Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
město směňuje pozemek s občanem. Město nechalo udělat znalecký posudek na pozemky včetně garáže. ( stáří 50 let)
Hodnota pozemku města dle odhadu činí 25.389,85 Kč
Hodnota pozemku občana dle odhadu činí 15.890,85 Kč
Rozdíl občan doplatí 9.499,00 Kč
Hodnota garáže občana dle odhadu činí 30.233,96 Kč
Pozemek města byl snížen v hodnotě účetní tj. 1.950,-Kč (554/031). Prosím o radu , jak účetně postupovat při zvýšení pozemku a zařazení garáže do majetku.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, ke dni 31.12.18 máme vytvořené opravné položky k pohledávkám - stočné, odpad, nájem pozemků. V jednom případě došlo k úmrtí poplatníka a zde se obávám, že vymahatelnost je nulová,poradíte mi jak na to ? V ostatních případech došlo k zaplacení v průběhu roku 2019, tady odúčtuji mínusem 556/192,194. Děkuji.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
naše obec vlastní od r. 2004 pozemek (bezúplatný převod od Pozemkového úřadu ČR), který jsme rozdělili na 24 stavebních parcel, u kterých dokončujeme zasíťování. Po dokončení komunikace budou tyto pozemky předmětem prodeje.
V současné době nejsme plátci DPH. Ani od daňových poradců, ani od FÚ se nám nepodařilo získat jednoznačnou odpověď, zdali se prodejem stavebních pozemků staneme plátci DPH. Předpokládaný příjem z prodeje je cca 20,000.000,- Kč.
Naše obce nemá žádnou jinou činnost, při které by se vyplatilo stát se plátci DPH. Prodej těchto stavebních pozemků je pro nás jednorázovou záležitostí a není to obvyklá činnost obce.
Prosíme o vyjádření, zdali se tímto prodejem staneme plátci DPH.
Předem děkujeme za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den.
Máme uzavřenou sml. s ŘSD o úhradě za užívání věcí nemovitých. Dle této smlouvy městu vznikl nárok na úhradu za užívání pozemků při stavbě dálnice v souladu se Záborovým elaborátem předmětné stavby…částka je vyčíslena bez daně, jedná se o poplatek za veř.prostranství p.1343, nebo nájem? Jaké je DPH?
Děkuji
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Máme několik lesů ve společném vlastnictví s jinou obcí, každá má jednu ideální polovinu. OLH požádal o poskytnutí finančního příspěvku na obnovu lesních porostů. Na základě plné moci starosty sousední obce podal jednu žádost na naši obec s tím, že 50% přijaté dotace převedu na účet sousední obce. Nyní nám dotace přišla, prosím, jak zaúčtuji přijatou dotaci a hlavně tu část (50%), kterou pošlu sousední obci. Děkuji
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, pan starosta mi dal na stůl dvě faktury:
1) Fotoreprodukce historických katastrálních map obce (složení do jednoho obrazu) v hodnotě Kč 93.412,00
2) Fotoreprodukce obrazu včetně certifikátu pravosti v hodnotě 41.987,00
Prosím jak zaúčtovat? Na účet 032? A certifikát taky nějak evidovat?
Moc děkuji za pomoc.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, jsme škola příspěvková organizace - neplátce DPH.
přečetla jsem již několik materiálů, ale stále si nevím rady. Budeme pořádat koncert, na kterém vystoupí operní pěvkyně, původem češka, trvale žijící v Rakousku. Je to umělkyně na volné noze, dle dosavadní informace daně platí v Rakousku. Budeme muset tedy tuto službu prodanit 15% a přihlásit se jako identifikovaná osoba k DPH? Je rozdíl v tom, že daná osoba je plátcem DPH v dané zemi nebo není?
Ještě za licenci programu Zastupování od Slováka, který není plátce DPH, osoba registrovaná k dani SK... - toto budeme také danit?
Ještě ujištění - tímto se nestávám plátcem DPH?
Mockrát děkuji za odpověď
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
v rozpočtu jsme měli plánováno 50.000 na par. 3119 pol. 5137 na herní prvky pro naši příspěvkovou organizaci ZŠ a MŠ. Škola si herní prvky objednala sama, cena na faktuře byla vyšší - rozdíl ZŠ doplatila, a my jsem jim poslali těch 50 tisíc na účet jako dotaci. Rozpočtováno bylo mojí předchůdkyní a já teď vůbec nevím, jak mám postupovat. S neinv. dotací rozpočtovanou na pol. 5331 to asi nemá nic společného.
Děkuji za odpověď.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Vybudovali jsme vodovodní řad , který budeme vkládat do společnosti VAK a.s.. Při výstavbě jsme si neuplatňovali odpočet DPH. Nyní se uzavírala smlouva, kde se vkladatel zavazuje poskytnout společnosti vklad ve výši 209 tis. Kč a to formou zálohy, která bude se souhlasem valné hromady následně započtena proti pohledávce společnosti na splácení emisního kursu. Současně je uzavřena kupní smlouva na vodovodní řad ve výši 231.432,- Kč + DPH celkem 280.033. Ve smlouvě se dále uvádí, že se smluvní strany zavazují, že vzájemné pohledávky a závazky vypořádají jejich zápočtem. Podle smlouvy máme vystavit fakturu na 280.033,- Kč . Z této faktury odvedu daň (prodej stavby do 5-let) ? Zápočet vzájemných pohledávek a závazků je pohledávka města 280.033,-, pohledávka VAK 209.000,- , společnost VAK doplatí městu 71.033,- Kč. Můžete mi prosím pomoci se zaúčtováním. Děkuji.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Město má budovu, kde prostory pronajímá pro prodejnu, kadeřnictví, kosmetiku a dva byty. Pronájmy jsou osvobozené od DPH - neplátci DPH. V přízemí je ještě infocentrum, to provozuje město. Nyní v přízemí, kde byla prodejna, se bude provádět rekonstrukce na ordinaci praktického lékaře. Ordinace bude vybavena nábytkem. Takto zrekonstruované prostory budeme pronajímat lékaři. Náklady na rekonstrukci budou kolem 1 mil. Kč. Budeme si moci uplatnit odpočet DPH u stavebních pracích? Nájem prostor lékaři bude osvobozený, u nájmu vybavení ordinaci bude sazba 21% DPH a jak to bude u energií? Děkuji.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den, prosím kde najdu metodiku účtování DPH? vratky od fin. úřadu, platby při podání přiznání, moc děkuji
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
do školní jídelny byl zakoupen nový SW pro výdejní terminály. Faktura se skládá z těchto položek:licenční smlouva na SW 1 210,- Kč, identifikátor Mif USB 7 623,- Kč, výdejní terminál Logic Vesa 2 ks á 49 000,- Kč, modernizace SW, připojení a školení 29 000,-, vzdálená servisní podpora 8 000,- Kč. Celková částka je okolo 150 000,- Kč.
Prosím o radu jak účtovat - celou částku na 013 proti 041, nebo rozúčtovat jednotlivé položky na 018 proti 078?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
obec vlastní kulturní dům (sokolovnu). Pořádáme zde divadla, je tu cvičení, konají se tu svatby, oslavy, zábavy. Jsme plátci DPH. Pronájem máme dle ceníku min. na 3 dny - většinou to tak je i s přípravou a s úklidem. Nájem jsme účtovali jako osvobozený od DPH, energie jsem přeúčtovávali dle skutečné spotřeby. Letos nám končí udržitelnost projektu, kdy jsme v kult.domě nesměli mít příjem s DPH. Nevím, zda takto pokračovat s účtováním v příštím roce. Nevím, zda je úplně správně to účtování energií. Elektřinu a plyn nám vyúčtovávají vždy na jaře. Když mi pak někdo platí za energie, přeúčtovávám vlastně náklady, které teprve dostanu vyúčtované v další faktuře. Ta faktura je navíc v dalším roce. Jak bych měla správně účtovat placení za energie - tj. vodné, elektřina, plyn? V ceníku máme stanovený pouze nájem bez energií. Energie se platí podle skutečně spotřebovaných m3, kwh atd.
Děkuji za odpověď
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obec se nyní nachází na prahu rozhodování ve věci provozování obchodu. Zvažujeme, zda v této věci jít cestou provozu ve hlavní nebo ve vedlejší hospodářské činnosti.
Situace je taková, že stávající majitel obchodu s provozováním jediného obchodu v obci končí. Obec s majitelem vstoupila v jednání s tím, že by chtěla zachovat provoz obchodu v obci a bude ho provozovat. Právě ono postavení zastupitelstva vůči provozování obchodu jako zachování služby pro občany sama o sobě navádí spíše k provozování v hlavní činnosti. Záměrem není vytváření zisku, ale ani prodělku.
Zpočátku jsme zvažovali spíše variantu v hospodářské činnosti – na odděleném účtu, v oddělené pokladně, jen sledování na nákladech a výnosech (pro účetní pravděpodobně lepší varianta, nemusela by sledovat rozpočtově). Nicméně postupem času, i z toho důvodu, že hospodářská činnost nesmí být ztrátová, a my v tuto chvíli nevíme, zda-li bude obchod vytvářet zisk či nikoliv, se přikláníme k variantě vést prozatím v hlavní činnosti. Víme, jak obchod hospodařil do teď a prvotní předpoklady jsou takové, že když se od průměrné měsíční tržby obchodu odečtou běžné provozní náklady (mzdové náklady, náklady na energie, atd) a ještě nájem, který budeme majiteli platit, provoz bude pravděpodobně s menším ziskem nebo „od nuly k nule“.
Domnívám se, že z hlavní na hospodářskou činnost se „dá najet“ vždycky postupem času, až budeme mít na stole nějaká čísla třeba za rok provozu. Přijde mi prozatím zbytečné najíždět na hospodářskou činnost, když by pak třeba provoz vycházel ztrátově a my bychom to museli převádět do hlavní činnosti.
Chtěla bych však zeptat, zda-li nám nějaký předpis ukládá, že pokud bychom vycházeli z provozu ziskově, že to musíme mít v hospodářské činnosti?
Z účetního hlediska:
1) Používá se pro obchod paragraf 2141? To znamená veškerý nákup zboží (pol. 5138), příjem z prodeje zboží (pol. 2112) a provozní náklady vést s tímto paragrafem?
2) Až bude obec přebírat provoz, mělo by to být plynule, tzn., že od majitele převezme zboží jaké bude v tu chvíli na skladě. Hodnota zboží se vyčíslí a jak tuto hodnotu zaúčtovat? Jako běžný nákup přes pol. 5138 a účet 321?
3) Přebírat se bude zároveň i majetek – předpokládáme, že jednotlivé položky budou charakteru drobného majetku, takže nebudeme muset najíždět na odpisy. Opět se hodnota vyčíslí a jak tuto hodnotu zaúčtovat?
4) Šlo by vést v hlavní činnosti pro ten provoz obchodu další pokladnu a další knihu došlých faktur?
Děkuji za radu a pohled na věc.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Dobrý den,
obracím se na Vás ještě jednou s dotazem ohledně investice/neinvestice, již jednou jsem konzultovala s paní Schneiderovou, viz její odpovědi tučné, červené komentáře jsou nyní aktuální od projektanta, s paní Schneiderovou jsem konzultovala při žádosti o dotaci, nyní se již má realizovat a nahlásit, co bude investice/neinvestice, vše bude jedna akce (respektive smlouva o dílo), v žádosti jsme původně některé částky rozkličovali jako investiční a neinvestiční, nyní můžeme ještě opravit a bylo by jednodušší dát celou akci jako investici, tak bych chtěla poradit, zda je to reálné, vypadá to, že by problém mohl být jen u té podlahy a dveří viz níže.
1.obnova kulturního domu:
-výměna oken a dveří oprava-neinvestiční - pouhá výměna je oprava, může se změnit i materiál např. ze dřeva plast či naopak, TZ by to bylo, jek kdyby se nějak změnily parametry - např. stavební otvor, tedy i velikost okna, popř. počet skel, pak je argument zateplení, koukala jsem do přílohy, že budete mít v oknech trojsklo, to tam asi předtím nebylo, takže tady by to pak bylo spíše to TZ, i dveře asi budou zateplenější, když budou mít dvojsklo
►okna budou sice ve stejné velikosti, ale budou mít zcela jiné tepelně izolační parametry z hlediska zasklení, ale také z hlediska samotného rámu okna a bude se jednat o okna s jedním rámem, ne o kastlová, která jsou tam dnes. A trojsklo tam dnes není, jsou tam kastlová okna vždy s jednoduchým zasklením, myslím, že by to mohla být investice
-nový otopný systém - investiční - v technologickém popisu se píše, že dojde ke změně na plynové topení, takže i ke změně topného média, pak to TZ je, ale původní kotel na uhlí tam zůstane ponechán, jestli jsem to dobře pročetla, tak se demontují současné rozvody a radiátory a udělají se nové k novým plynovým kotlům, na které se napojí i stávající kotel, pak by to mělo být TZ
►souhlas s investicí
-oprava prostor-výměna podlahy, obložení, omítky-oprava-neinvestiční - tady to podle popisu v příloze vypadá na opravu - uvedení do původního stavu, jediné, co by bylo TZ, je ten akustický obklad, který tam dříve nebyl, ten ale uvádíte níže u stropu, takže jinak ta oprava přísálí souhlas s neinvesticí
►souhlas s neinvesticí
-žaluzie a zatemňovací rolety, stropní podhledy a svítidla + akustické obklady– investiční dotace
►souhlas s investicí
souhlas
-výměna silových, světelných a datových rozvodů-oprava-neinvestiční dotace - pokud je to jen výměna, nikoliv nějaké rozšiřování, což podle přílohy tak vypadá, pak souhlas s opravou
►datové kabely dnes v přísálí nejsou, takže budou provedeny nově, myslím, že by to mohla být investice.
►silové kabely budou provedeny nově, bude provedeno nové umístění vývodů pro světla, zásuvky a vývod pro napojení diaprojektoru a plátna, napojení bude až z rozvaděče, aby se do systému při další rekonstrukce KD nemuselo zasahovat, kdyby to šlo dát do investice, bylo by to asi lepší, dalo by se to tam vč. osvětlení a datové sítě.
-výměna dvoukřídlých dveří oddělující sál od přísálí za skládací dveře-investiční dotace - tady bych to viděla spíše na opravu, tedy neinvestici, analogicky jako se to posuzuje u oken,asi budou stejně velké, tak se asi jinak parametry moc nemění, jen materiál
►tady nevím, nové dveře budou sice ve stávajících otvorech, ale budou mít odlošný systém otevírání – dnes jsou tam dvoukřídlé otevíravé, my budeme mít dvoukřídlé skládací (každé křídlo ze dvou částí). Takže systém zárubně, kování i konstrukce dveří bude odlišná od stávajícího stavu.
Příloha č.8 – Technologický postup realizace akce
Projekt: Obnova kulturního domu v Soběchlebích
Akce řeší opravy a udržovací práce, které je možné provést bez jakéhokoli opatření stavebního úřadu.
V rámci akce budou vyměněny všechny fasádní výplně okenních a dveřních výplní otvorů (v rámci prostor celého kulturního domu). Výplně okenní budou provedeny z plastových okenních výplní s izolačním trojsklem. Vstupní dveře z venkovního prostoru do KD a vstupní dveře v zádveří budou provedeny z hliníkových profilů s izolačním dvojsklem. Výplně okenních otvorů budou provedeny vč. výměny oplechování venkovních parapetů (pozinkovaná poplastovaný plech) a dále výměny vnitřních parapetů (vnitřní parapetní desky) vč. zednického zapravení.
Dále bude proveden nový systém vytápění prostoru KD. Stávající vytápění KD je ústřední s nuceným oběhem topné a vratné vody. Zdrojem tepla je stacionární litinový článkový kotel na tuhá paliva v prostoru kotelny v 1PP. Stávající topný systém /potrubní rozvody, radiátory/ bude demontován. Ponechán bude pouze stávající kotel na tuhá paliva jako možná varianta vytápění. Nový zdroj tepla bude plynová kaskáda dvou závěsných plynových kondenzačních kotlů o výkonu 2x42 kW. Tento nový zdroj tepla bude instalován ve 2.NP v rohu místnosti klubovny. Plynové kotle budou odkouřeny každý zvlášť svými koaxiály přes obvodovou zeď a dále svisle nahoru nad střechu objektu do venkovního prostoru. Pro propojení obou systémů /nová plynová kaskáda a stávající kotel na tuhá paliva/ se kotlový okruh od plynové kaskády přivede do prostoru stávající kotelny do 1.PP. Zde bude instalován hydraulický vyrovnávač tlaku, za ním pak sdružený rozdělovač a sběrač se třemi topnými okruhy. Na tento rozdělovač a sběrač bude rovněž napojeno i výstupní potrubí od původního kotle na TP. Systém vytápění bude rozdělen do tří samostatných topných okruhů - TO č.1 – Sál, TO č.2 - Přísálí + peklo a TO č.3 - Klubovna ve 2.NP. Tyto tři samostatné topné okruhy budou tvořeny potrubím z Cu, otopná tělesa budou desková s termostatickými ventily a hlavicemi. Předpokládaný instalovaný výkon otopných těles činí 78 kW. Centrální řízení na jednotlivých okruzích bude pomocí prostorových termostatů v jednotlivých referenčních místnostech. Součástí systému vytápění bude realizace systému měření a regulace pro správnou regulaci teplot jednotlivých prostor.
Dále bude řešena kompletní oprava prostor přísálí, kde bude řešena výměna stávajících vrstev podlahy (vlysová podlaha bude nahrazena novou z dubových mozaikových vlysů) vč. osazení hliníkových přechodových lišt. Dále bude provedeno odstranění stávajících PVC obkladů stěn a částečně odstranění stávajících štukových omítek a jejich nahrazení novými štukovými omítkami, novými dřevěnými obklady stěn a otopných těles. Část stěn bude opatřena akustickým SDK obkladem z hlediska zajištění vhodné akustické pohody. Součástí dodávky bude osazení svislých látkových žaluzií na okenní otvory v prostoru přísálí a dále osazení zatemňovacích rolet na okenní otvory přísálí. Strop bude opatřen stropním podhledem s osazením svítidel. Součástí opravy přísálí bude výměna veškerých silových, světelných a datových rozvodů v tomto prostoru. Dále v rámci opravy prostoru přísálí bude provedena výměna výplní otvorů mezi přísálím a sálem, kdy stávající otevíravé dvoukřídlé dveře budou odstraněny a nahrazeny dóza skládacími dveřmi vždy s dvěma skládacími křídly. Dále budou vyměněny stávající dveře z přísálí do prostoru předsálí.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková