Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Hledanému výrazu nepřím odpovídá celkem 244 dotazů:
K 31. 12. 2025 jsem zaúčtovala dohadnou položku transferu na výstavbu kanalizace ve výši 6 432 877,46 Kč na účet 388 / 403.
V roce 2026 jsem zjistila, že dohad měl být vytvořen pouze ve výši předpokládané dotace, tj. 60 % uznatelných výdajů, konkrétně 3 894 897,13 Kč (včetně nepřímých výdajů TDI ve výši 35 170 Kč).
Proto jsem provedla opravu:
403 / 408 6 432 877,46 Kč
388 / 403 3 894 897,13 Kč
Je tento postup správný?
Nedoúčtovala jsem rozdíl mezi původní a správnou výší dohadné položky také proti účtu 388, aby zůstal zůstatek odpovídající správné výši očekávané dotace. Mám odúčtovat zápisem 408/388. Nebo je správný jiný účetní postup?
Nechybí mi v účetnictví ještě nějaký účetní zápis související s touto opravou?
Předpokládám, že kanalizace ještě není zařazena v majetku. V takovém případě je oprava správně zápisem 388 minus MD/ 403 minus D ve výši rozdílu 2 537 980,33 Kč. Tím Vám na účtu 388 i 403 zůstane požadovaná konečná hodnota. Účet 408 u opravy dohadné položky investičního transferu nikdy nevolíte - muselo by se jednat o transfer neinvestiční, který se účtoval na účet 672. Účet 408 slouží pro opravu VH, tzn. účtů nákladů a výnosů minulých let. Může Vás zmást fakt, že účet 403 časově rozlišujeme, byť to není výsledkový účet, nicméně průběžné zobrazování tohoto zdroje krytí (zde účtu 042) požaduje ČÚS č. 703, je to zároveň i zobrazení odhadované výše pohledávky (388). Nemění to ale nic na tom, že když se spletete a majetek ještě není zařazen, tak to opravíte na účtu 403 - chybou zde nedošlo k vlivu na VH a až do doby zařazení můžeme bez problému do výše účtu 403 zasahovat.
Dostali jsme rozhodnutí o poskytnutí dotace z AOPK na výsadbu dřevin a arboristické zásahy, v rozhodnutí je uvedeno, že dotace je na částku 672072 a celkové výdaje jsou 790673,- Kč. Po předání provedených prací jsme dostali fakturu na 778727,69, kterou jsme zaúčtovali SU 231/UZ 15016, 148 5, org. 51 ve výši 552584,-, SU 231/UZ15016, 148 1 org. 51 ve výši 97515, SU 231 org 5151 (org bych asi měla mít stejný jako celou dotaci?) ve výši 128 628,69. Dle rozhodnutí je v r.2026 dotace ve výši 591265,- z toho nepřímá 38681,-, r. 2027 a 2028 ve výši 26936,- z toho nepřímá 1762,-, v r. 2029 ve výši 26935,- z toho nepřímá 1762,- . Nevím, zda jsem správně rozdělila účtování a správně zaokrouhlila. Nepřímé výdaje jsme zatím žádné neměli, budeme mít fakturu za administrativní činnosti jako je podání žádosti o platby, zpráva o udržitelnosti (jedná se o výdaje, které mohou být nepřímou dotací?), ale budou nižší než je uvedeno v dotaci, mám účtovat do výše výdajů na UZ 15016/148 5 org.
Nejprve k prvotnímu rozdělení - u OPŽP není podíl SR, jedná se o dotaci financovanou pouze z EU. Značíte proto správně ve výši dotace ÚZ, nástroj a zdroj 5, vlastní podíl nástroj a zdroj 1. Prosím ověřte ale částky - zda nemáte paušální dotaci i na přímé výdaje - v tomto programu se pokud vím u AOPK paušální výpočty i přímé dotace uplatňují, tzn. pak dle metodiky MV byste celou fakturu označili ve výši přímé dotace (část z konečné výše 672 072 Kč) s tím, že bez ohledu na skutečné výdaje bude nárok na tuto částku. Dále by se pak musela ze struktury způsobilých výdajů a přímé a nepřímé dotace určit vlastní podíl.
Je ale potřeba vzít v úvahu, že částka 672 072 Kč je pravděpodobně celková dotace, která zahrnuje dotaci přímou i nepřímou. To znamená, že vy musíte vyčíslit zvlášť přímou dotaci a přímé způsobilé výdaje (rozdíl je vlastní podíl na přímých výdajích) a na fakturách, které jsou věcně přímými výdaji značit do této výše a stejně postupovat i u dotace nepřímé. Tzn. na fakturách za nepřímé výdaje budete značit do výše nepřímé dotace, když zbyde prostor, pak i vlastní podíl na nepřímých výdajích. U paušálních dotací neurčujeme žádná procenta dotace, ale značíme takto postupně nejprve do celkové výše dotace EU.
Zápis do podrozvahy účet 955 MD / 999 D ve výši 672.072 Kč, vyúčtování se očekává za déle než rok.
Příjem dotace (jestli jsou přímé realizační výdaje neinvestiční) bude zápisem:
231 MD pol. 4116, UZ 15016, nástroj 148, zdroj 5, org.51/ 374 (472) D. A odúčtování z podrozvahy zápisem 999 MD / 955 D. Na podrozvaze vám zbyde rozdíl nevyplacené dotace pro roky 2027 - 2029.
Jenom pro shrnutí NZÚZ:
značení dotace - nástroj, zdroj 5, ÚZ, org.
značení vlastního podílu - nástroj, zdroj 1, org.
případné nezpůsobilé výdaje - pouze org.
A máte pravdu, měla byste mít jednotné značení - org, u všech účtů týkající se dotace (např. 955, 374, a další), v případě nezpůsobilých výdajů, je značení na vás.
Návod ke značení u paušálních dotací najdete v tomto komplexním dotazu (je pro nepřímé výdaje, ale pokud jsou přímé určeny paušálně, jsou příklady využitelné):
Nepřímé výdaje jsou vedlejší výdaje k realizaci typu výběrové řízení, projektová dokumentace, administrace projektu a tak, tam se značí sice také neinvestičním ÚZ, ale právě ne procentem dotace - způsobilé nepřímé výdaje se určují paušální sazbou z hodnoty přímých výdajů. Zde by měla být paušální sazba 7 %, rozdělení projektu na přímé a nepřímé výdaje ověřte v rozpočtu k dotaci, můj odhad, pokud vezmu sazbu 7 % je tento:
738.946,73 Kč přímé způsobilé výdaje, přímá dotace ca 85 % = 628.104,72 Kč, vlastní podíl 110.842,01 Kč
51.726,27 Kč nepřímé způsobilé výdaj, nepřímá dotace ca 85 % = 43.967,33 Kč, vlastní podíl 7.758,94 Kč
V součtu vámi uvedených částek u nepřímých výdajů (38.681 + 1.762x3) je rozdíl 0,33 Kč o proti tomu co jsem spočítala.
Další účtování se odvíjí od toho, kdy se dotace vyúčtuje. Dotace nebude asi do konce roku vyúčtována, proto účtujte k 31.12.2026 dohadnou položku 388 MD/ 672 D ve výši profinancované dotace za rok 2026.
K datu potvrzené ZVA se teprve bude zúčtovávat předpis dotace 346 MD/ 388 D (popřípadě 672) a zúčtování záloh 374 (472) MD/ 346 D.
Příspěvková organizace podala žádost o dotaci z IROP na vybudování multimediální učebny včetně kabinetu (interaktivní panel, notebooky,server,tablet,tiskárna a schodolez?)-dle rozpočtu z žádosti celkové způsobilé přímé výdaje ve výši 720 283,18 Kč (z toho investiční 280 592,- kč, neinvestiční 439 691,18 Kč), nepřímé paušální výdaje činí 50 419,82 Kč, dotace je ex post. ZŠ podala žádost o poskytnutí návratné finanční výpomoci na dotační část projektu (95%),vlastní spoluúčast ve výši 5% uhradí ze svého rozpočtu. Poskytnutí NFV investiční část ve výši 266 562,40 Kč..316/231 par. 3117, pol. 6451; neinvestiční část ve výši 465 605,14 Kč 316/231 par. 3117 pol. 5651. V roce 2027 vrácení NVF 231/316 pouze pol. 2451 (nerozděluje se na INV.a NEINV).Kdyby náhodou byla dotace krácena, tak by se musel schválit dodatek k NFV a prominout vrácení neuznatelných nákladů? Zaúčtování inv. části. 401/316, neinv. č. 572/316? Doba udržitelnosti je 5 let a jak řešit majetek dle par. 27 zák.č. 250/2000 Sb.? ZŠ má ve ZL uvedeno-movitý majetek byl darován, nemovitý předán formou výpůjčky. Nevím, zda bude pořízen schodolez či šikmá schodišťová sedačka (ta by byla brána jako TZ budovy?) ZŠ v rozpočtu na rok 2026 měla projekt zahrnut jak ve V tak v N.Dle podmínek projektu bylo zřejmé, že nebude mít letos peníze.Lze to řešit při schválování rozpočtu tak,že by byla vyčleněna část na předfinancování formou zálohy na provozní část a investičního příspěvku?Předpokládala jsem,že zřizovatel bude schvalovat souhlas s podáním žádostí (dle sdělení nebyl potřeba) a z financováním.
Účtování o NFV máte správně. U rozdělení na INV a NEINV zvažte, jestli část nepřímých výdajů nevstoupí do ceny investice.
V podobných případech, kdy není jisté, kolik budou vracet, se více osvědčilo účtovat to jako investiční příspěvek přes účet 401 poslání, co vrátí, přijmete jen 231/401 , případně přes předpis. U neinvestičních výdajů jim to předfinancovat formou provozního příspěvku s vyúčtováním. Kompletní účetní postupy pro vás i pro PO v této právní variantě viz tento dokument, str. 23 a 30, je tam přehledná tabulka účetních postupů.
Schodolez je spíše samostatnou věcí - podle ceny spíše účet 022.
Pokud jde o to, jak jim majetek předáte, tak nevím, jestli máte v ZL stanoveno, že automaticky do budoucna budete takto majetek předáván? Bylo to myšleno spíše ve vztahu k majetku, který se předával k datu ZL. Teď jde o to, že majetek pořizuje z dotace přímo PO, takže buď jim dáte souhlas, že to rovnou nabývají do svého majetku, nebo pokud to chcete právně vlastnit vy, tak jim schválíte právní titul k užívání. Je to trochu složitější v tom, aby poskytovatel nevyžadoval evidenci v majetku PO, pak byste jim to museli buď svěřit nebo darovat, respektive zde dát souhlas, ať si pořídí do svého majetku. A bavíme se tedy o movitých věcech, nikoliv TZ, to tam pravděpodobně není.
V rozpočtu PO to vyřešíte tím, že jim to místo dotace pokryjete těmi příspěvky viz výše.
Mám dotaz k účtování vratky dotace z MMR. Po ZVA nám byla poslána dotace ve výši 3 500 000 Kč. Při přijetí odúčtováno z podrozvahy. Následně po kontrole byla vrácena částka na základě výzvy k vrácení peněžních prostředků dotace dle §14f, odst.3 zákona 218/2000 Sb., ve výši 50 000 Kč, z důvodu neprovedeného dodání a montáže prvků. Na konci roku zaúčtována dohada 388/403. A vše zařazené do majetku. Jak zaúčtovat příjem dotace po ZVA a následnou část vratky? Prosím o účty a rozpočtovou skladbu.
Nejprve k tomu, co píšete v úvodu - jestliže dotace přišla až po ZVA, měla se podrozvaha odúčtovat k datu předpisu dotace na 346 MD, příjem následně 231 MD/ 346. Je ale možné, že jste potvrzení vyúčtování měli až okamžikem přijetí dotace, pak je okamžik odúčtování podrozvahy v pořádku.
K datu ZVA dotaci vyúčtujete 346 MD/ 388 D, příjem dotace 231 MD/ 346, RS pol. 4216 pro investiční dotaci, 4116 pro neinvestiční (zde asi nepřímou) dotaci, org a NZÚZ. Odúčtování podrozvahy viz výše.
Majetek je již zařazen? Pokud vratka byla na základě výzvy nařízena po zařazení majetku, pak podle předpisů o ni nemáte měnit dotaci na kartě majetku a jestliže je po ZVA, předepíšete jí 672 MD/ 347 D. RS odpa účelu projektu, pol. 5904, NZÚZ a ID partnera (IČO MMR). Není to významná částka, tak bych to neřešila jako odchylku od metody s tím, že bychom korigovali účet 403.
Oprava účtu 403 je dle předpisů možná, jestli majetek není ještě zařazen (nebo případně u významných vratek po zařazení viz odchylka od metody).
V rámci přístavby a rekonstrukce ZŠ a MŠ jsme pořizovali nábytek a další vybavení, hrazené z neinvestiční i investiční dotace. Majetek jsem zařadila na 028/088 a 902/999, interaktivní tabule jsou na 042 a stavba také na 042. Na tento majetek jsme obdrželi investiční dotaci, která přišla v tomto měsíci. V současné době máme po kolaudaci a kontrole z IROP a budu převádět majetek z nedokončeného na dokončený. Drobný majetek na základě předávacího protokolu předám škole zápisem 088/028, 999/902.
nejsem si však jistá, jak správně účetně převést interaktivní tabule, které jsou dosud na 042 a jsou na ně čerpány dotační prostředky. Můžete mi prosím poradit správný účetní postup? Pořizovací cena je 216 203 a dotace 194 582 Kč. Postupovala bych takto: MD 403 částka dotace 194 582 Kč, Dal 042 =216 203 Kč PC, MD 401 = 21 621 Kč rozdíl.
Váš účetní postup je správný - lze účtovat takto složeným zápisem nebo rozloženým 403 MD/ 401 D ve výši dotace a 401 MD/ 042 v PC, ve výsledku to vyjde nastejno.
Mám k tomu celkově ale ještě tyto poznámky:
Na DDHM (účet 028) má být čerpána neinvestiční dotace. Nevím, jestli správně chápu, že chybně čerpáte dotaci investiční a neinvestiční máte jen na nepřímé výdaje? Kombinace INV a NEINV by v tomto případě měla být nastavena i u dotace přímé.
PO má budovu asi svěřenou, v takovém případě se TZ převádí automaticky bez schvalování, po dokončení protokolem. Včetně příslušné výše dotace. Účetní zápisy jsou tejné, jako u tabule, jen se volí účet 021 (můžete zařadit kolaudací, ne do registru majetku, jen formálně a hned předat).
Samostatné věci na účtu 028 a 022 se mohou předat až po schválení svěření PO. Interaktivní tabule je nad 40 tis. Kč, proto účet 042 s tím, že to patří na účet 022? V takovém případě ale pořád platí, že co není součástí stavby, účtuje se jako samostatná věc, kterou účetně PO předáte až po schválení svěření. Interaktivní tabule se měla, pokud je DHM, zařadit dokončením a předáním, nemusí se čekat na kolaudaci či reálné využívání, DHM se zařazuje při způsobilosti k užívání, tzn. PO ji předáte z účtu 022 (pokud není DDHM do 40 tis. Kč).
Máme podepsanou smlouvu se SFŽP (zasílám v příloze) na dotaci na vybudování domovních čistíren v obci. Nejsem si jistá ÚZ - 90992 (značím podíl z dotace jen ÚZ bez nástroje a prostorové jednotky) nebo 90506 - podíl z dotace značím ÚZ 90506, nástroj 148, prostorová jednotka 5 a vlastní podíl bez ÚZ, nástroj 148, prostorová jednotka 1?
Z hlediska NZÚZ platí tabulka SFŽP:
Text výzvy, kterou je mj. i v souladu se smlouvou vhodné prostudovat najdete zde:
https://www.narodniprogramzp.cz/dokumenty/detail/?id=2560
Jedná se u vás o výzvu 7/2021, takže v souladu s výše uvedenou tabulkou volíte ve výši dotace v příjmech i výdajích ÚZ 90506, nástroj 148, zdroj 5, vlastní podíl značíte nástrojem 148, zdroj 1.
U deštníkového schéma se pokud vím přejaly podmínky OPŽP 2021-2027, tzn. zohledněte i podmínky smlouvy a podkladů ke smlouvě - žádost a další dokumenty, kde pravděpodobně bude aplikována metoda ZMV (nepřímé výdaje) stejně, jako u OPŽP.
Vloni jsem se ptala na nepřímé výdaje na kanalizaci. Zaúčtovala jsem všechny, které jsem mohla, samozřejmě aby nepřesáhly přiznanou dotaci, ve výši 70% s ÚZ 148515016, zapomněla jsem ale na vlastní zdroje a neoznačila těch 30% nástrojem a zdrojem 148 a 1. Mám to v té výši 30% označit letos, případně příští rok? Faktur, které bych na to mohla použít budu mít dost.
U nepřímých výdajů neřešíme procenta, ale chápu asi, jak to myslíte - nepřímá dotace se určuje procenticky z paušálně určených nepřímých výdajů, tzn. máte nárok u OPŽP na dotaci EU celkem ve výši 70 % celkových způsobilých paušálních výdajů (nepřímé výdaje se vyčíslí procentem z přímých výdajů). Skutečné nepřímé výdaje pak značíme postupně do výše 100 % faktury, takto až do celkové výše nepřímé dotace z EU. To máte již označeno. Jelikož máte podle všeho skutečné nepřímé výdaje dostačující, je vhodné nyní dooznačit i vlastní podíl a to, jak správně uvádíte, až do výše vlastního podílu na nepřímých způsobilých výdajích. Vlastní podíl se značí, jak uvádíte - nástrojem, zdrojem 1 a org (ten používáte všude). Označte, když budete mít prostor, v plné výši již na letošních fakturách, není třeba čekat, ať máte splněno. Zbytek budou nezpůsobilé nepřímé výdaje.
Rada obce schválila na údržbu lokality dobrovolný finanční příspěvek. Návštěvníci, kteří si přijedou prohlédnout sklepní uličky, zastaví na obecním pozemku - orná půda.
QR kódem mohou přispět na účet obce dobrovolnou částku. Jak tuto částku zaúčtovat?
Jestli je to obecný příspěvek na údržbu, volila bych obecný neinvestiční transfer. Příjem 231 MD/ 672 D, RS odpa 3326, pol. 2321. Účtování se odvíjí od toho, na co vybrané peníze chcete použít. Jestli nebudete sledovat účel a budete hradit z příspěvků obecně provozní náklady (údržba zeleně, úklid apod.), pak to nemusíte více řešit. V případě, že by se peníze vybíraly účelově na nějakou investici, muselo by se s tím nakládat jako s investičním transferem (pol. 3121, účet 403 a přiřadit ke konkrétnímu majetku).
Našla jsem, že by se mělo jednat vyloženě o příspěvek na údržbu parkoviště (z dotazu to také nepřímo vyplývá), pak spíše odpa 2219 a vypadá to, že jsou příspěvky tedy obecně určeny jako neinvestiční. Jiné téma pak je, kdybyste do budoucna vybírali již klasické parkovné - jste plátci DPH a tam by se pak muselo posoudit, jestli z plateb nemáte odvádět daň (a na druhou stranu mít možnost uplatnit odpočet) - to jen zmínka, že jsem narazila na informaci, že se u vás uvažuje o zpoplatnění parkování.
Jinak moc dobrý nápad a i hezké místo k návštěvě.
Máme dotaci MMR ČR - IROP - Modernizace odborné učebny v ZŠ, R.č.proj. CZ.06.05.01/00/22_048/0005552, Ex post. Výdaje zahrnují stavební část 2 309 748 Kč - TZ budovy, která je svěřená do užívání ZŠ. Další výdaje projekční služby, vybavení - notebooky+nabíjecí vozík, EPSON projektor+tabule (set) a nábytek (židle, lavice, katedra..). Dotace 95% z uznatelných nákladů 2,7 mil. Kč. Všechny předávací protokoly jsou do konce srpna, zařazení do užívání k 1.9.2026 se začátkem školního roku. Ty stavební práce by měly automaticky přejít na svěřenou budovu. Pro ZŠ vystavím protokol o předání k 1/9 a určím transferový podíl. Fin.plán projektu je: přísp Unie max. 95% 2565000,- Kč, Vl.zdroje 5% 135000,-Přímé N 2523364,49 Kč. Nepřímé N 7% 176635,51 Kč. Nepřímé N mám zaúčtované na projekční služby 167803,73 Nst 149 Zdroj 5 UZ 17085 + 8831,78 Nst 149 Zdroj 1 + neuznatelné N zbytek FA. Stavební práce mám 2 faktury, z nich celková částka krytá dotací 1946592,27 Kč označení Nst 149, Zdroj 5, UZ 17519 + vlastní podíl 5% 102452,22 Kč označení Nst 149, Zdroj 1 + neuzn.VRN+VON, vše pol. 6121. Vše ostatní jako nábytek + vybavení dám do souborů majetku na 6122. Nyní potřebuji určit transferový podíl. Předání TZ škole - dám jako částku transferu 1946592,27 Kč? Potom (mám tak zaúčtováno podle pořadí, jak faktury přišly před stavebními pracemi) na EPSON projektor+tabule dotace celk.částka 84700,- = 95% dotace 80465,- + 5% vl.podíl 4235,- a zbytek dotace vyčerpám na FA 389620,- za 24ks notebooků+nabíjecí vozík 95% dotace 370139,- + 5% vlastní podíl 19481. A poslední došla fa za nábytek za 1225657,40 Kč, na kterou už z dotace "nevyšlo" a je tak celá neuzn. Ty soubory svěřit ZŠ nemohu,čekám na schválení žádosti o platbu, tedy zařadím do majetku k 1/9 a začnu odepisovat,vč.transferu. K 1/9 zaúčtuji 021/042 a 401/021 částku 2 309 748,81 Kč a transfer 1 946 592,27 Kč 403/401
Částku TZ v PC 2 309 748,81 Kč zaúčtuji na podrozvahu na 909/999. K souborům na karty maj. transfery dle účtování
Zařazení by mělo být k datu předání, tedy pravděpodobně již do srpna, nečeká se na reálné zahájení užívání. Jestli u stavební části není kolaudace, mělo by se zařadit k datu dokončení a předání, ne až k datu zahájení reálného provozu. Máte pravdu, že dokončené TZ se bez schválení převádí na PO, účetní zápisy máte správně včetně účetního převodu dotace a zachycení na podrozvaze.
U IROPu se to člení na výdaje přímé a nepřímé, i když je investiční dotace, tak nepřímé výdaje se značí neinvestičním ÚZ, protože nepřímá dotace je paušálně neinvestiční. Dotace PO by se měla poměrově rozdělit mezi jednotlivé majetkové položky - TZ a dále pak jednotlivé samostatné movité věci. Poměr se určuje jako výše ocenění jednotlivé majetkové položky na ocenění všech majetkových položek. Takto vypočteným poměrem se rozpočítá výše dotace pro účely přiřazení na jednotlivé majetkové karty.
Pořizuje se tam i nějaký DDHM, ale hovoříte o souborech, tzn. asi se čerpá přímá dotace jen jako investiční? Na přímé výdaje typu pořízení DDHM se měla čerpat neinvestiční přímá dotace, to se dá myslím zrovna u IROPu změnit ještě případně do žádosti o platbu. Není úplně spravné dělat účelově u dotace soubory majetku například z nábytku jen proto, že je umístěn v jedné místnosti.
Konkrétní rozpočítání NZÚZ a dotace je již prosím na zakázku, viz naše nabídka (je to už časově náročnější, než běžný dotaz):
V roce 2024 jsme začali s výstavbou rybníku a náklady jsem účtovala 042/321 a 321/231 pol. 6121 ve výši 195 189,59 Kč v roce 2025 jsem pokračovali a faktury byly ve výši 7 292 199,41 Kč, účtovala jsem stejně. Z MŽP jsme měli Rozhodnutí o poskytnutí dotace z projektu v rámci OPŽP 2021-2027 financovanou z EU. Zaúčtovala jsem slíbenou částku na podrozvahu. Nikde jsem nevyčetla, že by měla být dotace rozdělena na investiční a neinvestiční. V říjnu 2025 jsem rybník zaevidovala do majetku v celé výši 021/042 a zaúčtovala dohad na dotaci 388/403 a začala rozpouštět do výnosů a odepisovat. V srpnu letošního roku poslalo MŽP dotaci v plné výši 2 114 201,08 Kč. Zaúčtovala jsem 231 položku 4216/346 a 346/388 a zrušila podrozvahu. Nyní mi přišlo z kraje, avízo transferů a půjček z MŽP ke kontrole a tam mají dotaci rozdělenou na neinvestiční ve výši 138 312, 22 Kč a investiční ve výši 1 975 888,86 Kč. Co mám nyní opravit? Účet 6121 už neopravím, jde o loňské faktury. Opravím příjem dotace na dokladu ze srpna. Ale co s dohadem na kartě majetku a nevím jestli ještě něco přeúčtovat.
Podobné situace bohužel nastávají - v rozhodnutí v tomto případě není vidět rozčlenění na investiční a neinvestiční dotaci. Jelikož jste žádali o dotaci investiční, tak vám uniklo, že nová pravidla OPŽP 2021-2027 jsou nastavena tak, že na hlavní realizační výdaje se poskytuje dotace přímá (u vás investiční) a na vedlejší výdaje typu projekt apod. dotace nepřímá, která je paušální a vždy neinvestiční.
Které výdaje jsou pro OPŽP nepřímé a jsou tedy kryty nepřímou dotací najdete v tomto dokumentu:
Jste nyní v situaci, kdy sice budujete investici - všechny výdaje, přímé i nepřímé jdou do ceny stavby rybníka, ale částečně (na nepřímé výdaje) máte dotaci neinvestiční. MF k tomu před lety vydalo stanovisko, že máte výdaje v takovém případě účtovat dle správného účetního řešení. Takže dobrá zpráva pro vás je, že všechny výdaje necháte v ceně majetku a celou dotaci na účtu 403.
Jediné, co s tím nyní uděláte je, jak píšete - u neinvestiční části dotace použijete neinvestiční ÚZ 15016 a neinvestiční příjmovou položku 4116. NZÚZ zpětně již neopravíte - používala jste všude asi ÚZ 15501 do celkové výše dotace. Ve výši nepřímé dotace se měl používat ÚZ 15016, to teď opravíte jedině ručně na dokladech. U nepřímých výdajů je ale jiné pravidlo značení, neznačí se procenticky jako u přímých výdajů. Opět je na to metodika MF, podle které můžete výdaje kryté paušální dotací značit postupně v plné výši do výše dotace. Jen když zbyde prostor, pak značíte i vlastní podíl. Částka nepřímé dotace se totiž odvíjí od výše přímých výdajů a skutečné nepřímé výdaje jsou tak v různých hodnotách a nemají procentní vůbec vazbu na nepřímou dotaci (nedají vám nepřímou dotaci ve výši nějakého procenta nepřímých výdajů). Určete si tedy celkovou nepřímou dotaci a na nějaké faktuře k nepřímému výdaji (výběrové řízení, projekt, stavební dozor...) ji označte na dokladu ÚZ 15016 do výše EU dotace.
Příklady postupu značení nepřímých výdajů najdete např. zde:
https://www.obecuctuje.cz/dotazy?zobrazit=komplexni_dotazy&hledat=nep%C5%99%C3%ADm&jak=fraze
Dle směrnice o přeceňování reálnou hodnotou majetku určeného k prodeji bude obec účtovat jen v případě dosažení hranice významnosti, kterou si účetní jednotka stanovila - více jak 1 063 300,- Kč (u stavebních pozemků bez DPH). Účetní jednotka vychází ohledně stanovení významnosti analogicky z vyhlášky č. 410/2009 Sb., § 26,odst. 2 písm. b), kde je nepřímo stanovena významná hodnota pro účely výkaznictví, což je u reálné hodnoty stejná funkce.
Výpočet : 1% z výše celkem aktiv netto k 31.12. 2025 = 106 325 482 Kč.
Může to tak být?
Máte špatně odkaz - správně je písmeno d) nikoliv b), to jen drobnost. Zároveň ale tento odkaz nemůžete použít, to byste aplikovali významnost 260 tis. Kč nebo nižší, jestli 0,3 % aktiv netto je méně než 260 tis. Kč. Jinak ale 1 % aktiv netto může být, viz naše vzorová směrnice k RH a obhajoba 1 %:
https://www.obecuctuje.cz/dokumenty?stitky[0]=13&hledat=Sm%C4%9Brnice+-+re%C3%A1ln%C3%A1+hodnota
https://www.obecuctuje.cz/dokumenty?hledat=obhajoba&stitky[0]=19
Obec je zřizovatelem základní školy. Základní škola má přislíbenou dotaci od MŽP ve výši 1 822 419,72 Kč (investiční část dotace 1 067 788,7 Kč, neinvestiční 754 631,02 Kč) za konektivitu.
1. V květnu obec poslala na bankovní účet 2 011 120,43 Kč na uhrazení faktury za konektivitu. S paní účetní jsem domluvená, že jakmile přijde dotace, pošle peníze zpět. Spoluúčast obce na této akci je 321 603,48 Kč (investiční 188 433,3 Kč účtování 401/349, neinvestiční 133 170,18 Kč s účtováním 572/349.) zaúčtování spoluúčasti 231/349.
2. Celkové způsobilé výdaje byly 2 144 023,2 Kč (investiční 1 256 222 Kč, neinvestiční 887 801,2 Kč). Obec poslala na účet základní školy dále 132 902,77 Kč jako doplatek do celkové výše uznatelných výdajů. – zaúčtování 375/231.
3. V červnu přišla dotace na účet obce ve výši 1 822 419,72 Kč, zaúčtování 231/375. Odeslání na účet ZŠ se zaúčtováním 375/231. Předepsání návratné finanční výpomoci škole při platbě za fakturu 316/231. Stačí zaúčtovat dotaci jako průtokovou?
4. Jak zařadit do majetku u obce, která má v majetku budovu základní školy její technické zhodnocení? Technické zhodnocení pevně spojené s budou je ve výši 515 702 Kč. Faktura byla vystavena základní škole, tudíž ji obec nemá v účetnictví. Prosím o celkové zaúčtování postupu i s jednotlivými položkami.
Nevím, co zahrnuje investiční a co neinvestiční část - nevypadá to vzhledem k částkám ale tak, že by neinvestiční část byly nepřímé výdaje, tzn. budu vycházet z toho, že to máte krýt částečně investičním a částečně neinvestičním příspěvkem. Investiční příspěvek se měl zachytit na účet 401, s tím souhlasím, neinvestiční pak správněji 373 (471)/231 jako příspěvek s vyúčtováním. Uvádíte zaúčtování jen částky 321 tis. Kč, zbytek do částky 2011 tis. Kč se poslal 375/231 jako v bodě 2? Účet 375 používáte jen při samotném přeposlání dotace o poskytovatele. Celá částka 2011 tis. Kč měla být rozdělena na investiční (401) a neinvestiční (373) příspěvek s tím, že zpět se pak přijímá od PO nespotřebovaná část 231/401 u investičního příspěvku a 231/373 u neinvestičního (tam je při vyúčtování předpis 572/349, případně se účtuje meziročně i dohada). Kompletní účetní postup pro PO i zřizovatele najdete v tomto dokumentu:
https://www.obecuctuje.cz/dokumenty?stitky[0]=20&hledat=Finan%C4%8Dn%C3%AD+vztahy+mezi+z
(str. 23 a 30).
Viz bod 1 - přes účet 375 účtujeme jen příjem a výdaj průtokové dotace od MŽP.
Nevím, jak s tím souvisí NFV. Je možná kombinace příspěvku na podíl obce a NFV na to, co mají vrátit, ale je to možná zbytečně administrativně a účetně složitější, proto viz dokument je možné použít i varitantu, kdy předfinancování účtujeme jako příspěvek PO. Navíc jste používala účet 375 a nyní 316, tomu se přiznám neorozumím. Jinak když je příjemcem dotace z MŽP PO, účtuje se ve výši dotace o průtokovém transferu.
Z hlediska RS použijete pro investiční příspěvek pol. 6351 (protiúčet 401), pro provozní příspěvek pol. 5331 (protiúčet správně 373). Příjem dotace z MŽP zatřídíte na pol. 4116 a 4216 s NZÚZ (protiúčet 375), přeposlání PO z účtu 375 zatřídíte jako výdaj na pol. 5336 a 6356, opět NZÚZ dotace. Z hlediska zařazení do majetku si postup vyjasněte s PO a poskytovatelem dotace. Většinou se postupuje tak, že po dobu udržitelnosti TZ eviduje v majetku, odepisuje (a rozpouští dotaci) PO jako TZ na cizím majetku. Po udržitelnosti převádí na zřizovatele.
Obec obnovuje prostor parku na návsi – kácení stromů a dřevin, výsadba nových stromů, keřů, květin, nový vydlážděný prostor s posezením, vodní prvek, altán, lavičky, chodník, obnova asfaltu MK v prostoru návsi, obruby okolo této MK. Dále demolice 2 autobus. přístřešků a stavba 2 nových, u jednoho přístřešku bude výsadba stromů a květin.
1. Z IROPu máme rozhodnutí na dotaci:
- dotace na výdaje přímé investiční 2.722.046,52 Kč zaúčtuji UZ 17519 Nst 149 Zdr 5 Pol 4216/účet 374
- dotace na výdaje nepřímé neinv. (7%) 190.543,25 Kč zaúčtuji UZ 17085 Nst 149 Zdr 5 Pol 4116/účet374
2. Mohu i nepřímé výdaje účtovat na Pol. 6121 s UZ 17085a dát do ceny staveb na účet 042? Příjem přímé i nepřímé dotace na účet 374 a ke dni zařazení hotových staveb dohadu 388/403?
3. Účtování výdajů:
a) obnova parku (stavby i zeleň) na par 3745-Pol. 6121
b) obnova komunikace a obrub par 2212 Pol 6121
c) zpevněné plochy a chodníky par 2219 Pol 6121
d) autobusové přístřešky par 2221 pol 6121
všechny výdajové položky u jednotlivých par rozpočítám na přímé s UZ 149 5 17519, nepřímé UZ 149 5 17085, spoluúčast obce 149 1 a všechny související účty s projektem označím jedním ORG
4. Zařazení majetku ke dni předávacího protokolu stavby - na straně Dal účet 042 a na MD:
a) autobus. přístřešky, stavební prvky na návsi ( nový vydlážděný prostor, vodní prvek, altán, lavičky) jako jednotlivé stavby na účet 021 (u autobus. přístřešků dám do PC i ZC starých přístřešků)?
b) obnovu asfaltu včetně obrub jako TZ místní komunikace účet 021?
c) park na návsi byl v majetku na účtu 021 z r. 1974 s PC 33000 Kč a je už odepsaný, na jaký účet zařadit obnovený park (tj. výsadba stromů,keřů,květin) – na účet 021 AU 600 nebo účet 029?
5. Vyřazení starých autobus. přístřešků a parku ke dni předávacího protokolu nových staveb (na akci není třeba stavební povolení a nebude kolaudace) zápisem 042/081 v hodnotě ZC a 081/021 v hodnotě PC?
6. Část pozemků parku není obce-výdaje taky na Pol 6121 a na účet 021 bez značení ORG?
Souhlas.
Přesně tak se dle MF postupuje, když jsou nepřímé výdaje účetně správně investiční, což je tento případ.
Jestli výdaje půjdou oddělit, tak paragrafy volíte správně. Mohou ale vznikat společné výdaje typu PD apod. (charakterem ty nepřímé - vedlejší) a pak byste musela zvolit buď odpa nejnákladnější akce nebo to raději pro jednotnost sledovat pod jedním obecným paragrafem, např. 3639 nebo 3745. Nástrojem 149 a zdrojem 1 značte vlastní podíl do celkové výše způsobilých výdajů.
a) Je vhodné zařadit jednotlivé stavby. U autobusových přístřešků jestli je to tak, že staré nevyhovující vyřazujete a na jejich místě stavíte nové, je to spíše vyřazení likvidací - původní nevyřazujete kvůli stavbě nových, ale z důvodu opotřebení, špatného stavu.
b) Jestli technicky nevzniká nová stavba komunikace, ale opravuje se původní, musí být argument pro TZ - zvětšení plochy, výrazně jiný povrch, odvodnění apod.
c) Jestli převažuje zeleň, asi ne terénní úpravy a je to nějaká rozsáhlejší estetická zeleň (ne např. jen drobná podél chodníku, která by se mohla zahrnout případně do ceny stavby), pak bych volila TZ pozemku, účet 029. Původní park vyřaďte likvidací.
Vyřazení by mělo proběhnout u přístřešků k datu demolice - nečekat na zařazení nových. Obdobně u parku - mělo by se přesněji vyřadit k datu odstranění zeleně. Jak jsem psala v bodě a), vyřazení odhaduji spíše klasicky likvidací.
Bude to chtít právně vyřešit - jestli můžete pořídit stavbu na cizím pozemku (VB, právo stavby...). Pokud ano, eviduje se klasicky jako jedna stavba, i když je částečně na cizím pozemku. Nejedná se právně odhaduji o TZ cizího majetku - to je ale určitě potřeba dořešit, nevím, jestli do cizích pozemků zasahujete nově, ale i s ohledem na dotaci by to pak mohly být neuznatelné výdaje, tak případně zkusit pozemky odkoupit apod.
Obec žádá o dotaci IROP Hasiči na pořízení techniky.
Už jsem si z předchozích dotazů zjistila, že nepřímou dotaci budu účtovat s neinv. ÚZ, ale s inv. položkou.
ÚZ bude u investice - 17519, nást. 149, zdroj 5 (EU), 17518, nást. 149, zroj 1 (SR), náš podíl jen 149 1 bez ÚZ.
U neinvestice bude ÚZ 17085 (EU), 17084 (SR) + nást. zdr.
Pravděpodobně nevyčerpáme celou nepřímou dotaci - příjem nepřímé dotace zaúčtuji na pol. 4116 + ÚZ zase v podílu EU a SR a /374.
Výdaje budu značit postupně nejdříve podíl EU, potom SR, pokud vůbec na něj "dojde".
Nespotřebovaná část nepřímé dotace se nevrací a její vyúčtování bude 374/672 nebo 403, tak jako té "spotřebované" části?
Celou akci, ať už nepřímé výdaje, přímé nebo i kdyby byly nějaké neuznatelné (což nepředpokládám) budu značit jedním org.
Nepřímé výdaje budeme čerpat letos, nevím, jestli se podaří i techniku pořídit také letos. Musím k 31.12. dělat dohadu na nepřímé výdaje?
Nejprve Vás chci moc pochválit za nastudování dané problematiky, pochopila jste vše správně. Doporučuju zachytit celou nepřímou dotaci na účtu 403, když jsou nepřímé výdaje zachyceny v ceně majetku jako investiční. Pořád platí, že nepřímá dotace kryje nepřímé výdaje a MF se vyjádřilo ve smyslu, že osud účtování nepřímé dotace má sledovat osud účtování nepřímých výdajů - u vás jsou celé investiční, pak i nepřímá dotace se celá zachytí na účtu 403. Fakt, že je nepřímá dotace paušálně určená z přímých výdajů v tom z mého pohledu nehraje roli, přijde mi to správnější zachycení i z hlediska akruálu a neumím si představit snažit se to rozdělovat v tomto případě na vyčerpanou a nevyčerpanou část.
Z hlediska dohadné položky, to je v tomto případě trochu kontroverzní téma. Účet 403 není účtem časového rozlišení, ale ČÚS č. 703 požaduje jeho průběžné zachycení proti vynakládaným způsobilým výdajům. Pokud letos nevzniknou žádné přímé výdaje, jeví se z hlediska principu opatrnosti jako možný postup dohadnou položku neúčtovat - nárok vzniká až po profinancování přímých výdajů. Princip opatrnosti má přednost před akruálním principem a jeví se mi to jako vhodnější postup. Objevují se ale i výklady, kdy pokud nemáte nějakou odůvodněnou obavu, že by se technika nepořídila nebo by nakonec na dotaci nevznikl nárok, tak z hlediska závazného ČÚS č. 703 byste měli dohadnou položku účtovat - zde se názory mohou různit a opravdu ten princip opatrnosti by měl mít raději nějaký argument - je ale pravda, že dokud neprofinancujete přímé výdaje, nárok na nepřímou dotaci prostě nemáte, to za mě argumentačně použito být může. Dopředu nikdy nemůžete vědět, jak to dopadne, proto v tomto případě lze uvažovat s tím, že se dohadná položka nezaúčtuje. Pro někoho to ale argument být nemusí, protože to platí samozřejmě obecně pro každou dotaci - nikdy dopředu nemůžete vědět, jestli se podmínky naplní, což platí i pro profinancování přímých výdajů. Omlouvám se za nejednoznačnou odpověď, ale můžeme zde opravdu poskytnout spíše výklad dané situace než konečné rozhodnutí - spíše se přikláním k tomu dohadnou položku na nepřímou dotaci neúčtovat, když nevznikly přímé výdaje, ale jak říkám, názory se mohou lišit a jednoznačný výklad k tomu nemáme, je to o odborné diskuzi. Rovnou ale avizuju, že ve Vašem případě bych se tím tolik netrápila, princip opatrnosti by měl být uznán. Řešila bych to především tam, kde je nepřímá dotace čerpána jako neinvestiční a je ve významnější částce (vliv na VH).
