Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Hledanému výrazu dar odpovídá celkem 3338 dotazů:
Převzala jsem obec, kde mají schválená pravidla pro poskytnutí příspěvku, a to pouze pro osoby s TP v obci, vlastníci RD v obci. Příspěvek vyplácí na základě předložené žádosti, která obsahuje předpis daně z nemovitosti a doklad o zaplacení daně z nemovitosti. Poskytnutý příspěvek činí 70% z daně z nemovitosti a je vyplácen na účet, Nevyplatí se těm, kteří se nestarají o okolí- neposekáno, neuklizeno, jsou v právním sporu a mají neuhrazené závazky vůči obci. Předchozí účetní zaúčtovala 572/345 a 345/ 231 pol. 5494 § 3639. Je zaúčtování v pořádku? Neměla bych volit 572/ 378 a 378/231 pol. 5493 + ID § 3639?
Pokud se právně jedná o příspěvek, nikoliv např. dotaci a je vyplácen po doložení nároku, s účtováním souhlasím. Závazkový účet je správně 345, protože se jedná o závazek z titulu transferu. Účet 378 by se volil při závazku k občanovi z jiného titulu než transferu. Vyplývá to z obsahové náplně účtu 345. Položka 5494 ale dobře není, viz její název i obsahová náplň (odměny za soutěže). Pro příspěvek charakteru daru je možné volit pol. 5492, případně 5499. Položka 5493 by odpovídala názvem, ale ne obsahem (je tam zmíněn dotační program).
Prosím o radu ohledně rozklíčování a účtování peněžního daru z Energoregionu 2020, potažmo z Nadace ČEZ - z Nadace ČEZ pochází peníze, ale darovací smlouva bude mezi Energoregionem a obcí. Informace, které jsme k tomu obdrželi zasílám na mail.
Náleží nám finanční částka 66 tisíc korun. Pořizovat budeme nový traktůrek v ceně cca 260 tisíc, tj. dlouhodobý majetek.
Bude se zde na "peněžní dar" pohlížet jako na transfer s pol. 4229 a s účtováním na 403 a tedy ho zadáme i na kartu majetku? Nebo se bude účtovat jako dar na pol. 2321?
V případě transferu mám pak účtování připraveno:
nákup:
042 / 321 org
321 / 231 par. 3639 pol. 6122 org
k datu podpisu darovací smlouvy předpis transferu: 344 / 403 org
k datu obdržení transferu na bankovní účet obce: 231 / 344 org + pol. 4229 + ID partnera: IČO Energoregionu
zařazení majetku: 022 / 042 + zařazení transferu na kartu majetku - jako poskytovatele transferu uvedeme Energoregion?
Při zaúčtování bude potřeba vyjít z darovací smlouvy - z hlediska rozhodování, zda účtovat o transferu s vypořádáním či bez vypořádání. Podle dopisu jim zašlete faktury a pak vystaví smlouvu, tzn. odhaduju, že podpisem darovací smlouvy bude dar vypořádán, respektive to bude koncipováno jako transfer bez vypořádání. Jako poskytovatel bude ve smlouvě asi figurovat Energoregion - odpověď vychází z tohoto předpokladu.
Jedná se o transfer, podmínky poskytovatele asi nebudou vylučovat investici, pak byste dar měli zachytit na účtu 403, když bude použit na nákup DHM. Položku 4229 byste použili, kdyby byly DSO. V dopise uvádí zkratku s.p.o. (státní příspěvková organizace), na internetu jsem našla zájmové sdružení fyzických osob, tak si s nimi raději prosím ujasněte jejich právní formu a podle toho volte položku, aby i vyšla konsolidace. Na stránkách mají také právní formu s.p.o.:
https://portal.energoregion.cz/o-nas-a-kontakt/
Ale asi použili jen špatnou zkratku, protože v ARESu jsou jako zájmové sdružení právnických osob:
https://ares.gov.cz/ekonomicke-subjekty?ico=47438126
Tzn. položku pro příjem zvolíte 3121, ID bude jejich IČO: 47438126.
Účetní postup máte správně - není to úplně klasický soukromoprávní transfer, kde bychom z principu opatrnosti předpis raději neúčtovali. V tomto případě je tento účetní postup možný i s ohledem na to, že k datu podpisu jistý právní nárok vznikne, podklady a splnění podmínek doložíte předem. V okamžiku účtování 344/403 transfer zadáte na kartu majetku - zařadit traktor máte k datu, kdy bude způsobilý k užívání, nečekáte na dar, tzn. pravděpodobně se nejprve zařadí.
Zakoupili jsme služby eVýpůjčky pro naší městskou knihovnu. Poskytování služby e-Výpůjčky umožní registrovaným čtenářům půjčovat si elektronické knihy a audioknihy vzdáleně prostřednictvím mobilní aplikace.
Výpůjčky budou čtenářům poskytovány zdarma v rámci jejich registračního poplatku. Služba je na 600 výpůjček, cena jedné e-výpůjčky bude 50 Kč. Každý měsíc bude poskytovatel zasílat report o počtu výpůjček. Služba je na neinvestiční dotaci - RS bych dala 5168 a zaúčtovat na 518, anebo časově rozlišit 381 a na konci roku podle skutečných výpůjček rozpustit na 518. Až počet bude vyčerpán, můžeme službu prodloužit anebo neobnovit.
Platbu byste mohla zaúčtovat jako zálohu - nebylo ještě poskytnuto plnění a bude se započítávat na uskutečněné e-výpůjčky. Formálně to možná jako záloha nastaveno není, ale obsahově to odpovídá, tzn. účtovala bych jednorázovou úhradu 314 MD/ 231 D RS může pol. 5168. Měsíční report předepíšete 518 MD/ 321 D a zúčtujete zálohu 321 MD/ 314 D.
Vaše varianta přes účet 381 je ale určitě alternativou.
Jsme ÚSC, zvažujeme prodej drobného hmotného majetku do 3 tisíc Kč – staré plechové šatní skříně (po rekonstrukci šaten budovy městské policie jsou neupotřebitelné), které vedeme na účtu 902. Máme interní směrnici, kterou schválil tajemník Městského úřadu a řídící Městské policie, jejíž součástí jsou mimo jiné níže uvedená ustanovení -
„o převodu, prodeji a vyřazení v důsledku likvidace DHM a DDHM v hodnotě nad 3 000 Kč v jednotlivém případě rozhoduje starosta na základě doporučení HIK“
a
„o převodu, prodeji a vyřazení v důsledku likvidace DHM a DDHM v hodnotě do 3 000 Kč v jednotlivém případě rozhoduje vedoucí příslušné ORJ“.
1. Může záměr prodeje schválit jen vedoucí příslušné ORJ, pokud ne, kdo?
2. Můžeme stanovit prodejní cenu na základě výkupní ceny sběrny surovin v okolí?
3. Může být tato cena fixní, bez obálkové metody nejvyšším nabídkám?
4. Můžeme prodat jen zaměstnancům daného odboru, kteří projeví zájem, bez jakéhokoliv zveřejnění?
5. Je nutné uzavírat kupní smlouvy, nebo postačí předávací protokoly?
Měli byste vycházet z interních pravidel a pokud jste pravomoc přenesli na vedoucího, pak to v tomto případě schvaluje vedoucí. U prodeje movitého majetku se jedná obecně o pravomoc rady, kterou může přenést dle svého uvážení. Jestli tak učinila., mj. i ve vztahu k vydané směrnici, je postup v pořádku.
Záleží na rozhodnutí odpovědné osoby. Když se zdůvodní např. špatným stavem, je to možné. Důležité je mít podklad - argumentaci, např. i s ohledem na princip hospodárnosti.
Opět platí, že musíte postupovat dle svých pravidel. Ze zákona obálková metoda není, pokud vím, povinná.
Zveřejnění záměru prodeje není podle zákona o obcích při prodeji movitých věcí povinností.
Písemná kupní smlouva není v tomto případě povinná. Vyplývá to z občanského zákoníku § 560 a § 2128.
Obec koupila chladící Box za 206 000 Kč, 12.6.2026 jej uhradila a začala používat. Dne 17.6.2026 byla podepsaná smlouva s JMK o poskytnutí dotace (70 000 Kč), bude vyplacena do 60 dnů po předložení závěrečné zprávy a finančního vypořádání. K tomu místní spolek přislíbil dar ve výši 100 000 (na ten již pořízený chladící box) Darovací smlouvu ještě nemáme. Chladící box potřebuji zařadit do majetku, ale jak správně účtovat 403 i na kartě majetku?
Mám při zařazení chladícího boxu k 12.6.2026
022/042
388/403 dohada dotace (80 000 Kč). Zařadit transfer na kartu majetku k 12.6.?
Podání finančního vypořádání a příjem dotace bych účtovala 348/388, 231/348.
Co se týká daru od spolku (100 000), až budeme mít smlouvu, zaúčtuji 344/403, příjem 231/403. Jak přesně zařadit tento dar na kartu chladícího boxu?
Máme ještě jeden podobný případ: Obec nakoupila dýchací přístroje, jsou zařazené do majetku v březnu. Dne 9.6.2026, přišla smlouva o poskytnutí dotace z JMK, ale ex ante. Dotace bude poskytnuta do 30 dnů od účinnosti smlouvy. Příjem budu účtovat 231/374, 348/403, až pak zařadím na kartu majetku. Po vyúčtování dotace s JMK 348/374. Jak správně zařadit transfer na kartu majetku, takto dodatečně?
V odpovědi nebudu řešit částky - na začátku uvádíte 70 tis. Kč, následně dohada 80 tis. Kč - možná jen překlep? V případě, kdy je dotace přiznaná po zařazení majetku, nemáme předpisy stanoven postup účtování. Z odpovědí MF vyplývá, že byste mohla u krajské dotace účtovat až předpis 348 MD/ 403 D při vyúčtování (smlouvu dát zatím na podrozvahu) a v tento okamžik zadat transfer na kartu majetku a začít nově rozpouštět. Pokud dohadnou položku zaúčtujete, nikdo Vám to ale nevytkne. Nám se ten postup neúčtování dohadné položky u dotací přiznaných po zařazení "líbí" v tom, že se tak vyhnete rozdílům od dohady. Nicméně tady je to pár dní, obě skutečnosti nastaly v jednom měsíci, tak bych se držela klidně běžného postupu účtování o transferu s vypořádáním, kdy zaúčtujete k datu zařazení zápis 388 MD/ 403 D v očekávané výši dotace, dotaci zadáte na kartu majetku a začnete ji rozpouštět do výnosů. K datu smlouvy zápis 915 MD/ 999 D. Po akeptaci vyúčtování 348/388 a 999/915, příjem 231/348.
U daru je situace jiná - tam zatím není právní titul k datu zařazení, takže souhlasím s tím, že raději až k datu přijetí zaúčtujete 231/403 a v tento okamžik nově zadáte dar na kartu majetku jako další transfer. U darů z principu opatrnosti nedoporučujeme účtovat předpis pohledávky, když už, tak jen jako technický zápis k datu přijetí peněz. O darovací smlouvě můžete účtovat do podrozvahy, pokud dar nepřijmete v měsíci podpisu.
U dotace na přístroje už bych se nebála přijmout peníze jako zálohu a až při vypořádání účtovat předpis 348/403 a 374/348. Tzn. účtovat bez dohadné položky a na kartu majetku nově opět zadat až v okamžiku, kdy účtujete na účet 403. Vycházíme zde z odpovědi MF č. 5/2019.
Obec by ráda poskytla jedné sociálně slabé rodině z obce na pořízení nového automobilu příspěvek do sbírky - vybírají až 100 tis. Kč - je možné bez schválení zastupitelstva obce poskytnout příspěvek do sbírky až 100 tis. Kč? Může schválit jen starosta obce - radu u nás nemáme? A pokud ano, tak do jaké výše může rozhodnout jen starosta o poskytnutí bez ZO. Zastupitelstvo nám bude zasedat až v září a oni to potřebují akutně vyřešit teď.
Nebo je lepší poskytnutí daru - hledáme optimální variantu.
A jaký bude způsob zaúčtování?
Z hlediska schvalovacích kompetencí rozděluje zákon o obcích transfery na dvě právní formy - dotaci nebo peněžní dar. V tomto případě se nebude právně jednat o dotaci, tzn. ať to schválíte jako příspěvek nebo peněžní dar, bude pořád platit limit 100 tis. Kč (vše, co není dotace), cituji ze zákona o obcích vyhrazenou pravomoc ZO:
"poskytování věcných darů v hodnotě nad 100 000 Kč a peněžitých darů ve výši nad 100 000 Kč fyzické nebo právnické osobě v jednom kalendářním roce,"
Pokud poskytnete přesně 100 tis. Kč jedné FO v jednom kalendářním roce, schvaluje to rada, kde není rada a zastupitelstvo si to nevyhradilo jako svou pravomoc, tam starosta.
Poskytnutí zaúčtujete 572 MD/ 231 D, RS odpa lze 3900, pol. 5492 pokud to dáte jako peněžní dar, pro příspěvek je možné použít i pol. 5499 (tradičně se ale volí spíše pol. 5492 i pro příspěvky charakteru daru).
Fyzická osoba darovala do sokolovny věcný dar - lednici.
Byla vyhotovena darovací smlouva. Účtuji dobře?
501/649 a zařazení do majetku 902/999.
Musíte určit reprodukční pořizovací cenu - aktuální hodnotu lednice. Pokud částka splňuje hranici pro evidenci na účtu 902, převzetí bude jen zápisem 902 MD/ 999 D. Kdyby splňovala částka hranici pro účet 028, pak zařazení 028 MD/ 088 D a 558 MD/ 649 D. Zápis 558 MD/ 649 D se použije jen když je to bezúplatný převod od jiné než vybrané účetní jednotky a jen pro účty 018 a 028.
Jsem nová účetní obce, která je zřizovatelem příspěvkových organizací MŠ a ZŠ.
Při přezkoumání jejich fondů jsem zjistila, že jako zřizovatel jsme nekryli částkou ve výši odpisů jejich investiční fond 416.
Účetní školy tak dávala odpisy do nákladů 551/082 a pro nezkreslování hospodářského výsledku zároveň tento náklad vyrovnávala výnosem zaúčtovaným na 403/ 672.
Investiční příspěvek zřizovatele účtovala 401/403.
Podle soukromé firmy, která kontrolovala účetnictví škol to bylo v pořádku.
Když škola měla nějaké investiční náklady na opravu, zaúčtovala ji na 511/ 321 a zároveň 416/401.
Chtěla bych ve školách znovu oživit investiční fond, aby fungoval, jak má a zrušit účtování na 403 (nechat tento účet na případné odepisování dotací).
Tento rok už mají schválený příspěvek na odpisy, s tím, že bude nařízen odvod odpisů do rozpočtu zřizovatele.
Jak mám v tomto případě nastartovat investiční fond?
Chtěla bych zrušit účet 403 zůstatek přeúčtovat na 416.
tzn. logicky 403/416?
S tím, že bych na 416 nechala vést analytiku krytý IF a nekrytý IF, protože to vypadá, že 416 celý krytý určitě nebude.
Mohu to takto udělat? Máte už zkušenosti s přechodem zřizovatele od nepřispívání na odpisy na přispívání na odpisy pro PO?
K tomuto kroku jsem se rozhodla, protože chci mít přehled, kolik je na 416 volných prostředků na pořízení investic, jak je krytý, a navíc příští rok nás čeká slučování škol, tak ať si v tom udělám pořádek už teď.
Musím říci, že vůbec nevím, co Vám mám k tomu napsat. Za mne je to špatně zaúčtováno. Zkoušel jsem se dívat na výkazy Základní školy a očividne o tvorbě fondu investic účtují samostatně (předpokládám 401/416). Podle mne ta 403 není nějakou složkou fondu investic a tedy dost by mne zajímalo, co se tam v historii nahromadilo.
K tomu další problém - pokud použijí fond investic na opravy, tak by to mělo být zaúčtováno MD 416/Dal 648 (ne proti 401), to máme v ČUS 704.
Investiční příspěvek zřizovatele rozhodně neměl jít na účet 403. Mám spíš dojem, že mnohem pravděpodobnější variantou je, že by se 403 měla převést na 401 než na 416. Ale mám strach, co se tam vše objevuje. Tak mi to přijde spíše na celkovou rekonstrukci těch stavů fondů, 403 a 401. Jestli jim nějaká firma kontrolovala účetnictví a jejich postupy odsouhlasila, tak mne to dost děsí.
Takže co bych udělal:
a) první krok by byl zkusit vyhodnotit, kolik má být skutečně na 403 - zůstatek nerozpuštěných investičních transferů podle karet majetku - investiční dotace a dary (nezahrnovat ale investiční příspěvek). Zjistíte, že to buď není nic, nebo je to nějaké konkrétní číslo vážící na karty majetku
b) rozdíl zjištěného stavu (kolik má být 403) a účetního stavu 403 bych převedl na účet 401 - zápis MD 403/Dal 401
c) teď co se 416 (a možná 401) - očekávám, že nebude dobře, nejen kvůli nekrytí, ale zejména kvůli účtování v minulosti. Buď vezmeme x let zpátky související pohyby a budeme dělat opravy (nevím, jak dlouho do minulosti), nebo se na to vykašlete, protože pokud by byl nový zákon o účetnictví od roku 2028, tak stejně dojde ke zrušení fondů jako vlastních zdrojů. Možná nějaká kombinace - jít několik let zpět a zkoušet opravit v pohybech na 416 co se dá a zbytek na 416 zatím nechat a čekat jak se vyvine legislativa v této oblasti. Ale jak říkám, problém bude i v té 401 - to čerpání na opravy.
Vím, že jsem odpověděl dost obecně - toto je spíše na kontrolu jednotlivých pohybů na 416, 401 a 403 a pokusu dát to do pořádku. Případně si můžeme ještě něco upřesnit mailem, jen rovnou avizuji, že zkoušet toto rekonstruovat je hodně pracné a velice záleží na tom, jaké podklady k pohybům na těchto účtech najdete.
Město uzavřelo Smlouvu o nájmu prostor se společností Alza.cz o pronájmu lokality za účelem umístění AlzaBoxu. Sjednané měsíční nájemné činí 0,- Kč. Alza se zavazuje hradit za dodávku el. energie paušální měsíční sazbu bez vyúčtování 500,- Kč. Jenže odběrné místo patří zřízené příspěvkové organizaci - Základní škole. Jinak to bohužel udělat nešlo. Takže my bychom měli škole těch 500,- Kč přeposílat. Prosím o radu, jak tento převod fin. prostř. účetně zachytit u nás i ve škole. Mohl by se zaúčtovat pouze předpis? A musí být tento převod se školou smluvně ošetřen?
Ten stav se mi vůbec nelíbí. To, co popisujete je situace, kdy z pohledu práva existují 3 subjekty zapojené do vzájemných vztahů. Měla být dle mého názoru uzavřena trojstranná smlouva, v rámci které poskytlo Město zdarma pozemek a dále ZŠ poskytuje za úplatu elektrickou energii s tím, že tuto elektrickou energii bude také Alze účtovat škola. Toto je podle mne správné řešení.
Pokud ho nepřijmete a budete chtít účtovat paušál za energii od Města, tak podle mne vznikne první problém v tom, že jste plátci DPH a já nevidím moc jinou možnost, než tento paušál zdanit - tedy jít směrem dolů (500 Kč včetně DPH), pokud je částka ve smlouvě sjednána jako fixní a o DPH tam není ani slovo. Ale samozřejmě tím nastane situace, kdy budete zdaňovat, aniž byste si mohli něco odečíst. Takže menší zlo by bylo, pokud by toto účtovala příspěvková organizace na Alzu.
Dále z hlediska zaúčtování - samozřejmě, že by to někdo udělal tak, že to nijak nebude kompenzováno - PO hradí energii a využívá to i Alza (a fakturuje Město) - je to systémově špatně. Někdo by navýšil o to provozní příspěvek, za mne ale zase špatně neboť v příspěvku na školství se bude schovávat elektrická energie, která se školy vůbec netýká. Potom by Vám to mohla škola přeúčtovávat (což by asi bylo dobré smluvně ošetřit), ale jak uvádím výše, přijde se o to DPH.
Takže se vrátím na začátek - správné východisko je ta trojstranná smlouva s tím, že energii bude účtovat přímo škola.
Uzavřeli jsme smlouvu o dílo na stavební práce pro veřejnou správu, to znamená, fakturace probíhá včetně DPH. V rámci této smlouvy dochází k refakturaci spotřebované elektřiny. Vystavili jsme fakturu (daňovou - ZD + DPH). Firma nám ji vrátila zpět, že požaduje fakturu v RCH, neboť jsou evidování jako obchodníci s elektřinou. Jak se správně v této situaci zachovat, když celé plnění je v rámci veřejné správy? Máme vystavit fakturu na částku včetně DPH, ale mimo předmět DPH (protože v rámci plnění smlouvy, vystupujeme mimo režim DPH)? Nebo máme vystavit fakturu v RCH? (ještě jsem se nesetkala s tím, že v rámci refakturace firma požaduje vystavit fakturu v RCH, i když jsou obchodníky s EE).
Můj názor je takový, že tady nemůžeme brát ohled na to, o jaké stavební práce se jedná. Ta fakturace elektřiny je jiným samostatným plněním. Podle mého názoru máme v tomto ohledu dvě varianty:
a) říci, že se bavíme o přeúčtování mimo režim DPH - s argumentací §36 odst. 14. Tato varianta je z ekonomického pohledu ale nesmyslná. Vy si neuplatníte odpočet, vyfakturujete dané firmě čásktu včetně daně a tato firma by to měla jako náklad (včetně daně), který kalkuluje do ceny díla, které Vám účtuje s DPH. Byť je to v zásadě možné, tak to ekonomicky ale nedává valný smysl, a proto toto nedoporučuji.
b) říci, že se jedná o standarní plnění v podobě dodávky elektrické energie - tím, že je druhá strana registrovaným obchodníkem s energiemi, tak skutečně fakturace v PDP. Ve výši odpovídající tomu, co budete fakturovat, udělat odpočet DPH na vstupu. Toto řešení mi dává ekonomickou logiku.
Od KUSK Praha jsme obdrželi darovací smlouvu na komunikaci a pozemek
a) úsek silnice v délce 1,516 km cena 1 359 546,- Kč
můžeme zaúčtovat 021 MD 1 359 546,- 081 D 0,-
a na 401/0500 dary 1 359 546,-
Doba odpisu 50 let ?
b) pozemek 14 463 m2 cena 303 723,-
zaúčtujeme na 031/0500 MD 401/0500 D
Vklad do KN 10.6.2026
Předpokládám, že KUSK Praha je Krajský úřad Středočeského kraje. Jedná se o vybranou účetní jednotku, tzn. přebírá se ocenění převodce. Vyjděte tedy z jejich pořizovací ceny a u stavby silnice i z jejich výše oprávek (mají Vám předat oprávky včetně měsíce vyřazení). Jestli je komunikace u nich již plně doprávkovaná, tak zařazení do majetku k datu předání bude zápisem 021 MD/ 081 D ve výši pořizovací ceny. Jestli ještě není u nich doodepsaná, má se převzetí zaúčtovat 021 MD ve výši pořizovací ceny/ 081 D ve výši oprávek, 401 D zbytek do PC. Přebírali byste i účet 403, kdyby na to čerpali dotaci (sníží se o to účet 401). Z dotazu si nejsem jistá, z jakých podkladů čerpáte výši ocenění, proto raději upozorňuji na nutnost toto případně dozjistit.
Zápis 021 MD/ 401 D v jejich pořizovací ceně účtujte v případě, že Vám komunikaci předávají novou hned po výstavbě a nenaběhly u nich žádné odpisy - začínáte odepisovat rovnou vy. Co se týká doby odpisu komunikace, nevím, jakou máte nastavenou historickou životnost v odpisovém plánu pro tento typ majetku. Máte nastavit odhadovanou zbývající životnost komunikace, jestli je nová, 50 let je možné použít.
U pozemku je zápis 031 MD/ 401 D v jejich pořizovací ceně k datu podání návrhu na vklad.
Město koupilo 11 ks betonových bloků (H blok-standard) jako trvalou překážku proti vjezdu vozidel, cena za kus cca 4 000 Kč. Máme tyto bloky dávat do majetku na účet 028 - položka 5137?
Betonové bloky typu zábrana lze za určitých podmínek zařadit jednotlivě na účet 028, pokud jsou umístěny bez zabudování do země. Doporučuju vzít v úvahu záměr umístění - jako DDHM pokud by se očekávalo jejich přemisťování.
V tomto případě, když se podívám na vzhled bloků, bych se přiklonila spíše ke stavbě - budou asi vystavěny jako zeď a je záměr je tam umístit "natrvalo" či na delší dobu. Sice se navzájem nespojují např. lepením, spojení je zajištěno ale rozměrem, tvarováním a váhou bloků.
Od mikroregionu DSO dostal městys na základě Darovací smlouvy 4 velkoobjemové kontejnery, u kterých skončila udržitelnost, a to v celkové PC 223 328,52 Kč, odpisy 116 334,64, rozpuštěná dotace 116 334,36 (dotace 100 %), ZC 106 993,88 Kč. Dle doloženého dokumentu bylo sděleno, že zaúčtování odpisů mikroregionu do 4/2026 včetně.
Darovací smlouva byla oboustranně podepsána v 5/2026 a předání bylo také v 5/2026.
Prosím o kontrolu zaúčtování:
022 MD 223 328,52
082 D 116 334,64
403 D 106 994,16 (223 328,52 - 116 334,36)
401 D - 0,28
Pokud účtuji správně, tak mi vyšel u účtu 401 mínusový výpočet. Je možné takto zaúčtovat? Mikroregion je VÚJ, neměl by nám předat odpisy včetně měsíce května?
Máte pravdu v tom, že jelikož se majetek odepisuje včetně měsíce vyřazení a k předání (vyřazení) došlo v květnu, mělo by DSO zaúčtovat odpisy ještě za květen a Vy začnete odepisovat od června. Zkuste je na chybku upozornit, třeba budou mít tendenci si to opravit. Pokud ne, nic s tím nenaděláte a pak bych u Vás začala (a upozornila je na to) stejně odepisovat od června - chyba bude na straně DSO, nikoliv obce. I když má být kontinuita odepisování, tak Vy ji tím jako přebírající neporušíte, nedoháněla bych jejich chybu tím, že začnete odepisovat dříve, jen se u Vás odepíše o ten měsíc ve výsledku více.
Pokud jde o ten rozdíl, opět by si ho měli oni proúčtovat na účet 672 MD a Vám předat dotaci ve správné výši, ale tam bych to, když si to neopraví, nabrala u obce na 672 MD nebo minus D, nikoliv na účet 401, protože je to drobný rozdíl ze zaokrouhlení z rozpouštění.
V naší obci byl požár RD. Jako pomoc majiteli domu jsme uhradili odvoz objemného odpadu a suť v hodnotě cca 120 000 Kč. Jak to prosím zaúčtovat a jaký paragraf a položku dát na tento výdaj? Doklady jsou přímo ze skládky za uložení odpadu a jedna faktura za dopravu.
Pomoc občanovi se musí schválit a při schvalování se musí deklarovat, jakou právní formou se peníze poskytnou. Kdyby se to pojalo jako transfer, což by byla "nejčistší" právní forma, tak by se to dalo považovat za dar přímým proplacením dodavateli. V hodnotě nad 100 tis. Kč schvaluje ZO. Poskytnutí peněžního daru zápisem 572 MD/ 231 D RS 3900 5492 - je jedno, že platíte fakturu, dáte tam ID partnera 111, i když to platíte dodavateli.
Nic jiného tady není vzhledem k částce moc vhodné - ZO by to mělo tak nebo tak schválit/ alespoň doschválit, aby nebylo vytknuto obcházení zákona, tzn. i když to nebude dar, ale řekne se obecně, že to za něj zaplatíte a dáte např. obecný výdaj účet 549 s pol. 5909, tak to není náklad obce, ale pomoc občanovi, tzn. z hlediska schvalovacích kompetencí by neschválení v ZO mohlo být vytknuto.
Chápu, že se třeba muselo reagovat rychle a je hezké, že pomáháte, neumíme ale závazně právně posoudit, nakolik by se mohlo jednat o společenskou úsluhu.
Prosím o pomoc s převodem pozemku - zastavěná plocha a nádvoří,
součást je stavba s č.p. - zem. usedlost. Majetek převádí na městys Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Zaúčtovat 021/401 a 031/401 ?
Ale nevím cenu majetku. Musí být na pozemek i stavbu znalecký posudek?
Nebo může odhad udělat starosta a podepsat?
Při ocenění bezúplatně převzatého majetku rozhoduje, kdo je dárcem. Když se jedná o vybranou účetní jednotku, jako je i obec, pak se přebírá ocenění převodce. V případě, kdy dárcem není VÚJ, oceňujeme majetek reprodukční pořizovací cenou, která se může určit na základě ZP, ale není to povinné a často je neefektivní ZP hradit, je možné jí určit ji i jiným způsobem - kvalifikovaným odhadem (podepsaným starostou, jak píšete) apod. Účetní zápisy jsou v obou případech totožné.
ÚZSVM je vybraná účetní jednotka, tzn. měli by Vám sdělit jejich účetní cenu a výši oprávek včetně měsíce, ve kterém dochází k přechodu vlastnictví.
Účetní zápis převzetí pozemku (neodepisuje se) je 031 MD/ 401 D v pořizovací ceně ÚZSVM.
Účetní zápis převzetí stavby je 021 MD v pořizovací ceně ÚZSVM/ 081 D ve výši oprávek, 401 D zbytek do PC.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková