Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pokud chcete mít přístup ke všem odpovědím na dotazy nebo posílat vlastní dotazy, je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Prosím, jak mám zaúčtovat prodej studny ve výši 61880 Kč. Studna je historická, ale zjistila jsem, že ji neevidujeme v majetku.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Mám dotaz k akci, kterou jsem již řešila v předchozím dotazu, proto kopíruji pro připomenutí: V budově MěÚ pronajímáme dlouhodobě společnosti s.r.o. jednu místnost v režimu DPH (osvobozené plnění). Nyní budeme opravovat v budově další nevyužité místnosti a přestěhuje se do nich městská knihovna. Veškeré práce se budou provádět jen v těchto místnostech a nikoli ve společných prostorách, kde se nachází i pronajatá místnost. Dodavatelé jsou plátci DPH, mají nám fakturovat s DPH nebo v režimu PDP? Doplňuji další dotaz: Tyto prostory se opravují proto, že knihovna se sem bude stěhovat z toho důvodu, že probíhá zateplení budovy Základní školy a v současných prostorách knihovny budou dočasně kanceláře školy. Vedení města by chtělo, aby tyto opravy byly účetně zachyceny jako doprovodná investice zateplení školy, což nevím, zda je možné. Školu účtujeme na par. 3113 a opravy příp. TZ (podle charakteru prací) budovy MěÚ se účtují na par. 6171. Loni se s tímto stěhováním nepočítalo v návrhu rozpočtu, takže bychom také chtěli na tyto opravy jako doprovodnou investici čerpat úvěr, který je uzavřen právě na zateplení školy. Prosím o radu, zda a jak je možné účtovat tuto akci jako doprovodnou investici zateplení školy a zda je možné proti tomuto zapojit úvěr.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Občan našel na půdě kapličky (vlastník kapličky i pozemku je obec) značně poničenou dřevěnou sochu Ježíše Krista. Se souhlasem obce nechal sochu zrestaurovat na vlastní náklady. S ohledem na vzdání se práva na nálezné a financování restaurování, se smluvní strany dohodly, že každé ze smluvní stran náleží spoluvlastnický podíl k soše Ježíše Krista o velikosti 50%. Byla vytvořena Smlouva o vypořádání nálezu, odsouhlasena zastupitelstvem a v dubnu se opravená socha umístila do místního kostela. Jak teď sochu ocenit a zaúčtovat v účetnictví a majetku. Běžně se nálezy oceňují 1,-Kč, ale my máme ve vlastnictví jen 1/2 sochy.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obracím se na Vás s dotazem ohledně správného účtování přijaté investiční dotace z rozpočtu Moravskoslezského kraje z dotačního programu "Podpora obnovy a rozvoje venkova Moravskoslezského kraje 2026". Dotace má charakter investiční dotace a je poskytována ex post na základě skutečně vynaložených uznatelných nákladů, a to maximálně do výše 59,95 % těchto nákladů, nejvýše však 500 000 Kč. Aktuálně nám přišlo rozhodnutí o poskytnutí dotace.
Finanční prostředky budou vyplaceny ve dvou splátkách: první splátka až do výše 80 % dotace po účinnosti smlouvy, druhá splátka po předložení a schválení závěrečného vyúčtování.
Ráda bych si s Vámi potvrdila správný postup účtování této dotace:
(orgem budu mít označené všechny účty týkající se celé akce + UZ označené navíc účty týkající se dotace)
Den rozhodnutí o poskytnutí dotace (19.3.2026):
915/999
První splátka (80 %)
231 / 374 (UZ 17 928, POL 4216)
999 / 915
Faktura
042 / 321
321 / 231 (UZ 17 928, POL 6121, PAR ???)
Zařazení do majetku
021 / 042 TZ majetku ???? jakého???
(Případně pokud bude Zařazení dříve jak Závěrečné vyúčtování: 388/403)
Závěrečné vyúčtování
346 /403 (případně /388)
374 / 346
Druhá splátka
231 / 346 (UZ 17 928, POL 4216)
999 / 915
Současně si nejsem jistá, jak správně posoudit charakter této investiční dotace z hlediska technického zhodnocení či nového majetku. Jedná se o zásah do veřejného prostranství ve vlastnictví obce, konkrétně o propojení dětského a workoutového hřiště. Projekt zahrnuje nejprve zemní práce a odstranění stávajících prvků, následně pak vybudování nových chodníků a cest, systému odvodnění, opěrné záhonové kaskády, obrub kolem dětského hřiště, výsadbu zeleně a úpravu povrchů (např. kačírkem). Realizace celku bude probíhat jedním zhotovitelem (jedna faktura). Dle nákladového rozpočtu máme dotaci v žádosti zahrnutou pod Budovy, haly, stavby.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Chtěla jsem se zeptat na vyvěšování dokumentů účetní závěrky a závěrečného účtu. Na úřední desku a web vyvěšuji pouze dokumenty k závěrečnému účtu, a to výkazy FIN, Rozvahu, Výkaz zisku a ztráty a Přílohu. Dále zprávu o přezkumu hospodaření a sestavu z programu, kde jsou informace k závěrečnému účtu- příspěvky, dotace. Účetní závěrku schvalujeme spolu se závěrečným účtem, oba dokumenty mají samostatné číslo usnesení. Účetní závěrku na úřední desce ani webu nevyvěšuji.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Prosím o upřesnění rezervy v rozpočtu versus rezervy v účetnictví. Již několik let dáváme do rozpočtu všeobecnou rezervu. Ta je určena na nepředvídané výdaje, havárie a jiné. Pak máme ve schváleném rozpočtu např. u silnic, u budov veřejné zeleně nebo odbor investic má všeobecné rezervy. Ty se pak používají v rámci rozpočtu na nepředvídané opravy, havárie atd. u jednotlivých zařazení. Auditor mi tvrdí, že pokud mám tyto všeobecné rezervy plánovány ve schváleném rozpočtu měli bychom je mít i v účetnictví na rezervách 44x, v případě jejich nevyužití je na konci roku rozpustit. Z mého pohledu je to pouze finanční rezerva v rozpočtu na jeden rok, kde nevíme, zda bude využita na neinvestiční či investiční nebo pouze na nějaké drobné nákupy materiálu. Jak to vidíte vy z pohledu účetnictví obcí. Žádné fondy nemáme zřízeny. Pan auditor je neúprosný, budu ráda za odkaz na zákon či judikaturu.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obracím se na Vás s dotazem ohledně nákupu, směny aj. mezi vybranými účetními jednotkami případně i ostatní účetní jednotky. Město je v pozici, kdy pořizuje do svého majetku. Cenu pozemku máme určenou ve smlouvě nebo přebíráme od určené účetní jednotky. V případě, že pozemky jsou zaměřovány a děleny jsou tyto náklady buď děleny mezi zúčastněné strany nebo hradí celé kupující příjemce. Tyto náklady jsou součástí pořizovací ceny. Jak se však zachovat v případě, že GP byl pořizován, např. našim městem, před 2 či více lety a celý případ je dořešen kupní (směnnou, bezúplatnou) smlouvou až po nějaké delší době nebo dořešen být nemusí. Bude paní účetní evidovat tyto GP k pozemkům, které někdy půjdou do majetkoprávního procesu nebo vůbec, na 042 a po čase je budeme revidovat? Můžeme je nepovažovat za náklady k pořizovací ceně, jelikož GP je historickou záležitostí a je součástí nákladů minulých let, kde se ani nevědělo, zda se majetkoprávní záležitost dořeší? V případě pořizování více pozemků předpokládám, že se náklady do pořizovací ceny rozpočítávají poměrem na každý pozemek, ale co když s některé pozemky ani nedořeší, přeúčtovat z 042 do nákladů?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Jme město, plátci DPH a máme k ekonomické činnosti vodu, kanalizaci i ČOV. Nyní nám firma fakturovala čištění kanalizace, revizních šachet a vývoz do ČOV v sazbě 21 %, neměla by být sazba snížená 12 %, když jsou tyto práce zatříděné v CZ CPA 37, tudíž se zde nepoužije režim PDP?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Řešíme účtování převodu finančních prostředků z účtu Fondu obnovy na termínovaný vklad.
Přečetli jsme Vaši odpověď ze dne 1.4.2026 a nemáme v tom jasno.
Účtovali jsme: převod z Fondu obnovy na termínovaný vklad 262/236 6330 5345.
Příjem na termínovaný vklad 244/262
Na účtu 419 nemáme žádný zápis, a tudíž ve výkazu máme rozdíl mezi účty 236 a 419.
Je to správně nebo nám ještě chybí zápis k účtu 419?
A ještě k dotaz k veřejné sbírce.
Pro veřejnou sbírku máme zřízený samostatný bankovní účet, dary v hotovosti nepřijímáme.
Občan, pro něhož je sbírka určena má kromě faktur, které hradíme převodem, ještě účty, které zaplatil kartou nebo za hotové. Je možné na základě těchto dokladů uhrazených občanem zaslat finanční částku převodem ze sbírkového účtu na účet občana?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Jsem účetní DSO a jedna členská obec staví Domov pro seniory. Ostatní členské obce nám poslaly INV příspěvky na tuto stavbu ve výši 14 mil. Kč – zaúčtováno předpis 348/403, úhrada od obce 231 pol. 4221/348. DSO tyto příspěvky obci, stavějící domov, přeposlalo na základě VPS o poskytnutí investiční dotace – zaúčtováno 471/231 par. 4350, pol. 6341. Omylem jsem na konci loňského roku provedla vyúčtování dotace, ovšem ZVA bude až v půlce letošního roku. Zaúčtovala jsem 572/345, 345/471. Audit to uvedl jako chybu a musím provést opravný doklad. S tím, že je možné, že po vypořádání nám bude obec část peněz vracet a my je budeme nejspíš vracet obcím, které na stavby přispěly. Jak zaúčtovat opravný doklad a potom provést skutečné vyúčtování poskytnuté dotace po ZVA a vrácení peněz obcím?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Obec v roce 2025 zažádala SZIF o dotaci-rozvoj venkova v rámci strat.plánu spol.zem.politiky na období 2023-2027 (Nákup komunální techniky = investiční dotace + drobný dlouh. majetek). Smlouva podepsána v únoru 2026. V žádosti o dotaci byly uvedeny celkové výdaje projektu 446.410kč, dotace 312.487kč (70%), příspěvek EZFRV 109.370kč (35%), příspěvek z národních zdrojů 203.117kč (65%). Dle skutečnosti jsou celkové výdaje projektu vyšší - 465.120kč. A to: v říjnu 2025 fa za 68.240kč (foukač 20.390kč, rosič 19.500kč, křovinořez 28.350kč)-nerozúčtováno na nástroj a zdroj(smlouva podepsána až letos, stačí poznačit ručně na fakturu?) a v dubnu 2026 sekačka 396.880kč. Prosím o radu, jak rozúčtovat faktury a následnou dotaci, která ještě nepřišla.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V letošním roce máme rozhodnutí na investiční dotaci MMR (období 2021 - 2027) program 06 IROP, priorita je Zlepšení výkonu veřejné správy a název projektu je Změna č. 3 ÚP Stochov (standardizace), EU 70%, SR 15%, VZ 15%, přímé výdaje jsou určené a NN jsou 7%.
V minulých letech byla účtována fakturace za pořízení ÚP do nákladů a výdajů položka 5xxx. Územní plán nevedeme v majetku města. Abychom dotaci obdrželi, potřebujeme ÚP zařadit do majetku města zpětně a nevíme, jak to účetně provést tak, abychom se vyhnuli účtu 408, když jsme v minulosti neúčtovali přes účet 042 a ve výdajích 6xxx. Můžeme pro zařazení použít účet 401?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Jaký postup účtování považujete za nejvhodnější při pořízení DDHM (např. venkovní vitríny), když samotná vitrína byla dodána např. v lednu, byla prozatímně uložena ve skladu a její montáž provede jiný dodavatel až v květnu?
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
V roce 2025 jsme měli celkovou pohledávku za odpad 650 Kč (účet 315).Na konci roku 2025 jsem zaúčtovala opravnou položku ve výši 195 Kč 556/192. Teď byla celá částka zaplacena. Prosím o radu ohledně účtování, hlavně v bance.
231 položka 1345/315 výše 650 Kč, pak by měl být vnitřní doklad 557/315 ve výši 455 Kč a 192/556 ve výši 195 Kč? Nejsem si jistá těmi částkami. Hlavně je mi podezřelý účet 315 - 2x na stejné straně.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Chceme přejít na stravenkový paušál. Jsme příspěvková organizace, která přispívá 85,00 Kč z provozních prostředků organizace a 15,00 Kč z FKSP. Chtěli bychom poskytovat zaměstnancům stravenkový paušál 100,00 Kč za odpracovaný den s výše uvedenými příspěvky organizace a FKSP. Prosím o účtování účetních případů včetně předkontace pro vnitřní zúčtovací předpis do mezd.
Neregistrovaní uživatelé mají přístup pouze k odpovědím na dotazy odeslané za posledních 6 měsíců. Pro zobrazení odpovědi na tento dotaz je potřeba se registrovat, případně se přihlásit.
Acha obec účtuje s.r.o.
Na hlinách 1786/16, 18200 Praha 8
IČ: 27493091, DIČ: CZ27493091
Číslo účtu (úhrada registrací a kurzů): 2600160912/2010
Číslo účtu (úhrada publikací): 2500160931/2010
Vzdělávací instituce akreditovaná u MV ČR podle zákona č. 312/2002 Sb., č. akreditace AK/I-5/2018
Společnost je vedená v OR Městský soud v Praze, oddíl C, vložka 161619. Společnost je plátcem DPH od 1. 4. 2007
(preferujeme e-mailový kontakt)
Odborná pomoc
Ing. Ivana Schneiderová
Ing. Zdeněk Nejezchleb
Bc. Klára Vavrišinová
Kateřina Hudečková