Nový zákon pracuje již více s úsudkem účetního pracovníka než striktními účetními postupy, tak to berte tak, že je vlastně rozhodnutí na Vás :)
Pokud se rozhodnete dohadnou položku 388 MD/ 403 D účtovat, tak výše profinancovaných nepřímých výdajů Vám nic neřekne o tom, v jaké výši máte účtovat dohadu nepřímé dotace. Kdyby se profinancovaly veškeré nepřímé výdaje, dohadujte celou výši nepřímých výdajů. Pokud se neprofinancují celé, je otázka, jestli se snažit nějak určovat výši nepřímé dotace na profinancované nepřímé výdaje.
Navazuji na můj předešlý dotaz z 28. 5 – Kanalizace-značení. V květnu přišla první „velká“ faktura za kanalizaci za duben, byla podána žádost o platbu a v červnu přišla do ČNB první část dotace a první část půjčky SFŽP. Moc prosím o kontrolu účtování. (Faktura byla zaplacena „ze svého“, ještě před obdržením dotace a půjčky.) 1. Faktura na částku 3,514.708,67 (PDP, bez DPH, byl uplatněn odpočet ). Z této faktury uznatelné výdaje 3,495.358,67 Kč. Dotace 60 % 2,097.215,20 Kč – 231 10 ÚZ 90992, 2321-6121, ORG; Vlastní zdroje 40 % 1,398.143,47 Kč – 231 10 2321-6121 +Org (jiný než u 60 % z dotace);Neuznatelné výdaje – 19.350,- Kč 231 10 2321-6121, bez Orgu, ale značeno VS celé akce. 2. Půjčka - současně přišlo 24.467,50 Kč a 699.071,73 Kč. Zde předpokládám, že se jedná o půjčku na nepřímé a přímé výdaje. Nižší částka účtována 231 20 UZ 90002, položka 8123/451 D a vyšší částka účtována 231 20 UZ 90992 8123/451 D. 3. Dotace – 73.402,52 Kč a 2,097.215,20 Kč. Nižší částka účtována 231 20 pol. 4113 a UZ 90002, 472 D + VS celé akce. Vyšší částka účtována 231 20 pol. 4213, UZ 90992, 472 D + VS celé akce. Podrozvaha 999/955 2,170.617,72 + VS celé akce. V rozpočtu mám předpokládanou výši půjčky bez UZ, pouze na položce 8123. Mám v rozpočtu toto upravit, a předpokládanou částku půjčky rozdělit na část s UZ 90002 a 90992 ? Od administrátora dotace jsem dostala rozpis první faktury, který se ale liší od mého účtování. Zatímco mám vlastní zdroje 1,398.143,47 Kč, tak administrátor uvedl vlastní zdroje 718.421,74 Kč + půjčka SFŽP 699.071,73 Kč. Součet mi nesedí na zaúčtovanou částku 1,398.143,47 Kč o 19.350,- Kč, což jsou neuznatelné výdaje. Teď si nejsem jistá, zda bych někde neměla účtovat o půjčce i ve výdajích za tu první fakturu… když to vidím od administrátora takto rozdělené. Myslela jsem si, že o půjčce se bude účtovat až v roce 2028, kdy se začne půjčka splácet a do té doby ji budu mít jen v příjmech.
1. Org u vlastních zdrojů použijte stejný, jako u ÚZ a org ve výši dotace. Neuznatelné výdaje oddělte jiným org. Můžete si ale zajistit společné oddělené značení i jinak - zmiňujete VS. Je to na Vás, ale je zbytečné značit jinak vlastní zdroje a dotaci, nicméně pokud máte zkušenost, že to takto chtějí nebo si to tak prostě chcete značit a budete v tom mít přehled, je to Vaše interní volba. Jen bych zajistila jednotné značení čistě pro způsobilé výdaje.
2. Souhlas, vychází to tak, že nižší částka je 3,5 % té vyšší, mělo by to být tak, jak uvádíte. Doplňte také org, VS - oddělené interní značení.
3. Také souhlasím s rozdělením na přímou a nepřímou výši dotace. NZÚZ je vhodné doplňovat do rozpočtu v rámci změny rozpisu rozpočtu - nedoporučujeme mít NZÚZ jako závazný ukazatel, doplňování do rozpočtu svěřit jako kompetenci účetní. Z hlediska značení výdajů máte pravdu v tom, že vy na faktuře neoznačíte jako výdaj čerpání úvěru - předpokládám, že jste fakturu zaplatili, úvěr Vám poslali na BÚ, položku 8124 jako výdaj označíte až při splátce úvěru. Oni to myslí asi z hlediska rozpočtového krytí výdaje. Z hlediska čerpání dotace máte značit příjem dotace a související výdaje včetně vlastního podílu NZÚZ (vlastní podíl zde jen org). Půjčka je financování, kde značíte příjem a výdaj na položkách financování - v tomto případě příjem úvěru pol. 8123, splátky pol. 8124. Ujasněte si s administrátorem, jakou funkci daná informace má, abyste si rozuměli.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková