit UZ - mám od administrátorské firmy sdělen N 170 Z 5 UZ 90504 , neznám však žádný procentuální podíl, takže nevím jakou část faktury UZ značit. A chybí mi informace i ke Zdroji 1 . Jsou u této dotace například přímé a nepřímé náklady apod?
4) FVE bude umístěna na budovách ZŠ a MŠ , prvotně používána jimi, ale přebytky budou pro potřeby obce. Tím, že to má společné náklady ( revize, přípravné práce, energetický managment a jiné blbiny) jsem to dala na par. 2115 a pol. 6122 - jestli to tak může být?
5) mám ke konci roku také dělat dohad na dotaci, i když nebudeme mít do té doby podepsanou smlouvu se Státním fondem ŽP?
V jednom z dotazů z roku 2024 jste psali, že jste požádali k problematice těchto dotací o vyjádření MF - máte již nějaké, které by nám v práci pomohlo ?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V roce 2024 vnikl zloděj do našeho uzamčeného a oploceného areálu ČOV a zde z našeho odstaveného vozidla odcizil naftu. Vyšetřováno Policií ČR. Teď v říjnu 2025 nám přišel rozsudek od soudu, že je pachatel odsouzený, je ve výkonu trestu. Způsobená škoda je zde vyčíslena na 7 084 Kč (nafta 4 584 Kč, poškození oplocení 2 500 Kč). Vzhledem k tomu, že dle rozsudku je poškozených spousta, pachatel je ve věznici a k přihlédnutí k výši škody, bylo dohodnuto, že nebudeme částku vymáhat. Nevím, jestli mám tuto pohledávku nějakým způsobem zachytit v účetnictví. Případně k ní vést opravné položky, nebo ji mít na podrozvaze a po nějaké době ji odepsat. Poradíte jestli účtovat, případně jak?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obracím se na Vás s prosbou o radu. Od 1.1.2026 převezme obec veškerou agendu týkající se školní jídelny při naší příspěvkové organizaci ZŠ a MŠ a také veškeré nepedagogické zaměstnance. Chtěla bych Vás požádat o pomoc se správným nastavením účtování, ale také s přiřazením správných paragrafů a položek v tomto odvětví a to konkrétně:
- příjem finančních prostředků za stravné od zaměstnanců (učitelů) ZŠ a MŠ
- příjem fin. prostř. za stravné za děti ZŠ a MŠ
- příjem fin. prostř. za odebrané obědy od cizích strávníků (občané obce, zaměstnanci obce)
- výdaje na nákup potravin do školní jídelny
- výdaje na platy kuchařek v pracovním poměru
- výdaje na plat školníka při ZŠ a MŠ
- výdaje na plat uklízečky při ZŠ a MŠ
- příjem peněžních prostředků, které obdrží obec v roce 2026 na základě daňové predikce právě na platy nepedagogů atd.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková